Jeśli okaże się, że mamy za wysokie ciśnienie krwi, oznacza to, że serce pompuje krew silniej niż powinno w zwężone naczynia krwionośne. To niebezpieczna sytuacja. Jeśli nie obniżymy w jakiś sposób ciśnienia, wzrasta ryzyko wylewu krwi do mózgu, zawału serca, chorób nerek i innych śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń. O wysokim ciśnieniu można mówić, jeżeli ciśnienie skurczowe (to ta wyższa wartość pomiaru) przekracza 140, rozkurczowe zaś - 90. Jeśli mamy podwyższone ciśnienie, lekarz zaleci jego regularne pomiary.
Wysokie ciśnienie krwi - porady
- Na podstawie wielu badań przeprowadzonych głównie w Stanach zjednoczonych dowiedziono, że bardzo efektywną metodą obniżania ciśnienia krwi jest odpowiednia dieta. Nazwano ją DASH - to skrót od angielskich słów Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli dieta obliczona na obniżenie ciśnienia krwi. Istotę tej diety można streścić następująco: jak najmniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, jak najwięcej owoców, warzyw, pokarmów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dostosowanie się do tych zaleceń może pomóc obniżyć ciśnienie krwi już w ciągu 2 tygodni.
- Jedz mniej soli. Za dużo soli w diecie sprawia, że ciało zatrzymuje wodę. Efekt jest taki sam, jak podczas dopompowywania wody do pełnego balonu - wzrost ciśnienia. W czasie badań nad dietą DASH ustalono, że największy spadek ciśnienia krwi zanotowały osoby, które oprócz stosowania diety ograniczyły ilość przyjmowanego sodu do 1500 miligramów dziennie. Żeby przyjąć 1500 miligramów sodu, wystarczy niepełna łyżeczka soli.
- Nawet gdybyś w ogóle zrezygnował z używania soli w kuchni, wciąż pozostaje sporo soli ukrytej w paczkowanej i przetwarzanej żywności. Dotyczy to zwłaszcza różnych gotowych przekąsek, chipsów, paczkowanych wędlin czy zup w proszku. Zanim więc kupisz jakiś produkt - przeczytaj informacje na opakowaniu i sprawdź, jaka jest zawartość soli (albo sodu). Wybieraj te produkty, które zawierają mniej soli. Fasolę z puszki i inne produkty puszkowane w zalewie przed spożyciem dokładnie płucz.
- Nawet jeśli nie zamierzasz przechodzić na specjalną dietę, na pewno nie zaszkodzi jeść dużo owoców i warzyw - surowych bądź gotowanych. Eksperci twierdzą, że powinno się jeść warzywa i owoce 5 razy dziennie. W ten sposób dostarczasz organizmowi odpowiednich ilości potasu, magnezu i błonnika, czyli podstawowych substancji potrzebnych do zachowania zdrowych i sprawnych naczyń krwionośnych.
- Owsianka i płatki owsiane - jak wykazały badania - pomagają obniżyć ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Dobroczynnym składnikiem jest tu rozpuszczalny błonnik o nazwie beta-glukan. Jeśli codziennie rano zjesz na śniadanie miseczkę owsianki, najprawdopodobniej uda ci się obniżyć ciśnienie krwi.
- Ogranicz alkohol. Osoby, które dużo piją, mają zwykle wysokie ciśnienie krwi. Jeśli pijesz - pij najwyżej jednego drinka dziennie. Jeśli jesteś kobietą, dwa - jeśli jesteś mężczyzną. Jeden drink to szklanka piwa o średniej mocy, mała szklanka wina albo kieliszek mocniejszych alkoholi (wódki, koniaku, ginu...).
- Niewiele jest czynników gorzej wpływających na ciśnienie krwi niż palenie tytoniu. Składniki dymu tytoniowego przyczyniają się do twardnienia ścianek naczyń krwionośnych. Nikotyna powoduje zwężanie się naczyń, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. To szkodliwe dla każdego, ale szczególnie dla osoby z nadciśnieniem.
- Co najmniej 3 razy w tygodniu - a lepiej 5 - intensywnie ćwicz przez 30 minut. Ta porada może się wydać dziwna, ponieważ każdy wysiłek fizyczny chwilowo podnosi ciśnienie krwi. Jeśli jednak ćwiczysz regularnie - utrzymujesz ciśnienie spoczynkowe na bezpiecznym poziomie. Możliwości jest dużo: biegaj. wsiądź na rower, idź na basen - ważne, żebyś się ruszał.
- Zażywaj magnez. Sprzyja on rozluźnianiu mięśni gładkich, które tworzą ścianki naczyń krwionośnych, przez co pomaga naczyniom poszerzać się. Może to odnieść bardzo dobre skutki zwłaszcza wtedy, kiedy nadciśnienie związane jest z ciążą. Pamiętaj tylko, że będąc w ciąży powinnaś skonsultować się z lekarzem, zanim zażyjesz jakiekolwiek leki czy suplementy. Najlepszy jest magnez w postaci cytrynianu lub glukonianu magnezu - te związki są najłagodniejsze dla przewodu pokarmowego. Jeśli zażywasz magnez - musisz przyjmować także wapń, ale nie jednocześnie - przerwa pomiędzy nimi powinna trwać co najmniej 2 godziny. Zalecana dawka na obniżenie ciśnienia krwi to 400 miligramów magnezu i 1000 miligramów wapnia dziennie.
- Zażywaj codziennie 100-150 miligramów wyciągu z głogu (powinien to być wyciąg standaryzowany, zawierający co najmniej 1,8 procent witeksyny). Głóg rozszerza naczynia krwionośne. Prawdopodobnie wpływa też na działanie enzymu rozkładającego angiotensynę (zwanego ACE), który powoduje zwężanie się naczyń. Jeśli przyjmujesz leki na obniżenie ciśnienia - poradź się lekarza, zanim sięgniesz po wyciąg z głogu. Wiedz, że zanim substancje czynne zawarte w głogu osiągną odpowiednie stężenie w organizmie, może minąć kilka tygodni, nawet miesięcy.
- Czosnek również pomaga obniżyć ciśnienie krwi - choć mechanizm jego działania nie jest jeszcze znany. Niektórzy eksperci zalecają po t jedzenie codziennie ząbka surowego czosnku. Inni uważają, że skuteczniejsze jest zażywanie suszonego wyciągu w ilości odpowiadającej 4 gramom świeżego czosnku. Jeśli decydujesz się na to drugie - kupuj kapsułki powlekane.
- Zażywaj kapsułki z olejami z tłustych ryb, aby zwiększyć w diecie ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te wpływają na zmniejszenie produkcji w organizmie takich substancji, jak prostaglandyny, które powodują zwężenie naczyń krwionośnych. Najlepszymi naturalnymi źródłami kwasów omega-3 jest mięso tłustych ryb, takich jak makrela czy łosoś. Typowe kapsułki z olejami zawierają po 1000 miligramów tych związków - dwie takie dawki dziennie poprawiają krążenie i pomagają obniżyć ciśnienie. Można je zastąpić łyżką oleju z siemienia lnianego dodaną do soku owocowego albo do sosu do sałaty.
1 komentarz:
Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
Prześlij komentarz