28 marca 2010

Nasze ramiona wyglądają tak, jakbyśmy przeżyli burzę śnieżną....mamy łupież

Nasz naskórek złuszcza się regularnie. Problem z łupieżem polega na tym, że naskórek głowy łuszczy się zbyt szybko, odpadając w postaci widocznych płatków. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Jedną z nich jest stres, inne to nadaktywność gruczołów łojowych lub łojotokowe zapalenie skóry - nieprzyjemna wysypka połączona z łuszczeniem i swędzeniem, która pojawia się nie tylko na skórze głowy, ale czasami także na twarzy i klatce piersiowej. Często łupież spowodowany jest zakażeniem drożdżakowym wywołanym przez Pityrosporum orbiculare - pospolity grzyb znajdujący się w mieszkach włosowych. Żywi się on łojem - dlatego osoby o przetłuszczających się włosach mają większą skłonność do łupieżu.


Nasze ramiona wyglądają tak, jakbyśmy przeżyli burzę śnieżną....Przy każdym czesaniu włosów biały pył sypie się nam do oczu. O tak, łupież - choć nie jest groźną chorobą - jest bardzo męczący i krępujący. Jak go powstrzymać, a przynajmniej kontrolować? Najważniejszą sprawą jest dobry szampon, ale można także zrobić kolka domowych płukanek, które powstrzymają rozwój łupieżu i zmniejszą swędzenie. 

Łupież - porady

  • Kup szampon przeciwłupieżowy, który zawiera siarczek selenu, pirytion cynku albo dziegieć. Pierwsze dwie substancje spowalniają procesy dzielenia się komórek skóry na głowie - można je znaleźć w wielu szamponach. Preparaty oparte na dziegciu opóźniają wzrost komórek. Obie metody są znacznie skuteczniejsze od szamponów opartych na związkach siarki czy kwasie salicylowym, które jedynie zmiękczają i oddzielają płatki złuszczonego naskórka, aby można je było łatwiej wypłukać.
  • Jeśli zwykłe szampony przeciwłupieżowe nie pomagają - spróbuj środków zawierających ketokonazol, dostępnych tylko w aptekach. Ketokonazol to preparat grzybobójczy - z jego pomocą pozbędziesz się drożdży, nadkażających często łupież.
  • Jeśli po kilku miesiącach używania szamponu przeciwłupieżowego problem powraca, może się okazać, że skóra przyzwyczaiła się do jego aktywnych substancji. Zmień szampon na zawierający inny czynnik aktywny. Być może po kolejnych miesiącach będziesz musiał wrócić do wcześniej używanego szamponu.
  • Kiedy myjesz głowę szamponem przeciwłupieżowym, pozostaw go na włosach co najmniej 10 minut, a dopiero potem spłucz. Jeśli łupież jest bardzo intensywny, załóż luźny czepek i zostaw pianę na głowie nawet godzinę.
  • Gorzknik kanadyjski zawiera berberynę, substancję o silnym działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym. Szklanką wrzątku zalej 2 łyżeczki posiekanego korzenia gorzknika, poczekaj, aż naciągnie, odcedź i wystudź. Użyj tego naparu do spłukania głowy po umyciu. Jeśli nie uda ci się zdobyć korzenia gorzknika, dodaj kilka kropli nalewki z tej rośliny do porcji szamponu.
  • Skuteczna jest także aromatyczna płukanka z rozmarynu lekarskiego, który zawiera substancje działające podobnie do berberyny. Rozmaryn łatwiej kupić - dostępny jest w każdym sklepie zielarskim. Łyżeczkę posiekanego rozmarynu zalej szklanką wrzątku, po kilku minutach odcedź. Płucz głowę naparem raz dziennie. Jeśli jednak zauważysz, że rozmaryn powoduje podrażnienia skóry - wybierz jakąś inną płukankę.
  • Kolejną płukankę możesz sporządzić z liści laurowych (wawrzynu szlachetnego). Garść liści laurowych wrzuć do litra bardzo gorącej wody (która właśnie przestała wrzeć), przykryj i pozostaw na 20 minut. Odcedź, odczekaj, aż wywar wystygnie, i płucz głowę. Możesz pozostawić głowę mokrą nawet przez godzinę, a potem spłukać czystą wodą.
  • Jabłkowy ocet winny także ma właściwości bakterio- i grzybobójcze; często bywa stosowany jako domowa metoda na łupież. Wymieszaj go z wodą w stosunku 1 do 1 i taką mieszanką płucz głowę po umyciu.
  • Olejek drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) ma silne działanie grzybobójcze. Rozpuść 7 kropli olejku w łyżce oliwy z oliwek albo w oleju z pestek winogron i natrzyj tą mieszanką głowę. Pozostaw ją na noc, a rano umyj głowę szamponem. Możesz także dodać kilka kropli olejku do szamponu, którym myjesz głowę. Dziś można już kupić szampon zawierający olejek z drzewa herbacianego.
  • Mało przyjemne, ale dosyć skuteczne: natrzyj głowę jogurtem z żywymi kulturami bakterii, pozostaw na 30 minut, a potem spłucz. Jogurt zawiera bakterie, które pomagają kontrolować wzrost drożdży, dlatego też lekarze często przy rozpoznaniu drożdżycy zalecają picie takiego jogurtu.
  • Zażywaj codziennie 1-2 łyżeczki oleju z siemienia lnianego. Olej ten zawiera kwasy tłuszczowe, które łagodzą swędzące podrażnienia skóry, takie jak w łuszczycy. Kuracja wymaga cierpliwości - zanim zauważysz poprawę, mogą minąć 3 miesiące. Przyjmowanie oleju lnianego chroni też przed chorobami serca.
Zwykle łupież daje się leczyć domowymi sposobami - stosuj lecznicze szampony i inne opisane tu metody, pozostawiając im 2 tygodnie na działanie. Idź do lekarza, jeśli widzisz, że żadne środki nie pomagają albo jeśli skóra głowy jest zaczerwieniona i bardzo swędzi. Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy zauważysz na szyi żółte pogrubiałe płatki złuszczonej skóry albo czerwone placki w linii włosów. To może być objaw łojotokowego zapalenia skóry - choroby wymagającej interwencji lekarza.  

Brak komentarzy: