8 marca 2010

Znaczenie suplementacji

Czym jest suplementacja i dlaczego jest tak ważna? A może to tylko jakieś „widzimisię” tzw. „nawiedzonych”? Nie jest to „widzimisię”, nie jest to również kwestia mody. Jest to kwestia decydująca o jakości naszego życia i zarazem przeżycia. Tym niemniej w naszej diecie powinna dominować przede wszystkim żywność pochodzenia roślinnego, ponieważ tylko ona zawiera niezbędne dla naszego organizmu składniki – zarówno odżywcze jak i ochronne. 
Trzeba powiedzieć, że ogromna większość ludzi w Polsce z absolutnym lekceważeniem odnosi się do suplementacji. Jest ona traktowana jako niepotrzebny nikomu wymysł lub próba – powiem wprost – wyłudzania pieniędzy przez tych, którzy propagują suplementację.
SUPLEMENTACJA – TO WZBOGACANIE NASZEGO CODZIENNEGO POŻYWIENIA O NIEZBĘDNE DO NORMALNEGO FUNKCJONOWANIA ORGANIZMU WITAMINY, MINERAŁY I INNE SKŁADNIKI NIEDOSTĘPNE W NASZYM JADŁOSPISIE
To niezrozumienie roli suplementów ma podstawę w braku działań oświatowych w tej dziedzinie. Jesteśmy w związku z tym ogromnie zapóźnieni w stosunku do innych społeczeństw.
Dla przykładu podam, że w Japonii i Singapurze wprowadza się w programach nauczania szkół podstawowych podstawy wiedzy o odżywianiu i suplementacji odżywiania, zaś mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przodują na świecie w ilości spożywanych suplementów (zwłaszcza koenzymu Q10).
JEDYNA ROZSĄDNA ALTERNATYWA DLA NIEDOBORÓW POKARMOWYCH ORGANIZMU - TO SUPLEMENTACJA. dr n. med. Brygida Adamek, Akademia Śląska
„Wiele osób nadal błędnie uważa, że wszystko, co jest naszemu organizmowi potrzebne, jesteśmy w stanie uzyskać z pożywienia. Niestety, smutną prawdą jest, że w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe.
 Dla osiągnięcia zrównoważonej diety, która powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów odżywczych, codziennie powinniśmy spożywać 3-5 porcji warzyw, 2-4 porcji owoców, 6-11 porcji potraw mącznych (chleb, ryż, makaron) oraz 2-3 porcji potraw białkowych (mięso, nabiał, drób, fasola itp.).
 Wymaga to nie tylko dokładnego planowania naszych posiłków, ale wiąże się z koniecznością spożywania 13-23 porcji żywności dziennie.” („Ekstrakt z zielonej herbaty – Lecznicza siła polifenoli”, Anna Cieślińska, MaciejA. Kamiński, Alicja Lucińska).
Dzisiaj są dostępne (również na rynku polskim) dietetyki najnowszej generacji, wytwarzane na bazie produktów naturalnych, bez udziału dodatków syntetycznych i produktów transgenicznych (modyfikowanych genetycznie).  W doborze produktów spożywczych w codziennym pożywieniu należy uwzględniać więc nie tylko ilość zawartego składnika, lecz także jego przyswajalność.

Brak komentarzy: