8 listopada 2010

Przez nos do mózgu

Zmysł węchu jest naszym najbardziej czułym zmysłem. Powierzchnia strefy węchowej nosa jest niewielka - zaledwie 5 cm2, ale mieści się na niej ok. 1 mln zakończeń nerwów powonienia. Aby powstał impuls, na zakończeniu nerwu węchowego powinno się znaleźć ok. 8 molekuł pachnącej substancji. Wrażenie zapachu powstaje wówczas, gdy wzbudza się równocześnie nie mniej niż 40 włókien nerwowych. 
Powstały impuls elektryczny przesyłany jest do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje. Stamtąd impulsy przenoszone są włóknami nerwowymi do wyspecjalizowanych nerwów czuciowych, umożliwiających odbiór zapachów - nieprzypadkowo mówimy więc, że zapach “czujemy”.

Aromatyczne substancje, np. przeciwbólowe, działają w ten sposób, że osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał bólu. Olejki rozkurczowe działają podobnie na nerwy wyzwalające aktywność mięśniową. Olejek sosnowy działa skutecznie na połączenia nerwowe rządzące układem oddechowym, dlatego jest cennym środkiem przeciwkaszlowym.

Brak komentarzy: