23 listopada 2020

PORADNIK LECZENIA COVID

PORADNIK

COVID-19 – co robić, kiedy zachoruję? (Zalecenia medyczne)

Z uwagi na wielu niemedycznych obserwatorów tej strony i ich liczne pytania dotyczące postępowania po zdiagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2, przygotowałem krótki i zrozumiały (stąd nie zawsze czysto medyczna nomenklatura) poradnik.

COVID-19 jest wciąż nie w pełni poznaną chorobą, przeciw której nie mamy ani skutecznego szczepienia, ani nie dysponujemy leczeniem przyczynowym, czyli najważniejszymi orężami w walce z chorobą zakaźną.

Ok. 80 proc. zakażeń nowym koronawirusem przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, czyli łagodnie.

Ok. 20 proc. zakażeń nowym koronawirusem przebiega średnio, średnio-ciężko, ciężko i krytycznie – te przypadki powinny być leczone w szpitalu, stąd respiratoroterapia czy leki takie jak: glikokortykosteroidy (deksametazon, hydrokortyzon, prednizon, metyloprednizolon), remdesiwir, tocilizumab, heparyny drobnocząsteczkowe, osocze ozdrowieńców, antybiotyki i inne intensywne terapie wspomagające leczenie NIE POWINNY Was, którzy leczą się w domu, interesować.

Objawy (alarmujące), które powinny zmusić Was do szukania pomocy lekarskiej, to przede wszystkim:

1. Duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza czy trudności w oddychaniu.

2. Przetrwały ból w klatce piersiowej.

3. Gorączka niereagująca na standardowe leki przeciwgorączkowe, czyli nieustępująca po ich przyjmowaniu.

4. Sinica, może być wyrazem obniżonej saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem (przede wszystkim sine usta, sina twarz).

5. Niemożność utrzymania stanu czuwania i inne zaburzenia neurologiczne, jak np. zaburzenia mowy, siły mięśniowej czy widzenia.

Łagodny przebieg zakażenia nowym koronawirusem manifestuje się klinicznie podobnie do zakażenia innymi gatunkami wirusów, które wywołują infekcje dróg oddechowych – możemy notować podwyższoną ciepłotę ciała/gorączkę, osłabienie, zmęczenie, katar (rzadko), kaszel (suchy/produktywny), utratę węchu oraz smaku, mialgię (bóle mięśni), artralgię (bóle stawów), bóle głowy, zagałkowe bóle oczu, zapalenie spojówek, zaburzenia gastryczne (nudności/wymioty).

Na chwilę obecną jedynym lekiem zarejestrowanym przez FDA (USA) do leczenia COVID-19 jest remdesiwir (u hospitalizowanych pacjentów po 12. roku życia).

Co robić, kiedy leczymy COVID-19 w domu:

1. Żadne suplementy, w tym witaminy A, z grupy B, C, D3, E, cynk, liofilizat z buraka, magnez etc, NIE SĄ zalecane w leczeniu COVID-19. Najbliżej jest do tego witaminie D3, jednak dotychczas nie powstały oparte na dowodach naukowych zalecenia. Ze swojej praktyki napiszę (a leczę i niedobory witaminy D3, i suplementuję witaminę D3 z wapniem choćby w przypadku osteoporozy), że samodzielne przyjmowanie wysokich dawek witaminy D3 może być bardzo groźne. Dostosowanie odpowiedniej dawki nie jest łatwe, a niewykluczenie przeciwwskazań przed włączeniem leczenia, może skutkować zagrożeniem zdrowia.

2. W razie bólu i/lub gorączki stosujemy leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe – acetaminofen, czyli paracetamol, ibuprofen, ew. metamizol, czyli pyralginę – jeżeli nie jesteśmy uczuleni oraz w dawkach zgodnych z tymi zapisanymi w dołączonej do opakowania ulotce.

3. W przypadku kaszlu, możemy stosować odpowiedni (blokowanie odruchu kaszlowego w przypadku suchego kaszlu/wykrzuśny w razie kaszlu produktywnego – pamiętamy o porze dnia; nie wieczorem!) syrop przeciwkaszlowy.

4. Dużo odpoczywamy, w tym zdrowy, adekwatnie długi sen.

5. Odpowiednia dieta, np. śródziemnomorska.

6. Spożywamy dużą ilość płynów: 2,5-3 litrów/dobę, jeżeli nie występują przeciwwskazania (np. przewlekła niewydolność serca, schyłkowa niewydolność nerek leczona dializoterapią).

7. Często wietrzymy pomieszczenia, w których przebywamy.

Obecnie NIE ISTNIEJĄ żadne przesłanki, aby jakkolwiek inaczej, a przede wszystkim bezpiecznie, leczyć łagodny przebieg COVID-19 w warunkach domowych (i nie, ani amantadyna, ani woda utleniona nie mają udowodnionej skuteczności, ani udowodnionego profilu bezpieczeństwa w leczeniu COVID-19).

Tak więc, dopóki w przebiegu zakażenia nowym koronawirusem nie wystąpią u Was objawy alarmujące, dopóty leczcie się zgodnie z powyższym poradnikiem.

Brak komentarzy: