14 maja 2010

Zdarzyło ci się zasnąć w dziwnej pozycji?...Ból karku i barków

Ból szyi zazwyczaj rodzi się na skutek pozostawania zbyt długo w tej samej pozycji. Ból barku jest często spowodowany zapaleniem ścięgna, które łączy mięsień z kością. Przyczyną może być także zapalenie torebki stawowej, która otacza staw barkowy. Często ból barku jest "przekazywanym bólem" - powstałym w innych miejscach naszego ciała. "Przekazywany ból" barku może pochodzić z organów brzusznych, na przykład z żołądka lub pęcherza żółciowego (na skutek impulsów wędrujących w górę nerwu przeponowego po podrażnieniu przepony) albo z płuca. Innymi przyczynami bólu karku i barków są urazy i choroba z Lyme (bolerioza).

Większości z nas zdarzyło się zasnąć w dziwnej pozycji, siedzieć za długo przed komputerem lub być pochłoniętym robieniem na drutach czy stolarką i w efekcie dotkliwie odczuwać ból karku lub zesztywnienie barków. A może zbyt długo rozmawialiśmy przez telefon, trzymając słuchawkę wtuloną między ucho i bark, a teraz płacimy za to wysoką cenę? Mogą nam pomóc leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub ibuprofen, ale są też inne sposoby łagodzące to napięcie.

Gdy domowe leki nie działają, a ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, skontaktuj się z lekarzem. Powinieneś również porozmawiać z lekarzem, jeśli ból uniemożliwia ci podniesienie ramienia powyżej własnego poziomu albo kiedy w ogóle nie możesz poruszyć barkiem. Idź koniecznie do lekarza, jeśli ból barku lub karku pojawi się tuż po przewróceniu się lub po wypadku. Pomoc medyczna będzie natychmiast potrzebna, gdy kark nie tylko boli, ale jest sztywny, a ponadto występują: ból głowy, podwyższona temperatura, światłowstręt i krwotoczna wysypka, która nie znika po uciśnięciu skóry. Są to objawy zapalenia opon mózgowych o szczególnie niebezpiecznym dla życia przebiegu.

Ból karku i barków - porady

  • Ciepło łagodzi ból i rozluźnia mięśnie, a więc zmniejsza sztywność stawów. Możesz użyć poduszki elektrycznej ustawionej na niskie grzanie, butelki z gorącą wodą, lampy z podczerwienią lub gorącego kompresu. Wystarczy wziąć gorącą kąpiel lub prysznic.
  • Wilgotne ciepło wpływa kojąco na okolicę karku, zesztywniałą i bolącą na skutek napięcia mięśni. Przygotuj sobie miejscowy okład na szyję: zanurz ręcznik w gorącej (nie wrzącej) wodzie, następnie dobrze go wykręć i połóż na kark i barki. Mokry ręcznik przykryj suchym i pozostaw oba na około 10 minut.
  • Włącz suszarkę do włosów na średnie ogrzewanie i skieruj strumień powietrza na kark. To też przyniesie ci ulgę.
  • Wypróbuj następujący prosty sposób: bolące miejsce na karku uciskaj nieprzerwanie przez 3 minuty kciukiem albo koniuszkami palców. Powinno to istotnie zmniejszyć ból.
  • Łagodny masaż może zdziałać cuda na ból karku i barków. Połóż palce lewej ręki z prawej strony szyi, tuż poniżej ucha i gładź mięśnie ruchem w dół, w kierunku obojczyka. Wykonaj masaż trzykrotnie i powtórz z drugiej strony. Użyj oleju lub lotionu do masażu z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego lub geraniowego (z liści pelargonii), co zwiększy łagodzący efekt.
  • Użyj maści, która powoduje łagodny odczyn zapalny. Aktywne substancje w tego typu produktach podrażniają powierzchniowe zakończenia nerwów, odwracając uwagę mózgu od głębokiego bólu. Do sprzedawanych bez recepty środków o takim działaniu należą na przykład maści Neo-capsiderm albo Capsigel.
  • Jeśli zwykle śpisz na brzuchu - zmień pozycję do snu, a sprawisz ulgę swojej szyi. Postaraj się spać na plecach. Spróbuj też korzystać ze specjalnej poduszki do podparcia karku, dostępnej w sklepach z akcesoriami medycznymi i niektórych aptekach oraz w Internecie. Zainwestuj też w nowy materac, jeśli masz stary i zapadający się.
  • Sprawdź, czy twoje krzesło daje prawidłowe podparcie dla pleców i głowy (w miarę potrzeby kup wałek do podparcia lędźwi albo przyłóż w dolnym odcinku pleców zrolowany ręcznik lub małą poduszkę); pamiętaj, żeby się nie garbić.
  • Bez względu na to, czy stoisz czy siedzisz, staraj się trzymać ucho, bark i biodro w tej samej linii.
  • Czy masz zwyczaj przytrzymywania słuchawki telefonu ramieniem? Aby uniknąć nadwyrężenia szyi, trzymaj słuchawkę w ręku, a gdy spędzasz przy telefonie dużo czasu. kup słuchawki albo aparat głośnikowy.
  • Jeśli jesteś kobietą i masz duży biust, noś sportowy stanik, który może pomóc w zmniejszeniu bólu karku i barków. Tego typu biustonosze lepiej trzymają piersi, a ponieważ mają szersze ramiączka niż standardowe staniki, rozkładają ciężar bardziej równomiernie między barkami.
  • Nie obciążaj nadmiernie torby na ramię. Torba nakłada ciężar na jedno ramię, powodując odchylenie ciała od linii prostej. Najlepiej jest zastąpić ją plecakiem (używaj jednak obu pasów na ramiona albo kup plecak z pasem, który przechodzi przez klatkę piersiową) lub torbą na pasku zapinanym wokół talii.
  • Jeśli spędzasz długie godziny przy komputerze, ustaw ekran pod kątem i na podwyższeniu, żebyś nie musiał wyginać szyi albo przekrzywiać głowy, kiedy na niego patrzysz.
  • Unikaj chodzenia w butach na wysokich obcasach. Mogą one pośrednio przyczynić się do bólu karku, powodując wykrzywienie kręgosłupa i nachylenie szyi do przodu.
  • Podczas wilgotnej i chłodnej pogody zawsze noś szalik. Zimowa aura może nasilić ból i sztywność karku.
  • Nie siedź i nie śpij w przeciągu. Jeśli zdarzy ci się spać w zimnym pokoju, kładąc się do łóżka, załóż szalik.
Gdy domowe leki nie działają, a ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, skontaktuj się z lekarzem. Powinieneś również porozmawiać z lekarzem, jeśli ból uniemożliwia ci podniesienie ramienia powyżej własnego poziomu albo kiedy w ogóle nie możesz poruszyć barkiem. Idź koniecznie do lekarza, jeśli ból barku lub karku pojawi się tuż po przewróceniu się lub po wypadku. Pomoc medyczna będzie natychmiast potrzebna, gdy kark nie tylko boli, ale jest sztywny, a ponadto występują: ból głowy, podwyższona temperatura, światłowstręt i krwotoczna wysypka, która nie znika po ucisnięciu skóry. Są to objawy zapalenia opon mózgowych o szczególnie niebezpiecznym dla zycia przebiegu.  

Brak komentarzy: