Infekcja ta powoduje pieczenie i tworzenie się pęcherzyków - często na tułowiu, twarzy i szyi. Pojawiają się one w postaci pasa zmian, zazwyczaj wąskiego, po jednej stronie ciała. Swędzenie, mrowienie lub ból mogą być różnie nasilone. W ciągu około tygodnia małe, napełnione płynem pęcherze pojawiają się, wysychają i zamieniają w strupki. Wszystko co obniża odporność na infekcję, na przykład choroba lub stres, może "obudzić" wirusa. Średnio wysypka i ból występują od 2 do 4 tygodni.
Już przy pierwszych oznakach półpaśca należy zwrócić się do lekarza, który przepisze przeciwwirusowy lek. Trzeba go zacząć stosować jak najszybciej. Równocześnie konieczny jest środek na złagodzenie bólu i uczucia pieczenia. Można przyjmować paracetamol lub ibuprofen i przeprowadzić niżej opisane kuracje. Jeśli jednak ból stanie się nie do wytrzymania, nie warto udawać dzielnego żołnierza - trzeba pójść do lekarza, który przepisze silniejszy środek przeciwbólowy.
Półpasiec - porady
- Jeśli hodujesz w domu aloes zwyczajny, odetnij liść, wyciśnij z niego żel i nałóż na zmiany. Ten mętny płyn wpływa kojąco na tworzące się pęcherze. Możesz użyć żelu aloesowego sprzedawanego bez recepty (w miarę możliwości kup stuprocentowy).
- Proszek do pieczenia wymieszany z wodą osuszy pęcherze i złagodzi swędzenie. Dodaj tyle wody do proszku, aby powstała pasta, następnie nałóż ją obficie na miejsca dotknięte zmianami.
- Innym lekiem, który może pomóc osuszyć pęcherze i zmniejszyć stan zapalny, jest pasta sporządzona z soli gorzkiej i wody. Nakładaj ją bezpośrednio na chorą skórę. Zabieg możesz powtarzać dowolnie często.
- Zrób odwar z melisy lekarskiej. Badania wykazują, że to zioło z rodziny jasnotowatych zwalcza wirusy Herpes. Aby przyrządzić odwar, gotuj na wolnym ogniu 2 łyżeczki suszonego zioła w filiżance wody. Pozostaw do ostygnięcia; nasączony nim wacik przykładaj delikatnie na zmienione miejsca. Niektórzy zielarze zalecają wzmocnienie odwaru dodatkiem olejku różanego lub mięty pieprzowej albo kędzierzawej.
- Sięgnij po składniki innego roztworu na półpasiec: ocet i miód. Mieszając je, uzyskasz pastę; nakładaj ją na zmiany.
- Zanurz flanelę lub ręcznik w zimnej wodzie, wyciśnij i połóż na chore miejsca. Zamiast wody możesz użyć zimnego mleka. Niektórzy uważają, że mleko działa szczególnie łagodząco.
- Jeśli wciąż odczuwasz ból mimo podeschnięcia pęcherzy, napełnij torebkę lodem i delikatnie masuj nią skórę. Nie wiadomo, dlaczego kuracja zimnem jest pomocna, ale to naprawdę działa.
- Według niektórych jedzenie ostrych potraw pomaga na ból. Uważa się, że szczególnie kapsaicyna, składnik papryczek chili, hamuje przekazywanie odczucia bólu przez komórki nerwowe.
- Zażywaj 1000 miligramów suplementu lizyny 3 razy dziennie w czasie ostrej fazy choroby. Aminokwas ten hamuje replikację wirusów i może przyspieszyć gojenie.
- Przyjmuj 200 miligramów wyciągu z jeżówki i 125 miligramów z gorzknika kanadyjskiego 3 razy dziennie, aby wspomóc organizm w walce z infekcją.
- Spróbuj przyjmować czepotę puszystą ("koci pazur"), zioło od dawna stosowane przez południowoamerykańskich Indian na szereg dolegliwości, a obecnie uważane za obiecujący lek na choroby wirusowe, w tym półpasiec. Szukaj standaryzowanego preparatu o zawartości 3 procent alkaloidów i 15 procent polifenoli z etykietą Uncaria tomentosa lub Uncaria quianensis (wiele produktów nosi nazwę "koci pazur", ale nie mają nic wspólnego z tym ziołem). Przyjmuj 250 miligramów 2 razy dziennie.
- Nie można złapać półpaśca albo zarazić nim kogoś. Mając jednak półpasiec, możesz zarazić ospą wietrzną osoby, które na nią nie chorowały. Aby chronić innych, utrzymuj zmiany w czystości i stanie nieuszkodzonym; koniecznie powiedz znajomym, na co aktualnie chorujesz.
Wiele osób chorych na półpasiec doświadcza bólu dotkniętej powierzchni, który utrzymuje się w ciągu miesięcy, a nawet lat po ustąpieniu choroby. Nazywa się on neuralgią po przebytym półpaścu. Jeśli nęka cię ten ból, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który przepisze doustne lekarstwo, na przykład amantadynę (Symmetrel) lub acyklowir (Zowirax), krem z kapsaicyną albo inny. Być może lekarz zaproponuje zastrzyk ze znieczuleniem miejscowym, aby wykonać tak zwaną blokadę - zablokować sygnały bólu przekazywane do mózgu. Innym lekiem, który może być dostępny bez recepty (ale jest bardzo drogi), jest plaster o nazwie Lidoderm, produkowany w USA przez firmę Endo Pharmaceuticals. Jest on nasączony miejscowym środkiem znieczulającym, lidokainą, a jego działanie polega na dostarczaniu przeciwbólowego leku miejscowo - do uszkodzonych nerwów pod skórę, a nie za pośrednictwem krwi, co szybciej przynosi ulgę i jest zdrowsze dla naszego organizmu.
1 komentarz:
Pozwolę sobie skopiować całą informację :
Czy przeszkadza Ci ból związany z przebytym półpaścem?
Mimo wyleczenia półpaśca nadal odczuwasz objawy zw. z chorobą, takie jak:
kłucie, nieustający ból lub nadwrażliwość skóry?
Możliwe, że cierpisz na neuralgię popółpaścową (PHN).
Zgłoś się do naszej Poradni Leczenia Bólu:
022 632-32-59; 022 632-34-12
pochodzi ze strony
http://prosen.pl/
Prześlij komentarz