Kiedy natura zmusza nas do bardzo częstego odwiedzania toalety, musimy sobie pomóc: przede wszystkim należy zapobiec odwodnieniu organizmu i unikać wszystkiego, co mogłoby pogorszyć nasz stan. Jeżeli to możliwe - powinniśmy zostać w domu, pamiętając o konieczności uzupełniania traconych płynów. Jeśli musimy iść do pracy - warto spróbować naturalnych środków, takich jak tonizujące herbatki i napary, jedzenie obfite w rozpuszczalny błonnik (wchłania nadmiar płynu z przewodu pokarmowego), albo skorzystać ze sposobów tradycyjnej medycyny chińskiej.
Biegunka - porady
- Pij czarną herbatę z cukrem (herbaty zielona i czerwona nie mają takich właściwości). Kiedy masz biegunkę, ważna jest każda szklanka płynu. Herbata zawiera taninę, która pomaga zmniejszyć stan zapalny w jelitach i blokuje wchłanianie toksyn. Cukier z kolei poprawia wchłanianie wody i sodu.
- Bogata w taninę jest także borówka czarna (czarna jagoda), składnik wielu domowych środków na biegunkę. Pamiętaj jednak, że w przypadku biegunki zapierające działanie (ze względu na odpowiednią zawartość tanin) wykazują świeże owoce, a suszone owoce czarnej jagody będą stolce rozluźniać. Poza sezonem pełnowartościowe owoce możesz pozyskać z soków, konfitur i dżemów jagodowych - dobrze jest dodać je do wrzątku lub herbaty. Podobnie działa napar z liści malin, bogaty w sole mineralne i witaminy. Często piją go kobiety ciężarne, choć uważa się, że naparu tego lepiej unikać w pierwszym trymetrze ciąży.
- Kapsułki z wyciągiem z korzenia gorzknika kanadyjskiego działają bakteriobójczo, między innymi na bakterię Escherichia coli i inne powodujące biegunkę. Substancją czynną jest tu berberyna - to dzięki efektywności jej działania gorzknik bywa nazywany roślinnym antybiotykiem. Zażywaj 2-3 kapsułki po 125 miligramów dziennie, aż biegunka ustąpi.
- Jeśli masz intensywną biegunkę, musisz uzupełniać traconą w ten sposób wodę i elektrolity (zwłaszcza sód, potas i chlorki). Elektrolity odpowiadają za właściwą pracę serca oraz wielu innych organów i układów. Sporządź własny płyn uzupełniający: 1/2 łyżeczki soli i 4 łyżeczki cukru wymieszaj w litrze wody. Dodaj nieco soku pomarańczowego, cytrynowego albo jakiejś soli potasowej. Nie używaj więcej soli i cukru, żeby przez ich nadmiar nie odwadniać organizmu.
- Elektrolity możesz także uzupełniać, pijąc napoje izotoniczne przeznaczone dla sportowców.
- Jeśli małe dziecko karmione piersią ma biegunkę, nie należy odstawiać go od piersi! Jeśli natomiast dziecko karmione jest butelką, zapytaj lekarza o specjalne płyny nawadniające i uzupełniające elektrolity dla małych dzieci.
- Jeżeli biegunka nie jest bardzo intensywna i nie jesteś odwodniony - pij po prostu dużo płynów, najlepiej gotowanych, na przykład kompoty (napoje gazowane mogą powodować wzdęcia). To pomoże utrzymać stężenie płynów w organizmie na normalnym poziomie. Zacznij od picia po kilka łyków, a potem zwiększaj dawkę - przez cały czas trwania biegunki powinieneś pić 500 mililitrów płynu (2 szklanki) na godzinę. Nie pij w tym czasie napojów dietetycznych - twój organizm potrzebuje cukru! Spróbuj także pić pożywne płyny, takie jak wywar drobiowy.
- Jedz. Zacznij od pokarmów płynnych lub półpłynnych, takich jak wywar drobiowy czy galaretki. Wywar lub bulion dostarcza organizmowi wody, elektrolitów (sól) i białka. Odżywiaj się w ten sposób przez pierwsze 1-2 dni. Unikaj soków owocowych - zawierają fruktozę, którą organizm nie najlepiej trawi.
- Nastaw się na dietę DaJRaBaT - to skrót od "duszone jabłka, ryż, banany, tosty". To delikatne pokarmy, łagodzące podrażnienia przewodu pokarmowego. Banany i jabłka zawierają pektyny - rozpuszczalny błonnik, który chłonie nadmiar płynów z przetrawionego jedzenia i spowalnia jego przesuwanie się przez układ trawienny. (Unikaj jednak surowego soku jabłkowego - jak wszystkie soki owocowe może pogorszyć twój stan).
- Marchewka jest dobrym źródłem pektyn. Ugotuj marchewkę, a kiedy będzie już miękka, zmiksuj ją z odrobiną wody na papkę o konsystencji zup dla niemowląt. Jedz 1-2 łyżki co godzinę.
- Unikaj pokarmów zawierających dużo składników niestrawialnych - na przykład fasoli, kapusty czy brukselki. Takie jedzenie zachowuje swój kształt, przechodząc przez przewód pokarmowy i podrażnia go mechanicznie przewlekając biegunkę.
