Bywają dobre i złe dni, a gdy jesteśmy nękani przez łuszczycę, różnica znana jest nam aż nazbyt dobrze. Podczas dobrych dni prawie nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje z naszą skórą. W czasie tych złych czujemy, że owe czerwone swędzące plamy wymagają natychmiastowej pomocy. Oto kilka sposobów, aby zmienić dobre dni w jeszcze lepsze, a te złe w bardziej znośne.
Co nam pomoże zwalczyć ŁUSZCZYCĘ
- Światło słoneczne jest doskonałym lekiem na łuszczycę. Codziennie spędzaj 15 do 30 minut na dworze, a efekty zauważysz przed upływem 6 tygodni. Badania wykazują, że światło słoneczne zmniejsza aktywność limfocytów T w skórze. Są to wyspecjalizowane komórki, wytwarzające między innymi substancje zwane cytokinami, które inicjują proces zapalny. Promienie słoneczne blokują ich aktywność, przerywając ów proces.
- Zabezpiecz się przed poparzeniem, osłaniając zdrowe powierzchnie skóry filtrem przeciwsłonecznym o faktorze (SPF) co najmniej 15.
- Weź długą kąpiel, a następnie dodaj do wody trochę oleju roślinnego. Długa kąpiel może zmiękczyć łuszczące się miejsca i złagodzić swędzenie. Leż więc w wodzie około 10 minut, pozwalając, aby skóra dobrze się namoczyła. Następnie, na około 5 minut przed wyjściem z kąpieli, dodaj do wody kilka łyżeczek oleju roślinnego, który zatrzyma wilgoć w skórze. Zachowaj ostrożność przy wstawaniu, ponieważ powierzchnia wanny pokryta olejem staje się bardzo śliska.
- Aby uśmierzyć swędzenie, spróbuj kąpieli w chłodnej wodzie z dodatkiem octu. Wiele osób jest zdania, że ocet pomaga na łuszczycę, chociaż lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego. Wiadomo jednak, że kwas octowy zabija bakterie - a jedna z teorii sugeruje, że łuszczyca nasila się pod wpływem działania bakterii.
- Drobno zmielona mąka owsiana jest kolejnym dobrym środkiem przeciw swędzeniu. Możesz dodać jakiś produkt na bazie mąki owsianej przeznaczony specjalnie do kąpieli albo wsypać zwykłą zwykłą mąkę owsianą do miksera, zemleć ją na drobny puder i dosypać do wody. Podobny efekt osiągniesz, używając mąki ziemniaczanej (tak zwanego krochmalu).
- Zaraz po wyjściu z kąpieli, gdy skóra jest wciąż wilgotna, posmaruj ją nawilżającym kremem, aby zatrzymać jej naturalną wilgoć. Dodatkową grubą warstwę nałóż na łuszczycowe płaty (chroni przed pękaniem). Nie używaj płynnych lotionów, które wysychają zbyt szybko - wybierz raczej tłusty krem lub maść. Do skutecznych środków należy Euceryna, zawierająca mocznik rozmiękczający "łuski".
- Wypróbuj krem, w którego skład wchodzi rumianek pospolity. Od dawna uważa się, że roślina ta zmniejsza stan zapalny i wpływa kojąco na łuszczącą się skórę.
- Wcieraj kilka kropli olejku drzewa herbacianego (z melaleuki skrętnolistnej) w łuszczycowe płaty kilka razy dziennie. Ten australijski lek jest pomocny w łagodzeniu swędzenia i w zmiękczaniu płatów łuszczycy, zwłaszcza w łagodnych przypadkach. Ponieważ niektóre osoby reagują alergicznie na olejek drzewa herbacianego, przetestuj go najpierw na małym kawałku skóry. Warto też pamiętać, że skóra posmarowana tym olejkiem może stać się nadwrażliwa na światło słoneczne.
- Do zmiękczania skóry i usuwania łuszczących się płatów możesz również używać dziegciu. Nakładaj go - według zaleceń lekarza - najczęściej 2 razy dziennie.
- Mieszaj codziennie płatki zbożowe, jogurt lub inne pokarmy z łyżką oleju z siemienia lnianego. Nie dla walorów smakowych, lecz ze względu na łuszczycę. Olej z nasion lnu zwyczajnego jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają blokować związek chemiczny zwany kwasem arachidonowym, wywołujący stan zapalny w organizmie.
- Tłuste ryby również mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli lubisz łososia, jedz go przynajmniej raz w tygodniu. Do innych ryb bogatych w kwasy omega-3 należą sardynki i makrele.
- Te wielonienasycone kwasy tłuszczowe możesz także dostarczyć organizmowi, przyjmując 1000 miligramów oleju rybnego 3 razy dziennie po posiłkach. Duże ilości oleju rybnego mogą mieć wpływ na rozrzedzenie krwi, zasięgnij więc porady lekarza, jeśli stosujesz już leki przeciwzakrzepowe, takie jak aspiryna.
- Jeśli hodujesz na parapecie okna aloes zwyczajny, urwij liść i nałóż żel z jego środka kilka razy dziennie na swędzące miejsca skóry. Aloes zawiera przeciwzapalne związki, a w żelu znajduje się mleczan magnezu, który łagodzi swędzenie.
- Staraj się nie dotykać czerwonych plam. Nawet najmniejsze uszkodzenie skóry może nasilić objawy łuszczycy. Gdy skubiesz się i drapiesz, uszkadzasz skórę, co może doprowadzić do jeszcze większego rozprzestrzenienia się zmian.
- Używaj zawsze elektrycznej maszynki do golenia zamiast ręcznej golarki, jeśli masz łuszczycę na nogach, twarzy lub w innych miejscach, które golisz. Ostra golarka może zadrasnąć skórę, co zwiększa ryzyko tworzenia się kolejnych zmian. Elektryczne maszynki do golenia działają łagodniej.
- Jeśli łuszczyca pojawia się na skórze głowy, powinieneś kupić specjalny szampon. Potrzebny jest ci produkt, który zawiera smołę węglową, na przykład Polytar. Początkowo stosuj go codziennie, następnie 2 razy w tygodniu - na przemian ze zwykłym szamponem - gdy objawy zaczynają słabnąć. Po nałożeniu szamponu pozostaw go na skórze przez 10 minut, a następnie spłucz.
- Stwórz listę kilku szamponów, które są odpowiednie dla twojej skóry na głowie. Kiedy zużyjesz jeden, zastąp go innym. Skóra głowy może się przyzwyczaić do danego szamponu, który staje się mniej skuteczny, im dłużej go używasz. Chorzy mówią, że uzyskują lepsze wyniki, gdy regularnie zmieniają szampony.
- Zastanów się nad ostrzyżeniem włosów na krótko. Będzie ci o wiele łatwiej pielęgnować skórę głowy.
- Regularnie uprawiaj gimnastykę. To niezwykle skutecznie likwiduje stres, który przyczynia się do ataków łuszczycy. Możesz też chodzić codziennie na półgodzinny spacer...
- Stosuj codziennie przez kilka minut techniki relaksacyjne, na przykład medytuj lub głęboko oddychaj.
Z powodów, które nie są do końca jasne, niskie temperatury wpływają na pogorszenie łuszczycy. Oczywiście nie zmienimy pór roku, ale możemy zapanować nad atakami choroby, ubierając się ciepło i dobrze osłaniając skórę w chłodne dni.
Światło słoneczne jest pomocne w leczeniu łuszczycy, ale unikaj łóżek opalających. Sztuczne światło nie ma tego samego spektrum, co światło słoneczne i nie pomoże w złagodzeniu objawów choroby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz