Może zmieniać się od pulsującego po nieznośny, ale dobry dentysta sprawi, że ból zęba będzie krótkotrwały, jeśli nie można umówić się natychmiast na wizytę, należy pójść do pobliskiej apteki po jakiś lek uśmierzający ból, na przykład benzokainę albo lidokainę w żelu lub w aerozolu. Aby pozbyć się bólu, można także zażyć ibuprofen, paracetamol lub aspirynę (nie należy jednak podawać aspiryny dzieciom poniżej 16 roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej). Poza tym warto wypróbować poniższe sposoby.
Ból zęba - porady
- Nałóż odrobinę olejku goździkowego bezpośrednio na chory ząb. Olejek ten ma bakteriobójcze właściwości, a ponadto działa znieczulająco i z tego względu stosowany był od dawna jako lek na ból zęba. W XIX wieku, gdy brakowało past do zębów, a dentyści do leczenia używali narzędzi tortur, każdy lekarz nosił ze sobą sporą porcję olejku goździkowego. Dzisiaj wiadomo, że olejek ten, ekstrahowany z pąków kwiatowych goździkowca korzennego, zawiera eugenol, który działa jako miejscowy środek znieczulający. Olejek może początkowo szczypać, ale szybko przynosi błogie uczucie ulgi.
- Ten sam znieczulający efekt możesz uzyskać z całych goździków. Włóż kilka do ust, poczekaj, aż zwilgotnieją i zmiękną, rozgnieć je odrobinę miedzy niesprawiającymi bólu zębami trzonowymi, aby uwolnić z nich olejek, a następnie potrzymaj zmiękczone goździki na bolącym zębie przez około 30 minut.
- Jeśli nie masz goździków, przyrządź pastę ze sproszkowanego imbiru lekarskiego i pieprzu kajeńskiego (papryki cayenne). Sproszkowane składniki wysyp do filiżanki i dodaj 1-2 krople wody, aby powstała pasta. Zrób niewielką kulkę z waty, nasącz ją pastą i nałóż na bolący ząb. (Mieszanka ta może podrażnić dziąsła, zwróć więc uwagę, aby kulka znajdowała się wyłącznie na chorym zębie). Spróbuj także użyć tych przypraw osobno, bowiem każda z nich może pomóc w uśmierzeniu bólu.
- Przepłukuj jamę ustną nalewką z balsamowca mirry. Jej ściągające właściwości mogą pomóc na stan zapalny, a ponadto mirra zabija bakterie. Gotuj na wolnym ogniu łyżeczkę sproszkowanej mirry w 200 mililitrach wody przez 30 minut. Następnie przecedź i pozostaw do ostygnięcia. Do jednorazowego płukania dodaj łyżeczkę roztworu do 1/2 filiżanki wody. Płucz 5 do 6 razy dziennie.
- Herbatka z mięty pieprzowej ma przyjemny smak i niewielkie właściwości znieczulające. Wrzuć łyżeczkę suszonych liści mięty do filiżanki wrzącej wody i parz przez 20 minut. Po ostygnięciu przecedź napar, przepłucz nim usta, a następnie wypluj lub połknij. Powtarzaj w miarę potrzeby.
- Aby zniszczyć bakterie i nieco złagodzić dyskomfort, przepłucz usta 20% wodą utlenioną (roztworem nadtlenku wodoru), rozcieńczoną taką samą objętością wody. Może przynieść przejściową ulgę, jeśli bólowi zęba towarzyszy gorączka i odczucie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej (jedno i drugie wskazuje na infekcję), jednak tak jak w przypadku innych leków na bóle zębów, stanowi jedynie tymczasowe rozwiązanie. Powinieneś pójść do dentysty, który ustali źródło bólu i wyleczy je. Wody utlenionej nie wolno połykać. Wypluj ją, a następnie kilkakrotnie przepłucz usta zwykłą wodą.
- Rozpuść łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody, płucz nią usta przez około 30 sekund, a następnie wypluj. Słona woda oczyszcza przestrzenie wokół zęba i odciąga nieco płynu, który powoduje obrzęk. Powtarzaj ten zabieg w miarę potrzeby.
- Włóż małą kostkę lodu do plastikowej torebki, owiń torebkę cienką szmatką i przyłóż do bolącego zęba na około 15 minut, aby znieczulić nerwy. Możesz też przyłożyć worek z lodem do policzka, w miejscu, gdzie znajduje się bolący ząb.
- Ciepła, wilgotna torebka z herbatą jest tradycyjnym środkiem na ból zęba. Herbata zawiera ściągające taniny, które mogą zmniejszyć obrzęk i przynieść ulgę na jakiś czas.
- Inny ludowy sposób leczenia zaleca, aby zanurzyć mały kawałek szarego papieru w occie, posypać jedną stronę czarnym pieprzem i przyłożyć do policzka. Wrażenie ciepła na policzku odwróci twoją uwagę od bólu zęba.
- Używaj szczoteczki przeznaczonej dla wrażliwych zębów. Jeśli masz problem z obniżaniem się dziąseł, pomoże to w znacznym stopniu złagodzić ból, jaki zapewne odczuwasz pod wpływem gorących i zimnych pokarmów. Kiedy dziąsła się kurczą, odsłaniają się szyjki zębów, a są one szczególnie wrażliwe.
- Wybierz najmniejszą z dostępnych szczoteczek do zębów, aby chronić tkankę dziąseł i zapobiec ich dalszemu kurczeniu się.
- Jeśli masz złamany ząb lub wypadła ci plomba, możesz nieco uśmierzyć ból, przykrywając odsłoniętą powierzchnię zmiękczoną gumą do żucia. Może ona również pomóc w przypadku poluzowania się plomby, ponieważ przytrzyma wypełnienie w tym samym miejscu, zanim trafisz do dentysty. Unikaj żucia czegokolwiek tym zębem aż do czasu, kiedy zostanie on uzupełniony przez dentystę.
- W aptece możesz też kupić materiał na tymczasowe wypełnienie, na przykład Cavit, który zabezpieczy ząb oraz wnętrze jamy ustnej przed ostrymi krawędziami do czasu, gdy znajdziesz się u lekarza.
- Spróbuj technik akupresury, która szybko uśmierzy ból. Kciukiem uciskaj punkt z wierzchu drugiej dłoni, gdzie nasada kciuka styka się z palcem wskazującym. Uciskaj około 2 minut. Pobudzi to uwalnianie endorfin - hormonów z mózgu związanych z dobrym samopoczuciem. ( Uwaga Nie próbuj stosować tej metody, jeśli jesteś w ciąży).
7 komentarzy:
Fajny poradnik.
Parę miesięcy temu skruszył mi się ząb tak, że został tylko korzeń. Nie poszłam do dentysty i po jakimś czasie zaczął straszliwie boleć. Tabletki przeciwbólowe tylko przytłumiały ból.
Pomogło mi płukanie srebrem koloidalnym, które ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Ból miną po około 15 minutach. Powtarzam płukanie co jakiś czas i jak do tej pory jest w porządku. No ale bez dentysty i tak się nie obejdzie:).
Pozdrawiam
Spróbowałam płukanie solanką. (wodą z solą) Cóż, nie jest to najprzyjemniejsze uczucie i na dodatek nie pomaga. Ząb jak bolał boli- nawet bardziej ;<
Dobry też jest czosnek na ból zęba. Robimy taką sobie miksturę!!
Bierzemy dwa ząbki czosnku drobno je kroimy wrzucamy do naczynia i ubijamy, potem wciskamy do tego sok z cytryny na koniec to mieszamy, czekamy około dziesięciu minut. Kawałek watki maczamy w tym soku i kładziemy na zęba i delikatnie przygryzamy żeby watka przylgnęła do bolącego zęba i po chwili poczujemy ulgę. Ja na przykład i mnie to pomaga przegryzam sobie ząbek czosnku i polówkę tego ząbka przyciskam do dziurki boli trochu ale tylko przez chwilkę potem ulga.
Ja sobie wlasnie jak tu napisane wypelnilam zeba guma do zucia;) wizyta dopiero w piatek-a zab czasem boli :-)
Ja polecam olejek goździkowy szybkie działanie i natychmiastowa ulga
Ból zęba jest po prostu nieznośny i dobrze wiem, jak może dokuczać. Zawsze bałam się leczenia kanałowego, a teraz takie mnie czeka. Siostra podpowiedziała mi, że bardzo dobry jest Dentysta Gdynia , gdzie jest przemiły zespół stomatologów, którzy życzliwie podchodzą do każdego pacjenta. Może sprawią aby mniej bolało.
Drogi Użytkowniku: podziel się swoimi doświadczeniami z nami. Wszyscy będziemy Tobie wdzięczni.
Prześlij komentarz