- Zrezygnuj na kilka dni z jedzenia produktów mlecznych - biegunka, uszkadzając wyściółkę żołądka i jelit, zwiększa podatność na czasową nietolerancję laktozy.
- Wyjątkiem od tej reguły jest jogurt z żywymi kulturami bakterii, który zawiera dobroczynne bakterie Lactobacillus acidophilus czy Bifidobacterium bifidum. Jedząc taki jogurt, odbudowujesz florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, co może skrócić czas trwania biegunki. Czasami biegunka jest efektem przyjmowania antybiotyków, które niszczą nie tylko bakterie powodujące chorobę, ale też te pożyteczne. Jeśli zażywasz antybiotyki, a nie lubisz jogurtu, sięgnij po kapsułki z bakteriami acidofilnymi (Lakcid, Trilac..) - zapytaj lekarza, jak je stosować.
- Pomocny w przypadku biegunki okazuje się także środek działający dwubiegunowo (bo skuteczny również w zaparciach) - nasiona i łupiny nasion babki płesznik. Mielone łupiny wchłaniają nadmiar płynu z jelit, zagęszczając stolec i zwiększając jego objętość. Zażywaj codziennie 1-3 łyżeczki wymieszane z wodą.
- Propozycja tradycyjnej medycyny chińskiej: obierz i rozgnieć 2 ząbki czosnku, dodaj do nich 2 łyżeczki brązowego cukru, zagotuj w 3/4 szklanki wody i pij ten napój 2-3 razy dziennie. Czosnek ma silne działanie bakteriobójcze - skuteczne w przypadku biegunki bakteryjnej.
- Jeśli miewasz biegunkę po spożyciu mleka lub mlecznych produktów - wyklucz je na jakiś okres z diety. Mleko i jego przetwory zawierają laktozę, czyli specyficzny dwucukier, za którego rozkład odpowiedzialny jest enzym laktoza - jego ilość w miarę wzrostu organizmu maleje. Możesz zastąpić krowie mleko sojowym. Być może nie musisz rezygnować ze wszystkich produktów mlecznych - niektóre z nich zawierają bardzo mało laktozy (na przykład masło, dojrzałe sery). Szukaj produktów mlecznych bez laktozy (taką informację znajdziesz na opakowaniu).
- Unikaj produktów, w których znajduje się ksylitol, sorbitol czy mannitol. Te sztuczne słodziki, wchodzące w skład na przykład bezcukrowych gum do żucia, znajdują się w truskawkach, wiśniach, śliwkach czy brzoskwiniach. Organizm nie zawsze łatwo sobie radzi z ich trawieniem.
- Myj ręce ciepłą wodą i mydłem, zanim przystąpisz do przygotowywania posiłku, a także jeśli dotykałeś surowego mięsa. Myj dokładnie wszystkie naczynia, talerze, sztućce i przybory kuchenne, które miały kontakt z surowym mięsem.
- Aby uniknąć zatruć pokarmowych, rozmrażaj jedzenie w lodówce lub kuchence mikrofalowej, a nie na blacie kuchennym.
- Przedawkowanie witaminy C może wywołać biegunkę.
- Jeśli regularnie zażywasz środki zobojętniające kwasy żołądkowe - sprawdź, czy nie zawierają one dużo magnezu (jak na przykład Maalox). Jeśli tak - spróbuj zmienić lek, bo nadmiar magnezu może wywoływać biegunkę.
- Przed podróżą, w czasie jej trwania i jeszcze jakiś czas po powrocie przyjmuj na przykład Stoperan lub Pepto-Bismol. Te dostępne bez recepty leki pomagają uniknąć biegunki. Zażywaj je (w postaci tabletek do ssania lub rozpuszczalnego proszku do picia) zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nie przejmuj się, że będziesz miał czarny język - to normalne przy zażywaniu Pepto-Bismolu.
- Przed wyjazdem przyjmuj kapsułki z bakteriami acidofilnymi (Lakcid, Trilac), żeby zwiększyć ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym. Zażywaj je przez cały czas pobytu za granicą. Dawkuj je według zaleceń producenta albo lekarza. Kapsułki nie mogą być przeterminowane - chodzi o żywe kultury bakterii.
- Pij wodę i napoje wyłącznie z fabrycznie zamykanych butelek lub puszek. Wodę z kranu zawsze gotuj przez 3 do 5 minut. Do mycia zębów i gotowania używaj wody butelkowanej. Nie pij napojów z lodem (nie wiesz, z jakiej wody został zrobiony lód).
- Pij kwaśne napoje, takie jak sok pomarańczowy, a także colę - pomagają utrzymać w ryzach bakterie Escherichia coli.
- Jedz tylko świeżo przyrządzone potrawy, takie, które gotowano lub smażono dostatecznie długo (unikaj nie tylko surowych potraw, ale także dań odgrzewanych).Jedz tylko owoce, które sam obierasz ze skórki. Unikaj sałat i sałatek - liście i warzywa najprawdopodobniej zostały wypłukane w nieprzegotowanej wodzie.
- Do posiłku wypijaj kieliszek wina. Niektórzy sugerują, że wino zabija bakterie wywołujące biegunkę podróżnych. Nie ma co prawda dowodów, że to rzeczywiście pomaga - ale czemu nie spróbować i tej metody?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz