13 maja 2010

Bóle głowy

Nasz świat jest pełen stresu, korków na ulicach, goniących terminów i dzikiego pędu. Trudno się dziwić, że czasami musimy sięgnąć po tabletkę na ból głowy. Kiedy naprawdę potrzebna jest nam ulga, można zażyć 2 tabletki paracetamolu (po około 500 miligramów każda) albo ibuprofenu (po 200 miligramów). Dobrze działa także aspiryna, ale nie wolno jej podawać dzieciom ani osobom uczulonym na kwas salicylowy. Warto pamiętać, że środki przeciwbólowe to tylko doraźne rozwiązanie. Można zrobić dużo więcej, żeby pozbyć się bólu głowy.

Lekarze wyróżniają kilka głównych typów bólów głowy. Napięciowy ból głowy wywoływany jest przez napięcie mięśni w obrębie głowy i szyi; charakteryzuje się uczuciem tępego, długotrwałego ucisku. Migrena jest skutkiem zwężania się i rozszerzania naczyń krwionośnych w mózgu, towarzyszy jej tętniący ból, często z nudnościami i nadwrażliwością na światło i dźwięki. Kolejny typ, tak zwane klasterowe bóle głowy (albo gromadne napady bólu głowy), to zwykle seria następujących po sobie bardzo silnych okresów bólu, między którymi występują dłuższe lub krótsze chwile ulgi. Bóle te często spowodowane są nadużywaniem alkoholu lub paleniem tytoniu. 

Jeśli ból głowy zaczyna się nagle i jest bardzo silny - może to oznaczać poważny stan. Idź jak najszybciej do lekarza, jeśli dopada cię silny ból głowy, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia, albo jeśli nagle masz problemy z poruszaniem którąś częścią ciała. Zasięgnij również porady lekarza, jeżeli oprócz bólu głowy masz gorączkę, sztywnieje ci kark, masz kłopoty z mówieniem (tak zwana mowa splątana) albo czujesz się zagubiony i niepewny (zwłaszcza jeśli wcześniej doznałeś urazu głowy). Wizyta u lekarza jest także wskazana, jeśli odczuwasz ból głowy 3 razy w tygodniu lub częściej.

 

Bóle głowy - porady

  • Silnymi okrężnymi ruchami masuj przez kilka minut fragment luźnej skóry na dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Po kilku minutach zmień ręce. Powtarzaj masaż, aż ból ustąpi. Eksperci w dziedzinie akupresury nazywają to miejsce punktem JG 4 i uważają, że ma ono połączenia nerwowe z obszarami w mózgu odpowiedzialnymi za bóle głowy.
  • Może wyda ci się to dziwne, ale zanurzenie stóp w gorącej wodzie pomaga na ból głowy. Naczynia krwionośne w stopach rozszerzają się, płynie nimi więcej krwi, a więc zmniejsza się ciśnienie w naczyniach w mózgu. Jeśli ból głowy jest bardzo silny, możesz dodać do wody trochę zmielonych ziaren gorczycy.
  • W przypadku napięciowego bólu głowy przyłóż gorący okład do czoła albo na kark. Pomoże to rozluźnić napięte mięśnie.
  • Choć zabrzmi to dziwnie, skuteczne jest także stosowanie po gorącym okładzie (albo nawet zamiast niego) zimnych okładów na czoło. Zawiń w gazę lub w ręcznik kilka kostek lodu albo użyj paczki mrożonego groszku owiniętej ściereczką. W niskiej temperaturze naczynia krwionośne zwężają się i przestają uciskać na nerwy. Czasami ból głowy może być efektem ucisku nerwów w tylnej części szyi - spróbuj zatem przyłożyć zimny okład również na kark.
  • Alternatywa: zanurz dłonie w bardzo zimnej wodzie na tak długo, jak zdołasz wytrzymać. Pod wodą szybko zaciskaj i rozluźniaj pięści. Ta metoda działa podobnie jak zimny okład na głowie - pomaga zwęzić rozszerzone naczynia krwionośne.
  • Wypij filiżankę mocnej kawy. Kofeina zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych, może więc przynieść ulgę w bólu głowy. To dlatego silne środki przeciwbólowe i przeciwgrypowe obok paracetamolu zawierają także kofeinę (na przykład Cefalgin, Saridon, Codipar Plus czy Coldrex).
  • Załóż opaskę na głowę, zawiąż szalik lub krawat wokół głowy (tak, żeby przechodził przez czoło) i ściśnij na tyle mocno, aby poczuć równomierny ucisk. Zmniejszysz w ten sposób dopływ krwi do głowy, co może przynieść ulgę, jeśli powodem bólu są obrzęknięte naczynia krwionośne uciskające na nerwy. Możesz także namoczyć tę opaskę w occie winnym - tradycyjnym leku na ból głowy.
  • Niektóre olejki eteryczne - zwłaszcza olejek lawendowy - pomagają zmniejszyć napięcie i przynoszą ulgę w bólu głowy. Delikatnie wmasuj odrobinę olejku w czoło i skronie, a następnie połóż się i rozluźnij, wdychając zapach lawendy. Najlepiej byłoby, gdybyś położył się w ciemnym, chłodnym i cichym pokoju. Im dłużej możesz poleżeć w spokoju - tym lepiej.
  • Obok olejku lawendowego (albo zamiast niego) możesz użyć olejku z mięty pieprzowej. Zawarty w nim mentol dobrze działa na obolałą głowę. Zapach mięty w pierwszej chwili pobudza, a następnie rozluźnia i uspokaja nerwy, które są odpowiedzialne za ból.
  • Jeśli masz w domu urządzenie do inhalacji parowej - wpuść do niego 7 kropli olejku lawendowego, 3 krople olejku z mięty pieprzowej i wdychaj aromatyczną parę. Jeśli nie masz inhalatora, nawilż kilkoma kroplami olejku miętowego chusteczkę, przyłóż ją do nosa i głęboko oddychaj.
  • Zmocz 2 torebki herbatki miętowej, odciśnij i połóż je na 5 minut jako okład na zamkniętych powiekach albo czole.
  • Imbir lekarski ma właściwości przeciwzapalne i od dawna był stosowany jako środek na bóle głowy. Weź 1/2 łyżeczki drobno zmielonego imbiru, rozmieszaj w szklance wody i wypij. Możesz również łyżeczkę świeżo startego imbiru zalać szklanką wrzątku, poczekać, aż ostygnie, i wypić. Imbir skutecznie zwalcza migrenę, choć nie jest znany mechanizm jego działania. Wiadomo, że wpływa na prostaglandyny, substancje podobne do hormonów, które mają bezpośredni udział w procesach zapalnych. Dodatkowa korzyść: imbir pomaga opanować nudności, które często towarzyszą migrenie.
  • Spróbuj wypić szklankę naparu z rozmarynu lekarskiego. Niektórzy uważają, że w ten sposób nie dopuszcza się do pogłębienia bólu głowy. Łyżeczkę suszonego rozmarynu zalej szklanką wrzątku, odczekaj 10 minut, odcedź i pij.
  • Stary sposób naszych babć: mocna herbata (czarna) z dodatkiem kilku goździków. Herbata zawiera kofeinę, a goździki mają właściwości przeciwzapalne - a więc może to być naprawdę skuteczna metoda.
  • Można też prościej: wypij szklankę wody i sprawdź, czy ci to pomoże. Czasami powodem bólu głowy jest odwodnienie.
  • Jedz w regularnych odstępach czasu. Dowiedziono, że spadek stężenia cukru we krwi - efekt długotrwałego niedostarczania organizmowi jedzenia - może wywoływać bóle głowy.
  • Co najmniej 3 razy w tygodniu poświęć 30 minut na szybki spacer, jazdę na rowerze, pływanie, aerobik lub inne ćwiczenia, które poprawiają wydolność oddechową. To jedna z najlepszych metod kontroli i redukcji stresu.

1 komentarz:

Unknown pisze...

Na mocne bóle głowy najlepiej mi służy tabletka pani Goździkowej czyli po prostu "Etopiryna". W moim przypadku na bóle głowy swoje zadanie w stopniu dobrym spełnia również "Ibuprom". Są jednak takie momenty i takie miejsca, gdzie nie mam pod ręką akurat tych medykamentów, wtedy stosuje ucisk palcami wskazującymi obu rąk tuż za uszami, w ich dolnej części, gdzie mniej więcej łączy się podstawa czaszki ze szczęką. Ten zabiek również przynosi ulgę.