31 maja 2010

Nie siedź zbyt długo w jednym miejscu, grożą ci - Hemoroidy

Hemoroidy są nierównomiernie rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi umiejscowionymi wokół odbytu. Hemoroidom wewnętrznym (wewnątrz odbytu) może towarzyszyć krwawienie, ale nie są one bolesne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne (wokół odbytu) bywają bolesne, mogą też krwawić. Jedne i drugie mogą przyjąć formę wypadającą jako miękkie niby-guzki wystające na zewnątrz odbytu. Na powstawanie hemoroidów mogą mieć wpływ siedzący tryb życia, ciąża, a także wiek. Jeśli często cierpimy na zaparcia i defekacja wymaga dużego wysiłku, również możemy nabawić się hemoroidów

Hemoroidy nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jeśli zauważysz w stolcu świeżą, jasnoczerwoną krew (najczęstszy objaw) - możesz najpierw spróbować różnych domowych kuracji. Podobne objawy mogą świadczyć także o innych chorobach - na przykład o stanie zapalnym lub rozwijającym się zakażeniu w jelitach, jeśli zauważysz w stolcu bardzo ciemną krew albo jeśli stolce są czarne, idź jak najszybciej do lekarza, bo jest to raczej pewny objaw krwawienia nie z poziomu odbytu, ale z górnej części przewodu pokarmowego. Lekarz powinien się także dowiedzieć o każdym silnym krwawieniu z odbytu, o niemożności utrzymania stolca, a także o sytuacji, w której nagle pojawia się lub narasta ból.

Dolegliwość ta jest bardzo częstym problemem, a jednak wielu ludzi wstydzi się iść z hemoroidami do lekarza. Bolesne pieczenie, swędzenie, krwawienie..... W aptekach można kupić rozmaite leki na tę przypadłość w postaci maści, kremów, specjalnych płatków do mycia czy czopków. Zasadą podstawową, potwierdzoną przez wielu lekarzy, jest unikanie dostępnych bez recepty środków, których nazwa (lub któregoś ze składników) kończy się na -kaina. Zawierają one substancje działające przeciwbólowo - rzeczywiście przynoszą szybką ulgę, ale stosowane regularnie pogarszają tylko sytuację, powodując podrażnienia. Można sięgnąć także po opisane niżej sposoby - są naprawdę skuteczne.

