25 marca 2010

Witaminy i piękno

Najwięcej witaminy mają oczywiście polskie dziewczyny, ale gdy im tych witamin brakuje, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem, a i uroda też na tym cierpi...

Zła dieta, palenie papierosów, nieuregulowany tryb życia, używki, stres - organizm sygnalizuje te złe nawyki w różnoraki sposób. Mamy na przykład ziemistą cerę, matowe włosy i łamliwe paznokcie. Nieprawidłowa dieta i nałogi powodują niedobory witamin w organizmie, a to z kolei negatywnie odbija się na urodzie. Należy zadbać o urodę "od środka" i zaserwować sobie łyk zdrowia i urody.
WITAMINA A
Na co działa?
-wzmacnia paznokcie i włosy, umożliwia regenerację naskórka, zmniejsza przebarwienia pigmentacyjne skóry, poprawia wygląd cery suchej, zmęczonej, zwiotczałej.

Gdzie jej szukać?
- masło, wątróbka, ryby, jaja; organizm produkuje witaminę A z prowitaminy (karotenu) znajdującego się żółtych, czerwonych i ciemnozielonych warzywach i owocach.

GRUPA WITAMIN B
Na co działają?
B1 - wzmacnia włosy,
B2 - przeciwdziała łojotokowi,
B5 - zapobiega przedwczesnemu siwieniu
i wypadaniu włosów, łagodzi podrażnienia skóry, pielęgnuje suchą, szorstką cerę.
B6 - zapobiega przetłuszczaniu się włosów,
B12 - poprawia wygląd cienkiej, zwiotczałej
skóry.

Gdzie ich szukać?
-drożdże, kasze, mleko, jaja, ryby, mięso i podroby, orzechy, kiełki, warzywa strączkowe; witaminę B12 wytwarza flora bakteryjna jelit.

WITAMINA C
Na co działa?
- wzmacnia naczynia krwionośne skóry, chroni skórę przed wolnymi rodnikami.
 

Gdzie jej szukać?
-cytrusy, papryka, owoce dzikiej róży, owoce jagodowe.

WITAMINA D
Na co działa?
- wzmacnia paznokcie, uelastycznia suchą skórę, poprawia napięcia skóry.
 

Gdzie jej szukać?
- masło, żółtka jaj, tran, tłuste ryby, mleko; organizm sam wytwarza witaminę D pod wpływem słońca z zawartej w skórze prowitaminy.

WITAMINA E
Na co działa?
Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanym szkodliwymi wpływami środowiska, nawilża i uelastycznia naskórek, przyśpiesza gojenie się ran.

Gdzie jej szukać?
-Oleje roślinne, masło, wątróbka, całe ziarna zbóż, orzechy.

Braki poszczególnych witamin można również uzupełnić przyjmując dodatki żywieniowe.

Czy wiesz że...
- Palenie tytoniu w poważnym stopniu zwiększa nasze zapotrzebowanie na witaminę C. Palacze mogą też mieć większe zapotrzebowanie na witaminę B6 i B12.


Brak komentarzy: