Osoby, które bardzo dużo przebywają na słońcu, mogą jednak mieć je na rękach czy twarzy już w wieku dwudziestu kilku lat. Przyjmowanie niektórych leków (między innymi środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi) czyni skórę bardziej wrażliwą na słońce, a w efekcie bardziej podatną na tworzenie się plam.
Tak zwane plamy wątrobowe to duże obszary skóry zabarwionej brązowym pigmentem, pojawiające się najczęściej na grzbiecie dłoni. Aby ich uniknąć - i uchronić się przed nowotworem skóry - trzeba używać kremu z mocnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Jeśli już występują takie przebarwienia, dobrze jest zastosować jakiś krem odbarwiający (można go kupić bez recepty) albo użyć łagodnego, naturalnego rozjaśniacza. Zanim jednak nastąpi widoczna poprawa, może minąć kilka miesięcy. Dlatego nie warto wychodzić z domu bez odpowiedniej ochrony przed słońcem!
Plamy wątrobowe - porady
- Smaruj plamy sokiem z cytryny 2 razy dziennie. Jego lekko kwaśny odczyn jest wystarczająco silny, aby usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśnić przebarwienia.
- Jeżeli zmiksujesz miód z jogurtem, otrzymasz domowy rozjaśniacz. Wystarczy łyżeczka naturalnego jogurtu i łyżeczka miodu. Raz dziennie nałóż tę papkę na plamy, pozostaw wyschniętą przez 30 minut, a potem spłucz.
- Pokryj plamy żelem z aloesu - jeśli to możliwe, wyciśniętym ze świeżych liści. Zerwij liść, przetnij go w połowie i wyciśnij gęstą, żelowatą galaretkę. Aloes zawiera substancje, które przyspieszają złuszczanie naskórka i wzrost nowych, zdrowych komórek. Nakładaj żel 1-2 razy dziennie.
- Ludowa mądrość głosi, że dobrym sposobem na plamy wątrobowe jest przecieranie ich maślanką. Maślanka zawiera kwas mlekowy, który pomaga delikatnie złuszczyć uszkodzoną przez słońce skórę oraz zlikwidować przebarwienia.
- W innych krajach można kupić kremy rozjaśniające plamy wątrobowe (na przykład sporządzone na bazie podbiału pospolitego), które zawierają zwykle dwuprocentowy roztwór hydrochinonu (ciemniejsze plamy mogą wymagać mocniejszego roztworu, ale wtedy musisz mieć od lekarza receptę). Zanim użyjesz takiego kremu - uważnie przeczytaj ulotkę informacyjną.
- Plamy wątrobowe można ukryć za pomocą korektora kosmetycznego dostępnego w drogeriach i aptekach. Niektóre z takich korektorów wzbogacone są dodatkowo substancjami nawilżającymi. Poproś farmaceutę albo pracownika drogerii, aby pomógł ci wybrać odpowiedni odcień korektora - zwykle powinien być nieco jaśniejszy od twojej naturalnej karnacji - i pokazał ci, w jaki sposób go nakładać.
- Staraj się unikać słońca, zwłaszcza w czasie, kiedy operuje ono najmocniej, czyli w godzinach od 10 do 16 latem, a do 14 przez resztę roku.
- Codziennie, 30 minut przed wyjściem z domu, nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym na twarz i grzbiet dłoni. Powinien to być naprawdę mocny filtr - minimum 15. Kremy najlepiej chroniące skórę przed powstawaniem plam zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Jeśli masz zamiar spędzić na dworze więcej czasu, nakładaj nową warstwę kremu co 2 godziny.
- Noś kapelusz z szerokim rondem (przynajmniej 10 centymetrów). Osłonisz w ten sposób przed słońcem twarz i szyję, co zmniejszy prawdopodobieństwo występowania przebarwień w tych miejscach. Kapelusz powinien być z materiału albo przynajmniej mieć bawełnianą wyściółkę - słomkowe nakrycia głowy nie dają wystarczającej ochrony.
- Po dłuższym przebywaniu na słońcu nałóż na skórę olejek z witaminą E. Witamina E jest znanym przeciwutleniaczem, który może zapobiec powstawaniu przebarwień, neutralizując wolne rodniki niszczące skórę. Pamiętaj jednak. żeby używać takiego olejku dopiero po powrocie do domu - witamina E wystawiona na działanie promieni słonecznych sama może się stać źródłem wolnych rodników.
7 komentarzy:
Moim zdaniem plamy wątrobowe (plamy na skórze, zmiany skórne, trądzik itp.) są oznaką zanieczyszczonej wątroby. W obecnym świecie ludzki organizm jest narażony na wiele niebezpieczeństw - mam na myśli m.in.: zanieczyszczone powietrze (np. sąsiedzi spalający śmieci) oraz konserwanty dodawane do żywności. Jeśli ktoś pije napoje gazowane, je wędliny oraz biały chleb i słodycze, prowadząc przy tym mało ruchliwy tryb życia to jego wątroba (oraz inne narządy) są po prostu zanieczyszczone. Stąd zmiany skórne. Taka osoba powinna się zastanowić nad swoim życiem i nie zwalać winy na słońce, dzięki któremu w naszym organizmie wytwarza się witamina D.
Więcej ciekawych informacji znajdziecie na mojej stronie www.zdrowo.za.pl oraz blogu http://biegpozdrowie.blogspot.com/
Pozdrawiam
akurat dla wątroby biały chleb jest zdrowszy niż ciemne pieczywo ,ponieważ jej nie podrażnia , a te plamy tak sie nazywają ,ponieważ mają brązowy kolor .-do mądrali wyżej
Ciemne pieczywo nie podrażnia zdrowej wątroby, a biały chleb w ogóle jest gorszy od ciemnego - do tego drugiego mądrali.
Biały chleb na drożdżach pozbawiony blonnika zawsze jest gorszy niż ciemny tj pelnoziarnisty. Plamy watrobowe to burdna krew i wątroba - warto tutaj poczytać o zakwaszeniu organizmu.
nie od koloru tych plam pochodzi ich nazwa tylko od zatrutej źle funkcjonującej wątroby. Dokształć się mądralo z 1 marca zamiast krytykować coś o czym pojęcia nie masz. A jak uważasz biały chleb za taki zdrowy to jedz go proszę, i życzę zdrowia bo na pewno Ci się przyda
Można oczyścić wątrobę z kamieni. Google: kamienie wątrobowe - 1 link. Polecam. Po oczyszczeniu samopoczucie znakomite. To co z organizmu /wątroby/ zostaje wydalone to aż się wierzyć nie chce. Sól gorzka do nabycia w aptece. A oliwa z oliwek musi być najwyższej jakości, tzn. z pierwszego tłoczenia najlepiej grecka.
Dla wszystkich mądrych i mądrzejszych:) zróbcie sobie badania wątrobowe i zbadajcie kamienie a później piszcie co Wam ślina na język przyniesie...
każdy organizm jest inny dlatego czasami warto nie eksperymentować tylko poradzić się specjalisty...
Prześlij komentarz