Czyrak nazywa się czasem ropniem. Zaczyna się od tego, że szybko namnażająca się bakteria (najczęściej gronkowiec) dostaje się do mieszka włosowego. Pojawia się obrzęk, a wytwarzana ropa - w miarę przesuwania się do góry - formuje białą lub żółtawą główkę. Najczęściej czyraki powstają w miejscach, gdzie ubranie trze o skórę, albo tam, gdzie wilgotne (spocone) części ciała trą o siebie nawzajem: na szyi, pod pachami, na wewnętrznych powierzchniach ud, na pośladkach. Zwykle po mniej więcej 2 tygodniach czyrak sam pęka i zaczyna się goić. Nasza pomoc w dojrzewaniu i zdrenowaniu go przyspiesza ten proces.
Idź do lekarza, jeśli masz czyraka na twarzy - bakterie mogą zaatakować zatoki (zapalenie zatok), krew (posocznica) albo nawet mózg (ropień mózgu). Jeśli często miewasz czyraki (bez względu na ich rozmiar), powinieneś poddać się badaniom, bo może to być objaw rozwijającej się cukrzycy albo problemów z układem odpornościowym. Idź do lekarza, jeśli czyrak pojawił się pod pachą, w okolicy krocza albo - jeśli karmisz dziecko - na piersi. Koniecznie pokaż lekarzowi czyrak, którego średnica przekracza centymetr lub jeśli towarzyszą mu objawy ogólnego zakażenia (skóra wokół jest zaczerwieniona, występują dreszcze, gorączka lub obrzęk).
Czyraki - porady
- Wysoka temperatura i wilgoć - tak najłatwiej sprawić, żeby czyrak dojrzał. Lista ludowych metod jest długa, ale jej część "spożywcza" działa właśnie po podgrzaniu: ciepły chleb, mleko, kapusta, nawet figi...Równie dobrze sprawdza się kawałek czystej flanelowej szmatki. Zamocz taką szmatkę lub cienki ręcznik w bardzo gorącej wodzie - tak gorącej, jak tylko jesteś w stanie znieść, aby się nie poparzyć. Wykręć i przykładaj do czyraka kilka razy dziennie, na 30 minut.
- Do sporządzenia takiego kompresu zamiast czystej wody możesz użyć naparu z tymianku pospolitego lub rumianku pospolitego. Tymianek zawiera tymol, substancję o działaniu antyseptycznym, która pomaga zapobiegać infekcjom. W rumianku natomiast znajduje się substancja zwana chamazulenem o właściwościach przeciwzapalnych.
- Dobrze działają także napary z nagietka lekarskiego i dziurawca zwyczajnego. Zmieszaj je ze sobą (po łyżeczce każdego na szklankę wody) i zamocz w tym płynie bawełniany gazik. Przykładaj kompres kilka razy dziennie, żeby zmniejszyć ból i osłabić stan zapalny.
- Gorąca, mokra torebka herbaty ekspresowej jest znakomitym okładem. Herbata zawiera taninę (garbnik) - substancję o właściwościach wysuszających i bakteriobójczych.
- Jeśli darzysz zaufaniem metody ludowe i masz pod ręką białą kapustę, przykładaj sparzone zewnętrzne liście, aby zdrenować ropę z czyraka. Najpierw gotuj liść kapusty we wrzątku przez minutę. Poczekaj, aż nieco ostygnie, i zawiń go w gazę. Taki okład połóż na czyrak, przyklej plastrem (najlepiej plastrem o bawełnianym pokryciu) i pozostaw na godzinę. Codziennie używaj nowego liścia i nowego kawałka gazy.
- Jeśli masz czyrak w jakimś trudno dostępnym miejscu - po prostu weź gorącą kąpiel. Dolewaj co jakiś czas nowej wody, aby kąpiel była tak gorąca, jak tylko jesteś w stanie to znieść.
- Kiedy czyra jest gotów do pęknięcia, weź igłę i wysterylizuj ją, trzymając w otwartym płomieniu, aż jej koniec rozżarzy się na czerwono (trzymając igłę szczypczykami lub pęsetą, żeby nie poparzyć palców!). Poczekaj, aż ostygnie, a potem delikatnie przebij cienką warstwę skóry na górze czyraka. (Uwaga Nie rób tego, jeśli zauważysz oznaki infekcji w postaci zaczerwienienia lub odchodzącej od czyraka w stronę serca czerwonej smugi).
- Kiedy czyrak został już przekłuty - albo jeśli sam pękł - przykryj go kawałkiem czystej, flanelowej szmatki. Szmatkę zanurz najpierw w wodzie z solą (łyżeczkę soli rozpuść w szklance gorącej wody). Przez kolejne trzy dni, kiedy czyrak będzie powoli wysychał, zmieniaj okład jak najczęściej.
- Przy każdej zmianie kompresu przemywaj czyrak i jego okolicę antybakteryjnym mydłem w płynie. Następnie pokryj go maścią z siarczanem magnezu, którą kupisz w aptece bez recepty, albo chirurgicznym środkiem antybakteryjnym, na przykład Betadine (zawierającym jodopowidon w stężeniu 10 procent). Środki takie mogą być płynem na bazie alkoholu lub wody, występują także w postaci maści lub proszku.
- Czasami wystarczy wysuszyć czyrak, aby zniknął. Żeby przyspieszyć wysuszenie i pozbyć się bakterii, które powodują ten przykry ropień, sięgnij po preparaty zalecane w przypadku trądziku, zawierające nadtlenek benzoilu (żele, kremy, lotiony). Smaruj nimi czyrak 2 razy dziennie.
- Skuteczne jest także smarowanie olejkiem drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej). Działa on antyseptycznie i przyspiesza gojenie się skóry.
- Jeśli miewałeś już kłopoty z czyrakiem, nie używaj zwykłego mydła tylko środków, które myją i dodatkowo także odkażają, takie jak Clerasil, Oxy czy Betadine - albo innych żeli czyszczących na bazie alkoholu.
- Jeśli nosisz obcisłe, ciepłe rzeczy, bakterie mogą gromadzić się we włosach na całym ciele. Nie noś obcisłych spodni, opasek na głowę i innych części stroju, które ocierają się o skórę i nie pozwalają jej swobodnie oddychać. Staraj się raczej wybierać ubrania wygodne i luźne.
- Nigdy nie noś ubrań osoby, która ma problemy z czyrakami - możesz się w ten sposób łatwo zarazić. Z tego samego powodu nie powinno się używać cudzych ręczników czy piżam. Jeśli ktoś z domowników nabawił się czyraków - jego ubrania powinny być prane oddzielnie, w możliwie najwyższej temperaturze (co najmniej w 60 stopniach).
- Osoby z nadwagą częściej mogą mieć problem z czyrakami, ponieważ wilgotna skóra, która trze o siebie, jest bardzo dobrym miejscem do ich rozwoju. Zrzuć kilka kilogramów.
- W miejscach, gdzie skóra trze o siebie, używaj talku, żeby zmniejszyć wilgoć i tarcie. (Uwaga Kobiety nie powinny używać talku w okolicach krocza; niektóre badania sugerują, że może on mieć związek z nowotworami jajników).
- Długotrwały nacisk na skórę także może się skończyć wystąpieniem czyraków - dlatego tak często pojawiają się one na tej części ciała, na której siedzimy....Jeśli dużo czasu spędzasz w samochodzie, kup sobie nakładkę na siedzenie z drewnianych koralików, która pomaga w swobodniejszym krążeniu powietrza i sprawia, że plecy i pośladki mniej się pocą.
1 komentarz:
bardzo przydatny artykuł, dzięki ;)
Prześlij komentarz