11 marca 2010

Słodki problem

Problemy z poziomem cukru we krwi występują, gdy w organizmie brak insuliny albo gdy jej poziom jest za niski. Dlaczego? To ona jest hormonem, który odpowiada za przemiany węglowodanów w organizmie. Dostarczamy ich sobie wraz z pokarmem, są dla nas źródłem energii. Jednak nie od razu! Najpierw za pomocą hormonu wydzielanego przez trzustkę zostają one rozłożone do glukozy. Nadmiar tej substancji zamieniany jest w glikogen. Rolę swoistego magazynu glikogenu pełnią wątroba i mięśnie.
Gdy w organizmie brak insuliny, ponieważ trzustka jej nie wydziela - mamy do czynienia z cukrzycą typu 1. Jeżeli insuliny jest za mało, np. z powodu otyłości - występuje cukrzyca typu 2. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na nią cierpi. W przypadku tej choroby organizm nie jest w stanie wykorzystać cukru jako paliwa energetycznego. Wskutek tego glukoza gromadzi się we krwi, jak również wydziela się w moczu. Cukrzyca typu 2 początkowo przebiega bez dolegliwości, dlatego tak ważne jest badanie okresowe poziomu cukru we krwi.

Badania wykonuje się je oczywiście na czczo. Jednak nie każdy pacjent rozumie, co to sformułowanie tak naprawdę znaczy. Już przez kilkanaście godzin poprzedzających to badanie nie należy jeść posiłków bogatych w węglowodany! Od ostatniego posiłku do momentu pobrania krwi powinno upłynąć 12 godzin! Dopuszczalne jest picie wody (ale już nie np. słodzonej kawy czy herbaty albo soku). Należy również unikać dużego wysiłku fizycznego. Trzeba mieć też świadomość, że spożycie dużej ilości alkoholu powoduje niemiarodajność wyniku badania. W takim przypadku może wystąpić obniżenie poziomu cukru.
Norma, jeśli chodzi o poziom cukru we krwi rano, na czczo, wynosi 110 mg/dl. Nieprawidłowy wynik to już 110-126 mg/dl. Podwyższenie poziomu glukozy we krwi świadczy o cukrzycy. 

Oczywiście, nie można sugerować się tylko jednym wynikiem, należy go powtórzyć i wykonać badania dodatkowe, a w kwestii diagnozy zaufać doświadczonemu lekarzowi. Jeśli na podstawie jednego wyniku rozpoznaje on chorobę, najlepiej... zmienić diagnostę. W przypadku cukrzycy wykonuje się również inne badania. Jedno z nich oznacza poziom hemoglobiny glikowanej. Sprawdza ono odsetek hemoglobiny związanej z glukozą. Norma wynosi 6,1%. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto wykonać oprócz oznaczania poziomu cukru we krwi również badanie stężenia cukru w moczu. Mocz nie powinien w ogóle zawierać cukru.
Jeżeli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę typu 2 lub twój wynik poziomu cukru we krwi niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy normy, nie czekaj, tylko koniecznie zmień swoje nawyki. Nawet jeśli jeszcze twoje badania mieszczą się w granicach normy, ale już niepokoją lekarza, zadbaj o to, by zapobiegać cukrzycy typu 2. Nie wpadaj w panikę, tylko odmień swoje życie.

Zacznij uprawiać sport lub, jeśli go nie lubisz, postaw na ruch, np. w postaci spacerów lub wybierz inną, dogodną formę aktywności fizycznej, zapisz się na kurs tańca lub areobik. Jeśli masz nadwagę, schudnij - ogranicz zwłaszcza liczbę węglowodanów, unikaj słodyczy i obfitych kolacji.

Kontroluj także poziom cholesterolu. Jeśli trudno ci schudnąć bez czyjejś pomocy, skorzystaj z porady dietetyka czy lekarza zajmującego się żywieniem.

Brak komentarzy: