11 marca 2010

Cud miód

Starożytny grecki lekarz Hipokrates pozostawił po sobie aż 300 miodowych recept! Leczył miodem rany, podawał go chorym na wątrobę i pacjentom z gorączką. Wytwarzał też z niego maści. Uważał, że sławni w jego epoce Anakreont i Demokryt dożyli późnej starości właśnie dlatego, że w ich diecie znalazł się miód! Dziś jednak często zapomina się o tym naturalnym leku.
Mało kto wie, że miód jest dostępny w aptekach nie tylko jako składnik środków farmaceutycznych, ale też w czystej postaci. Warto się nim zainteresować. Badania pokazują, że wpływa korzystnie na wszystkie odcinki przewodu pokarmowego: żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie i grube.

W przypadku choroby żołądka i dwunastnicy zaleca się picie miodu rozpuszczonego w wodzie lub naparach ziołowych (małymi łykami godzinę przed jedzeniem). To pobudza gruczoły śluzowe żołądka, co zwiększa warstwę ochronną śluzu na jego błonie. W przypadku niedokwaśności zaleca się wypijanie całej szklanki roztworu miodu tuż przed jedzeniem. Miód w czystej postaci stosuję się też w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Odkryto, że jego działanie przeciwbakteryjne jest uwarunkowane obecnością olejków eterycznych i nadtlenku wodoru. 

Wybór rodzaju miodu zależy od tego, jakie mamy dolegliwości lub czemu chcemy zapobiec. 
Jednym z miodów aptecznych jest Bionimel z dodatkiem ekstraktu z prawoślazu i kopru - zaleca się go w stanach zapalnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego oraz przy wzdęciach. Inny preparat leczniczy to Althamel zawierający miód oczyszczony. Ma właściwości przeciwkaszlowe i osłaniające błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Działa wspomagająco w stanach zapalnych przełyku i nieżycie oskrzeli.

Niektóre miody bazują na właściwościach pyłków i propolisu. Propolis, czyli inaczej kit pszczeli, dostępny w każdej aptece także w czystej postaci, ma udowodnione działanie bakteriobójcze. Zwalcza czyraki, odleżyny i opryszczkę. Stosowany jest także w leczeniu alergii, chorób reumatycznych, schorzeń uszu i oczu oraz układu krążenia. 


Zaobserwowano, że połączenie pyłku pszczelego i miodu dodatkowo wzmacnia efekt terapeutyczny. Pyłek pszczeli, zwany też kwiatowym, ma wyjątkowo bogaty skład chemiczny i dzięki temu szerokie zastosowanie lecznicze. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych, chorób zwyrodnieniowych i wątroby. Korzystnie działa przy uszkodzeniach toksycznych i pourazowych, normalizuje przemianę białek oraz lipidów, działa odtruwąjco na ludzi nadużywających alkoholu i papierosów leczonych środkami farmakologicznymi. Stosowany jest w terapii stanów zapalnych oraz łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Miód staje się też podstawą suplementów diety. Jest jednym z najbardziej efektywnych źródeł węglowodanów. Przy obciążeniu fizycznym sprzyja zwiększeniu wytrzymałości. Z niego czerpiemy energię, dlatego zaleca się go przy wysiłku fizycznym.
Ale nie tylko! Uczeni z Francji, Szwecji, Belgii i Hiszpanii potwierdzają, że miód może też przyczynić się do regeneracji sił psychicznych. W przypadkach apatii i wyczerpania stosuje się właśnie kurację miodową.

Brak komentarzy: