Mamy zatkany nos, boli nas twarz i odczuwamy jakiś wewnętrzny ucisk. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok jest infekcja bakteryjna, lekarz przepisze nam antybiotyki, które powinny pomóc. Przejściową ulgę mogą przynieść środki udrożniające drogi oddechowe, stosowane doustnie lub miejscowo do nosa. (Nie należy używać ich dłużej niż przez 3 dni, ponieważ można pogorszyć obrzęk śluzówki zatok). Nie potrzeba gnać do apteki za każdym razem, gdy w zatokach narasta obrzęk. Istnieje mnóstwo innych sposobów, aby udrożnić zatkane drogi i poprawić swoje samopoczucie.
Zapalenie zatok - porady
- Para wodna może zwolnić bolesny ucisk w zatokach. Weź długi, gorący prysznic, wdychając parę i pozwalając, by woda opryskiwała ci twarz. Następnie odchrząkuj i połykaj gorącą wodę aż do oczyszczenia zatok.
- Przeprowadź kurację zatkanych zatok parą z mentolem. Nalej wrzącą wodę do miednicy i dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego. Postaw miednicę na stabilnej powierzchni, następnie nakryj głowę i ramiona ręcznikiem i pochyl się do przodu tak, aby ręcznik utworzył namiot nad miednicą. Trzymaj twarz około 45 centymetrów nad wodą i oddychaj głęboko przez nos. Unosząca się para przenosi maleńkie kropelki olejku do zatok i rozluźnia wydzielinę. Wytrzymaj tak długo, jak to możliwe.
- Kolejną metodą rozrzedzenia śluzu i zmniejszenia obrzęku jest irygacja zatok roztworem soli fizjologicznej. Taki roztwór możesz kupić gotowy w aptece. Napełnij tym roztworem strzykawkę lekarską. Zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i wstrzyknij roztwór do drugiego nozdrza, równocześnie wciągając powietrze nosem. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.
- Wdychaj świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on ostrą substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Możesz też zmieszać równe ilości chrzanu i soku z cytryny i jeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę jedz godzinę przed obiadem. Mieszanka ta spowoduje zapewne łzawienie oczu.
- Jeśli jesteś zwolennikiem pikantnych potraw, dodawaj do posiłków papryczki chili. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który przeciwdziała niedrożności i ułatwia odśluzowywanie. Jeżeli nie masz świeżych papryczek chili w lodówce, możesz zastąpić je dodatkiem pieprzu kajeńskiego (papryki cayenne) - ta przyprawa też jest zasobna w aktywną kapsaicynę.
- Wiele badań dowodzi, że substancja zawarta w czosnku pospolitym, zwana allicyną, ma przeciwbakteryjne właściwości. Rozgnieć ząbek czosnku i wymieszaj go z 4 małymi łyżeczkami wody. Następnie nabierz nieco tej wody czosnkowej do zakraplacza do oczu lub strzykawki lekarskiej i wpuszczaj po 10 kropli do każdego nozdrza 2 razy dziennie. Po 3 dniach infekcja powinna już zdecydowanie ustępować.
- Filiżanka gorącej herbaty pomaga rozrzedzić śluz w nosie. Herbatka z rumianku pospolitego jest ludowym lekiem na zapalenie zatok. Jeśli ją lubisz - pij ją. Spróbuj też innych ziołowych herbatek - naparu z owoców róży dzikiej i imbiru lekarskiego. Wypijaj kilka filiżanek dziennie i wdychaj unoszącą się parę.
- Dużo odpoczywaj. Kiedy kładziesz się, pamiętaj o podłożeniu poduszki pod głowę, aby ułatwić oczyszczanie zatok. Leżenie płasko na plecach bez poduszki zwiększy ich niedrożność.
- Nałóż ciepłą flanelę na oczy i kości policzkowe. Przytrzymaj, aż ściereczka ostygnie. Następnie ogrzej ją ponownie i powtarzaj okład tak często, aż poczujesz ulgę.
- Minimasaż zatok zwiększy krążenie krwi w tym rejonie i pomoże złagodzić ból. Palcami wskazującymi uciskaj mocno zewnętrzną krawędź nozdrzy na końcu nosa. Następnie masuj kolistymi ruchami w górę i na boki aż do nasady nosa, w połowie odcinka między brwiami.
- Inna technika zmniejszania ucisku polega na przyłożeniu kciuków po obu stronach nosa, mniej więcej w połowie jego długości i zdecydowanym, mocnym naciskaniu chrząstki. Przytrzymuj przez 30 sekund, a następnie zwolnij. Powtarzaj zabieg z dowolną częstotliwością.
- Równie pożytecznymi punktami do nacisku są małe wgłębienia pod każdym łukiem brwiowym około 2 centymetrów od nosa, a także punkty pod kośćmi policzkowymi pośrodku obu policzków (te ostatnie mogą boleć, jeśli masz zapalenie zatok) W każdym przypadku naciskaj przez około 10 sekund, zwalniaj i powtórz jeszcze 3 razy.
- Wdychanie olejku rozmarynowego w trakcie wykonywania masaży może podnieść ich skuteczność. Napełnij miskę gorącą wodą, dodaj kilka kropli tego olejku eterycznego i wdychaj parę, uciskając równocześnie obolałą twarz.
- Jeżówka i traganek (Astragalus) to dwa zioła, które mogą pobudzić układ immunologiczny i niekiedy także przeciwdziałać bakteriom i wirusom. Przyjmuj 200 miligramów jeżówki 4 razy dziennie i po 200 miligramów traganka 2 razy dziennie między posiłkami. Jeśli masz rodzaj zapalenia zatok, które powstaje po przeziębieniu lub grypie, przyjmuj jedną dawkę obu tych ziół przez kilka tygodni lub tak długo, aż zapalenie zatok w końcu osłabnie. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok - ciągnącego się w nieskończoność - stosuj jeżówkę na zmianę z tragankiem, zażywając każde z ziół przez tydzień.
- Spróbuj przyjmować 125 miligramów gorzknika kanadyjskiego 4 razy dziennie, do 5 dni. Uważa się, że zioło to zwalcza infekcje; czasami jest ono łączone z jeżówką. Odwar z gorzknika kanadyjskiego nadaje się do picia lub do płukania nosa. Aby go przyrządzić, zagotuj gram gorzknika w filiżance wody.
- Włącz na noc w sypialni nawilżacz powietrza - zabezpieczysz w ten sposób drogi oddechowe i zatoki przed wysychaniem. Czyść nawilżacz raz w tygodniu, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni.
- Ogranicz picie napojów alkoholowych. Alkohol powoduje obrzęk śluzówki nosa i zatok.
- nie pływaj w basenach z chlorowaną wodą i nigdy nie nurkuj. Chlor podrażnia śluzówkę osa i zatok. Nurkowanie ułatwia przedostanie się wody przez nos do zatok.
- Unikaj zadymionych pomieszczeń. Dym z papierosów wysusza śluzówkę nosa, utrudniając usunięcie bakterii z zatok.
- Jeśli jesteś przeziębiony i nie chcesz, aby infekcja rozszerzyła się na zatoki, wyeliminuj na jakiś czas produkty mleczne, które sprzyjają tworzeniu się śluzu.
Zazwyczaj zapalenie zatok ustępuje dzięki domowym sposobom leczenia. Dobrze jest zasięgnąć porady lekarza, jeśli ból zatok utrzymuje się dłużej niż przez kilka tygodni albo uporczywie nawraca. W rzadkich przypadkach choroba może mieć zagrażające zdrowiu, a nawet życiu powikłania. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz ból albo niemożność poruszania oczami lub masz poczucie jakby ich wysadzenia i oczy są zaczerwienione. Poinformuj także lekarza, jeżeli pojawiają się nudności i wymioty. W bardzo rzadkich przypadkach infekcja zatok może rozprzestrzenić się na oczy lub do mózgu i wywołać wówczas poważne komplikacje.
2 komentarze:
Super wpis! Dzięki:) Mam przewlekłe zapalenie zatok, chętnie przetestuje Wasze rady:)
I co? Skuteczne te metody? Mam pozostałości niedoleczonego zapalenia zatok, na które antybiotyki już nie działają. Chyba też zacznę stosować któreś z tych metod :)
Prześlij komentarz