Hemoroidy - porady
  • Napełnij wannę ciepłą wodą i weź długą, odprężającą kąpiel. Siedź z podniesionymi kolanami, aby ciepła woda miała łatwiejszy dostęp do okolic odbytu. Przekonasz się, że poczujesz ulgę. Ciepła woda poprawia krążenie krwi w chorym rejonie, przez co zmniejsza obrzęk żył.
  • Przed wejściem do wanny możesz dosypać do wody garść soli gorzkiej (epsomitu) - to wzmocni jeszcze efekt obkurczania się obrzękniętych hemoroidów. Rozmieszaj sól, aby dokładnie rozpuściła się w wodzie.
  • Nie musisz nalewać pełnej wanny wody za każdym razem, kiedy potrzebujesz ulgi w bólu. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można kupić specjalne miski do nasiadówek, przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Możesz także wykorzysta do tego bidet, jeśli tylko masz go w domu (i jeśli... się w nim zmieścisz). Napełnienie miski czy bidetu trwa o wiele krócej niż napełnienie wanny, a więc możesz częściej korzystać z tej metody.
  • Jeśli dokuczają ci hemoroidy zewnętrzne, przykładaj do nich ciepłą i mokrą torebkę z herbatą. Możesz to robić kilka razy dziennie, na przykład za każdym razem, kiedy idziesz do ubikacji. Ciepło łagodzi takie dolegliwości, a zawarta w herbacie tanina działa nie tylko przeciwbólowo, ale także ściągająco (przez co zmniejsza obrzęk) i przyspiesza krzepnięcie krwi (a więc także powstrzymuje krwawienie).
  • Grubą, plastikową torbę wypełnij kostkami lodu, zawiń ją w kawałek cienkiego materiału (doskonała będzie stara poszewka na poduszkę) i usiądź na niej. Zamiast lodu możesz użyć paczki mrożonego groszku - groszek, jeśli tylko nie jest zamarznięty w jedną bryłę, a sypki, lepiej układa się i dopasowuje do kształtu ciała. Zimno kurczy obrzęknięte hemoroidy, dając błyskawicznie ulgę. Siedź tak nie dłużej niż 20 minut. Możesz to robić, kiedy zechcesz, ale pamiętaj o zachowaniu przerw między kolejnymi zabiegami (przynajmniej 10 minut). Bardzo skuteczne jest także stosowanie na przemian ciepła i zimna - 20 minut na lodzie, a potem moczenie się w ciepłej wodzie.....
  • Nasącz wacik w niedestylowanym wyciągu z oczaru wirginijskiego i przyłóż do hemoroidów. Wyciąg z tej rośliny zawiera także składnik czynny - taninę, która ściąga naczynia krwionośne i działa bakteriobójczo.
  • Odrobina wazeliny również może przynieść ulgę - wazelina jest zresztą składnikiem wielu dostępnych bez recepty środków na hemoroidy.
  • Podobnie działają witamina E w płynie oraz olejek z kiełków pszenicy. Nakładaj je wacikiem kilka razy dziennie.
  • Wypróbuj także (jeśli uda ci się znaleźć w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością) balsam zawierający żywokost lekarski albo nagietek lekarski - oba przynoszą ulgę i przyspieszają gojenie.
  • Zdziwisz się, ale znakomite właściwości łagodzące i ściągające mają tarte ziemniaki.
  • Kilka razy w ciągu dnia znajdź sobie wygodną kanapę i wyciągnij się na niej z nogami uniesionymi do góry. To, co dobre na skołatane nerwy, jak się okazuje - działa również na hemoroidy. W tej pozycji - wyciągnięty na wznak - zmniejszasz nacisk na okolice odbytu, jednocześnie poprawiając w tym rejonie krążenie krwi. Najlepiej byłoby, gdybyś za każdym razem mógł poświęcić na taki odpoczynek 30 minut. Jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia lub stania - staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję.
  • Postaraj się, żeby w twojej diecie znalazło się więcej błonnika. Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik znacząco redukuje objawy hemoroidów, w tym także ból i krwawienie. Pokarmy bogate w błonnik to głównie pełnoziarniste pieczywo, kasze i płatki, owoce i warzywa, brązowy ryż, orzechy.
  • Kiedy jesz więcej błonnika, musisz także więcej pić, aby uniknąć zaparcia. Pij tyle płynów, żeby twój mocz był blady i wodnisty, a nie ciemnożółty.
  • Każdy, kto dużo siedzi, powinien także dużo stać! Jeśli pracujesz przy biurku, raz na godzinę zrób sobie pięciominutowy spacer. Każde wstanie z krzesła to zmniejszenie ciśnienia na okolicę odbytu (a to właśnie ciśnienie jest współodpowiedzialne za powstawanie hemoroidów.
  • Także podnoszenie ciężkich rzeczy wywołuje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicy odbytu. Jeśli trzeba przenieść kanapę lub szafę - poproś znajomych o pomoc. Jeśli wstydzisz się mówić o hemoroidach - powiedz, że bolą cię plecy.
  • Jeżeli na siłowni wyciskasz sztangę - unikaj podnoszenia ciężarów z pozycji kucznej. Kiedy kucasz, a potem wstajesz z dużym obciążeniem, ciśnienie w okolicy odbytu wzrasta. Unikaj także ćwiczeń wymagających długotrwałego siedzenia, na przykład jazdy na rowerze stacjonarnym.
  • Jeśli nie chcesz mieć hemoroidów, powinieneś unikać naprężeń. Jeżeli zatem czujesz, że musisz iść na stronę - po prostu idź. Jeśli tego nie zrobisz - możesz dostać zaparcia. Mając zaparcie, wkładasz więcej wysiłku w tę codzienną czynność. A to najprostsza metoda na nabawienie się hemoroidów.
  • Po załatwieniu potrzeby użyj zwykłego, białego, niearomatyzowanego papieru toaletowego zwilżonego lekko zimną, bieżącą wodą. Papiery aromatyzowane czy kolorowe - choć ładne - zawierają dużo dodatkowych składników chemicznych, które mogą wywoływać podrażnienia.
  • Po użyciu papieru wytrzyj odbyt raz jeszcze - tym razem sięgnij po chusteczki do twarzy, które zawierają bezzapachowy krem nawilżający.

1 komentarz:

Hemoroidy pisze...

Chciałem coś dopisać ale widzę, że same dobre porady :) ruch fizyczny i dieta to podstawa. Pić dużo wody i jeść warzywa i owoce, a efekty z pewnością przyjdą.