8 kwietnia 2010

Zaburzenia rytmu serca

Pod wpływem miarowych impulsów elektrycznych serce bije z taką regularnością, że nawet tego nie zauważamy. Jeżeli jednak następuje krótkotrwałe zakłócenie jego pracy, możemy doznać zaburzeń rytmu serca - wrażenia trzepotania lub kołatania w klatce piersiowej - gdy serce bije zbyt szybko albo "traci uderzenie". Niekiedy kołatanie wskazuje na poważny problem z sercem, ale w większości przypadków jest spowodowane zmęczeniem, niepokojem, chorobą lub stresem. Wprawdzie napawa nas lękiem, zwykle jednak nie wymaga leczenia.

Około 36 milionów razy na rok serce bije dokładnie tak, jak powinno - być może dlatego właśnie wytrąca nas z równowagi, gdy czasami gubi swój rytm. Na szczęście istnieją sposoby, aby zatrzymać palpitacje niemal w tym samym momencie, gdy się zaczną. Co więcej, możemy im zapobiegać, ćwicząc techniki zmniejszania stresu, prosząc lekarza o sprawdzenie leków, które przyjmujemy, oraz wzbogacając naszą dietę w pewne pokarmy i suplementy, o których wiadomo, że działają korzystnie na serce.

Zaburzenia rytmu serca - porady

  • Od razu, gdy zorientujesz się, że masz nierówny rytm serca, usiądź i podeprzyj stopy. Oddychaj wolno i głęboko, wypychając do przodu brzuch podczas każdego wdechu. Jeśli skoncentrujesz się na powolnym, miarowym oddychaniu, bicie serca prawdopodobnie od razu powróci do swojego normalnego rytmu.
  • Jeśli kołatanie nie ustępuje, przeprowadź tak zwaną próbę Valsalvy. Zatkaj palcami nos, zamknij usta i spróbuj wykonać wydech. Ponieważ nie jesteś w stanie tego zrobić - nos i usta są zamknięte - napnij się tak, jak przy wypróżnianiu. Krótkotrwałe zwiększenie napięcia nerwu błędnego, które jest tego efektem, powinno pomóc wyregulować pracę serca.
  • Silnie odkaszlnij. Podobnie, jak próba Valsalvy, kasłanie także zwiększa ciśnienie w klatce piersiowej. Czasami to wystarczy, aby przywrócić sercu jego normalny rytm. Możesz również nadmuchać balon, co daje podobny efekt. Zawodowi piosenkarze zalecają nawet nadmuchiwanie balonu, aby zapanować nad szybkim biciem serca i skołatanymi z powodu tremy nerwami.
  • Wypij kilka łyków zimnej wody. Nikt nie wie, dlaczego to pomaga, ale u niektórych osób efekt jest naprawdę natychmiastowy. Jedna z teorii mówi, że połknięta woda powoduje ucisk przełyku na serce i to właśnie "szturchnięcie" przywraca sercu prawidłowy rytm.
  • Spryskaj twarz lodowatą wodą. Szok jest na tyle silny, że może przynieść pożądany skutek.
  • Jedz dużo ryb. Łosoś, makrela, sardynka są tłustymi rybami, które zawierają wyjątkowo dużą ilość korzystnych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3.
  • Unikaj obfitych posiłków. Zmuszanie organizmu do trawienia dużej porcji pokarmu powoduje odpływ krwi z serca do układu pokarmowego. Może to doprowadzić do zaburzeń rytmu.
  • Ogranicz alkohol, kawę i palenie. U niektórych ludzi picie kawy, herbaty lub napojów typu cola, zawierających kofeinę, wywołuje kołatanie serca. Alkohol i palenie papierosów w nadmiarze (także nikotynowa terapia zastępcza) są również powszechnymi przyczynami; sprawcą może być też czekolada.
  • Jeśli zdarzają ci się zaburzenia rytmu serca, możliwe, że przyczyną jest stres. Być może w ten sposób organizm ostrzega, że poziom stresu przkroczył granicę bezpieczeństwa. Medytowanie zmniejsza podatność na stres. Spróbuj przeznaczyć 30 minut dziennie na zrelaksowanie się i odprężenie umysłu.
  • Wycisz umysł za pomocą aromaterapii. Spryskaj chusteczkę do nosa kilkoma kroplami odprężającego olejku lawendowego i wdychaj jego leczniczą woń. Możesz też wetrzeć 2 krople olejku neroli (z pomarańczy gorzkiej) w klatkę piersiową lub dodać do ciepłej kąpieli.
  • Śpij przynajmniej 7 godzin w nocy. Zmęczenie może być kolejną przyczyną nierównego bicia serca.
  • Wykonuj półgodzinne ćwiczenia 3 lub 4 razy w tygodniu. Doskonałe będą spacery, biegi lub gra w tenisa. Pamiętaj jednak, abyś nie skupiał się za bardzo na poprawieniu swojego poprzedniego czasu lub pokonaniu współzawodnika - to tylko pogłębi stres. Ćwicz w tempie, które pozwoli ci na komfort prowadzenia równocześnie rozmowy.
  • Rozgrzewaj się 10 minut przed każdym wysiłkiem, a po nim - przez 10 minut wykonuj rozciągające ćwiczenia odprężające.
  • Wiele osób, u których występuje nieregularne bicie serca, ma niskie stężenie magnezu. Spróbuj zatem jeść więcej pokarmów bogatych w magnez, takich jak pełnoziarniste pieczywo i kasze, nasiona roślin strączkowych, warzywa o ciemnozielonych liściach i owoce morza. Jeśli chcesz sięgnąć po suplementy magnezu, przyjmuj 300 miligramów dziennie. (Uwaga Nie zażywaj magnezu, jeśli cierpisz na chorobę nerek).
  • Przyjmuj koenzym Q10. Ta naturalnie występująca substancja, sprzedawana bez recepty w postaci tabletek, wpływa korzystnie na regularność pracy serca. Przyjmuj 50 miligramów 2 razy dziennie w czasie posiłku. Wiedz jednak, że może upłynąć kilka miesięcy, zanim zauważysz jakieś korzyści.
  • Jeśli nie jesz dużo ryb, przyjmuj dziennie od 2 do 3 gramów oleju rybiego, który jest zasobny w niezbędne dla organizmu kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Aminokwas tauryna reguluje przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu. Przyjmuj 2 gramy dziennie. Tauryna jest dostępna w sklepach internetowych.
  • Wiele leków przepisywanych przez lekarza oraz sprzedawanych bez recepty może wywołać zaburzenia rytmu serca, zawsze więc czytaj załączoną na opakowaniu ulotkę. Może być tam podana informacja w rodzaju "nie stosować tego leku w przypadku choroby serca lub nadciśnienia krwi". Może być także zawarte ostrzeżenie dotyczące wpływu danego leku na szybkość rytmu serca. Zwróć szczególną uwagę na preparaty przeciw alergii i przeziębieniu, które zawierają substancje udrożniające drogi oddechowe. Jednym z często włączanych składników jest pseudoefedryna.
  • Niektóre leki rozszerzające oskrzela na astmę, na przykład salbutamol (Ventolin), mogą zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca. Podobnie preparaty przeciwhistaminowe, takie jak loratadyna (Claritine). Jeśli dotychczas przyjmowałeś te leki, porozmawiaj z lekarzem o zastąpieniu ich innymi.
  • Unikaj środków dietetycznych lub suplementów zawierających przęśl chińską zwaną ma huang. Produkty mające w składzie przęśl stosowane są do odchudzania i zwiększania energii. Przęśl może istotnie podwyższyć ryzyko nieregularnych uderzeń lub kołatania serca - niekiedy z groźnymi konsekwencjami.

Brak komentarzy: