6 maja 2010

Dusznica bolesna

Gniotący, ściskający ból w klatce piersiowej to wyraźny komunikat, że do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi bogatej w tlen. Najczęstszym tego powodem jest odkładanie się w naczyniach krwionośnych złogów substancji tłuszczowych (cholesterolu), które blokują przepływ krwi. Ból dusznicowy zaczyna się zwykle poniżej mostka, a potem promieniuje w stronę lewego ramienia i ręki oraz żuchwy. Może mu towarzyszyć skrócony oddech, nudności, zawroty głowy i zaburzenia rytmu serca. Zawsze (i przede wszystkim) towarzyszy mu lęk.

Każdy, kto zgłosi się do lekarza z objawami dusznicy, najprawdopodobniej wyjdzie z gabinetu, trzymając w ręku receptę na nitroglicerynę. Nie chodzi oczywiście o materiał wybuchowy, ale o tabletki, które pomogą przerwać atak - redukują one odczucie bólu i ucisku w klatce piersiowej przez zwiększenie przepływu krwi (a co za tym idzie - życiodajnego tlenu) do komórek serca. Każdy chory na dusznicę powinien traktować nitroglicerynę jak parasol w listopadzie - nie ruszać się bez niej z domu. Ale poza lekarstwami jest jeszcze kilka sposobów radzenia sobie w przypadku dusznicy - zmniejszania częstotliwości ataków, a nawet ich zupełnego wyeliminowania.

Większość osób, które po raz pierwszy przeżywają tak dusznicy, sądzi, że to zawał serca. W czasie ataku dusznicy - w przeciwieństwie do zawału - naczynia krwionośne nie są kompletnie zablokowane, ale i tak każdy powinien potraktować taki atak jako poważne ostrzeżenie. Jeśli podejrzewasz, że chorujesz na dusznicę - jak najszybciej idź do lekarza, jeżeli ból w klatce piersiowej trwa przez kwadrans lub dłużej, albo jeśli towarzyszą mu nudności czy skrócony oddech - natychmiast dzwoń po pogotowie. Czekając na karetkę, weź aspirynę - najlepiej rozpuszczalną, w dawce 300 miligramów.

Dusznica bolesna - porady

  • Jeżeli stoisz, chodzisz, ćwiczysz czy biegasz, kiedy zaczyna się atak, usiądź i odpocznij kilka minut.
  • Jeśli charakterystyczne objawy pojawią się, kiedy leżysz lub odpoczywasz - zmień pozycję ciała: usiądź lub wstań. W ten sposób zmniejszysz ucisk na nerwy przekazujące odczucie bólu w sercu. Jeśli atak dusznicy występuje w czasie odpoczynku, jest to niepokojący sygnał - niedokrwienie serca może przerodzić się w zawał. Skontaktuj się z lekarzem.
  • Jeżeli atak zaczyna się, kiedy jesteś czymś poruszony, zdenerwowany czy podniecony - postaraj się uspokoić. Napięcie emocjonalne (tak jak wysiłek fizyczny) podnosi zapotrzebowanie komórek serca w tlen. Trenuj jogę, tai-chi albo jakąś inną formę ruchu zmniejszającą napięcie. To naprawdę może się przydać.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 chronią serce i naczynia krwionośne. Można je kupić w kapsułkach, ale wystarczy też 2 razy w tygodniu jeść ryby, które je zawierają (makrelę, łososia, sardynki). Jeśli chcesz przyjmować kapsułki - skontaktuj się z lekarzem, czy nie wejdą one w interakcję z przyjmowanymi już lekami. Wybierz takie kapsułki, które dostarczą ci 1000 miligramów mieszanki kwasów dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA) dziennie. To może oznaczać konieczność połykania kapsułek zawierających 3000 miligramów olejków lub więcej.
  • Badania wykazały, że jedzenie codziennie ząbka czosnku obniża stężenie cholesterolu. Są także dowody na to, że czosnek zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepów krwi. Najskuteczniejszy jest zjadany na surowo, na przykład dodany do sosu do sałatki. Jeśli nie lubisz zapachu czosnku, zażywaj kapsułki lub tabletki czosnkowe (na przykład Aliofil). Wybierz takie, które dostarczają organizmowi 4000 mikrogramów allicyny dziennie.
  • Kwas foliowy i witamina B12 normują podwyższone stężenie homocysteiny - substancji, której nadmiar we krwi zwiększa ryzyko chorób serca. Dobry źródłem tych witamin są naturalne składniki pokarmowe. Jedz dużo mięsa, ryb lub jajek (witamina B12), liściaste warzywa i owoce cytrusowe (kwas foliowy). Sztuczne suplementy są mniej skuteczne, ale możesz przyjmować dziennie 5 miligramów kwasu foliowego i 0,5 miligrama B12.
  • Wspólnie z lekarzem opracuj program ćwiczeń - regularne ćwiczenia pomogą zapobiegać atakom dusznicy.
  • Koniecznie rzuć palenie! Nikotyna, powodując zwężenie naczyń krwionośnych, może być odpowiedzialna za rozwój choroby lub jej pogłębienie. Unikaj też zadymionych pomieszczeń.
  • Spróbuj zrezygnować z kawy. Niektóre badania wykazują, że picie kawy zwiększa stężenie homocysteiny w organizmie, przez co wzrasta ryzyko ataków dusznicy.
  • Po obfitym posiłku odpocznij albo zajmij się czymś niewymagającym wysiłku. Kiedy zjesz duży obiad, organizm skieruje zwiększony strumień krwi do układu trawiennego - serce więc dostanie mniej tlenu, co może sprzyjać atakowi dusznicy.
  • Unikaj nagłego wysiłku fizycznego, takiego jak bieg do odjeżdżającego autobusu albo podnoszenie ciężkiego przedmiotu.
  • Staraj się utrzymywać wagę ciała odpowiednią dla twojego wzrostu. Jedz codziennie 5 porcji owoców i warzyw, dużo pokarmów pełnoziarnistych (kasze, płatki), a także pokarmów zawierających skrobię (ziemniaki, makaron, ryż). Ogranicz tłuszcze, potrawy smażone, ciastka i czekoladę. Pij chude lub najwyżej półtłuste mleko. Jedz raczej chude mięso, co najmniej 2 razy w tygodniu zastąp mięso rybami. Ogranicz do minimum ilość tłuszczów, używaj raczej tych zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak oliwa z oliwek. Chorzy na dusznicę mogą w celach zdrowotnych pić niewielkie ilości czerwonego wina.

Sięgnij po wiedzę do e-biblioteki

http://zhamer.blogspot.com/p/darmowe-e-booki.html

Brak komentarzy: