10 marca 2010

Co to jest homeopatia

Jeśli nie zetknęliśmy się wcześniej z homeopatią, być może budzą naszą nieufność dziwne małe buteleczki oznaczone literami "C" i "D" na półkach w aptece. Nie ma jednak powodu, aby obawiać się tych leków. Homeopatyczne mikstury są wyjątkowo bezpieczne, a homeopatia cieszy się ogromnym uznaniem jako metoda lecznicza.

Wyobraźmy sobie, że bierzemy pojedynczą kroplę dowolnego lekarstwa - powiedzmy płynnego środka udrażniającego górne drogi oddechowe. Rozcieńczamy tę kroplę 10 kroplami wody. Wstrząsamy dobrze mieszankę, bierzemy pojedynczą kroplę i rozcieńczamy ją kolejnymi 10 kroplami wody. Powtarzamy ten proces kilka razy i co pozostaje? Zgodnie z zasadami nauki, niewiele. Jednak silnie rozcieńczona mikstura należy - według homeopatów - do najmocniejszych leków, jakie można przyjmować.
Widzimy więc, dlaczego homeopatia, gałąź medycyny, która została rozwinięta przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna ponad 200 lat temu, nie zyskała jednomyślnego poparcia lekarzy akademickich. Mimo to homeopaci w Polsce są równocześnie konwencjonalnymi lekarzami, a doświadczenie milionów pacjentów - i wielu prac naukowych - sugeruje, że coś w tym musi być.

A oto podstawy. Mając  do dyspozycji ponad 2000 substancji, homeopata podaje choremu tę substancję, która w dużych dawkach wywołałaby objawy właśnie takiej choroby, a w bardzo małych ilościach stymuluje organizm do samoleczenia.

Większość ekspertów twierdzi, że homeopatia narusza podstawową zasadę farmaceutycznej nauki: im mniejsza dawka, tym mniejszy efekt. A jednak badacze zajmujący się homaopatią uzyskali pewne intrygujące wyniki. W roku 1991 na łamach prestiżowego "British Medical Journal" przeanalizowano 107 doniesień naukowych o badanych lekach homeopatycznych i stwierdzono, że 77% spośród nich dowodziło pozytywnych efektów. 

Zasugerowano, że proces rozcieńczania i wstrząsania roztworów w jakiś sposób nadaje ukryty "potencjał" pozostałej wodzie i zmienia jej chemiczne właściwości. Nikt nie wie naprawdę, jak - lub czy - homeopatia rzeczywiście działa. Ponieważ jednak dawki czynnych składników są zbyt małe, niektórzy uważają, że spróbowanie ich nie przyniesie szkody. 

Homeopatyczne leki można kupić w aptekach, ale należy przedtem zasięgnąć porady doświadczonego homeopaty. Każdy pojawiający się symptom może wymagać podania innego leku, a poza tym w zależności od naszego psychicznego i emocjonalnego stanu w danym czasie leki i ich dawki mogą się również zmieniać.

Brak komentarzy: