29 maja 2010

Nie zdejmuj obuwia na basenie, bo poznasz Grzybicę stóp

Grzybicę stóp wywołuje grzyb o łacińskiej nazwie Tinea pedis. To sprytny intruz - dostaje się na stopy niezauważony, atakuje skórę, włosy i paznokcie. Wkrótce potem skóra zaczyna się czerwienić, piec, swędzieć, pękać i łuszczyć się. Klasycznymi objawami grzybicy międzypalcowej jest swędzenie i łuszczenie się skóry. Czasami grzybica pozostaje między między palcami, ale niekiedy rozprzestrzenia się także na podeszwy i boki stóp, atakuje również paznokcie. W najcięższych przypadkach mogą pojawić się sączące pęcherze. Najłatwiej zarazić się grzybicą, chodząc boso po mokrych, ciepłych posadzkach - a każde wilgotne, ciepłe miejsce jest dla Tinea pedis wymarzoną lokalizacją. Dlatego lubi nasze stopy - tak często opakowane w spocone skarpety i buty.

Każdy, kto chodzi boso po mokrych podłogach w pomieszczeniach używanych przez wiele osób - w przymierzalniach, wspólnych łazienkach czy na basenie, może zarazić się grzybicą stóp. Jeśli taki problem się pojawi, należy walczyć z nim zdecydowanie. Im silniej zadziałamy - tym lepiej. Jest kilka sposobów pomagających uśmierzyć swędzenie i zwalczyć grzyba, który je wywołuje - a także metody profilaktyki.

Wszystkie domowe sposoby przynoszą efekty najwcześniej po 3 tygodniach. Jeśli jednak objawy grzybicy są bardzo poważne - idź od razu do lekarza albo przynajmniej do pedikiurzystki. Nieleczona grzybica może spowodować pękanie skóry, sprzyjając tym samym wielu szkodliwym drobnoustrojom. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz objawy infekcji skórnej: jeżeli skóra jest mocna zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk, jeśli występuje sączenie. Inne niepokojące objawy to puchnięcie stóp lub całych nóg, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, albo jeśli od zainfekowanego miejsca ciągną się czerwonawe pręgi w kierunku serca.

Grzybica stóp - jak walczyć i zapobiegać?

  • Kiedy chcesz kupić w aptece środek dostępny bez recepty, szukaj kremów i maści zawierających mikonazol albo klotrimazol, takich jak Daktarin czy Clotrimazol. Wcieraj niewielką ilość leku w zainfekowane miejsca 2-3 razy dziennie. Nie popełnij błędu - nie odstawiaj lekarstwa, kiedy tylko objawy ustąpią. Stosuj je co najmniej 2 tygodnie od pojawienia się pierwszych symptomów, aby pozbyć się grzybicy na dobre.
  • Skuteczne leki znajdziesz.... w kuchni. Zwykła soda oczyszczona przynosi ulgę, zmniejsza swędzenie i pieczenie między palcami. Weź łyżkę sody i dodaj do niej tyle wody, żeby powstała pasta. Natrzyj nią chore miejsce, a potem dokładnie spłucz i wysusz stopy. Na koniec posyp stopy mąką kukurydzianą, używając jej jak talku.
  • Zrób swoim stopom łagodzącą kąpiel: wymieszaj i rozpuść 4 łyżeczki soli w litrze ciepłej wody. Mocz stopy przez 5 do 10 minut. Powtarzaj moczenie stóp tak często, jak zechcesz - aż do ustąpienia choroby.
  • Herbata zawiera garbnik (taninę) - naturalny środek ściągający, który znakomicie osusza spocone stopy. Do litra gotującej się wody wrzuć 5 torebek herbaty i gotuj przez 5 minut. Poczekaj, aż będzie letnia, i mocz w niej stopy przez 30 minut.
  • I jeszcze kilka propozycji do stosowania miejscowego - niektóre mogą się wydać naprawdę oryginalne. Wszystkie pochodzą od osób, które cierpiały na grzybicę stóp i zaręczają, że domowe metody pomogły im zwalczyć dolegliwości. A zatem spiritus lekarski, jabłkowy ocet winny, sproszkowany czosnek, a nawet miód. Wybierz, co ci odpowiada, i stosuj 3-4 razy dziennie.
  • Jeśli chcesz przyspieszyć leczenie, jak najczęściej chodź boso (ale nie po mokrych podłogach, bo możesz zarazić innych!).
  • Pierz skarpetki, rajstopy i pończochy w bardzo gorącej wodzie. Możesz także wyprane skarpetki wkładać na kilka chwil do kuchenki mikrofalowej, żeby zabić wszystkie pozostałe grzyby i nie dopuścić do nawrotu choroby.
  • Jogurt naturalny, zawierający żywe kultury bakterii, jest znakomitym lekarstwem. Bakterie acidofilne kontrolują rozwój grzybicy. Wcieraj jogurt w chore miejsca, odczekaj, aż wyschnie, i dokładnie spłucz (nie używaj jogurtów owocowych!).
  • Do kąpieli dla stóp dodaj kilka kropli olejku z gorczycy albo dosyp trochę sproszkowanej gorczycy. Gorczyca ma właściwości grzybobójcze. Mocz stopy w takiej kąpieli przez 30 minut.
  • Olejek drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) ma silne właściwości antyseptyczne. Zmienia środowisko skóry, utrudniając grzybicy rozprzestrzenianie się. Wymieszaj w równych proporcjach olejek z drzewa herbacianego z oliwą z oliwek i wcieraj w chore miejsca 2 razy dziennie. Oliwa pomaga zmiękczyć skórę (skóra zaatakowana przez grzybicę twardnieje), co ułatwi wchłanianie leczniczego olejku.
  • Możesz również zmieszać olejek drzewa herbacianego z żelem z aloesu zwyczajnego (w stosunku 3 do 1), który również działa na skórę zmiękczająco. Tak przyrządzoną maść wcieraj w skórę 2 razy dziennie. Efekty działania tej kuracji będą widoczne dopiero po 6-8 tygodniach.
  • Aromatyczna lawenda także ma właściwości grzybobójcze. Dodaj 3 krople olejku lawendowego do łyżeczki dowolnego oleju roślinnego. Wcieraj w chore miejsca raz dziennie.
  • Nagietek lekarski od wieków znany jest jako środek wspomagający w leczeniu ran i innych uszkodzeń skóry. Ma właściwości grzybobójcze i przeciwzapalne. Maść nagietkową kupisz bez recepty w aptece - wcieraj ją w chore miejsca, zwłaszcza w przestrzenie między palcami stóp.
  • Po kąpieli dokładnie wytrzyj i osusz stopy. Możesz użyć suszarki do włosów ustawionej na najniższą temperaturę - zwłaszcza do suszenia przestrzeni między palcami.
  • Noś zawsze czyste, bawełniane skarpetki. Naturalne włókna najlepiej wchłaniają wilgoć. Jeśli twoje stopy bardzo się pocą - zmieniaj skarpetki nawet 2-3 razy dziennie. Pamiętaj także - pisałem o tym wyżej - żeby prać skarpetki w naprawdę gorącej wodzie. Nastaw pralkę przynajmniej na 60 stopni Celsjusza.
  • Aby skóra stóp mogła swobodnie oddychać, noś tylko płócienne lub skórzane obuwie. Unikaj butów plastikowych i gumowych, które nie przepuszczają wilgoci i sprzyjają poceniu się stóp.
  • Nie noś 2 dni z rzędu tych samych butów. Buty potrzebują przynajmniej doby, żeby dobrze wyschnąć. Jeśli twoje stopy bardzo się pocą - zmieniaj buty 2 razy dziennie.
  • Wsypuj do butów specjalny grzybobójczy puder albo używaj podobnego  aerozolu. Aby usunąć wszystkie zarodniki, rozpyl na szmatkę środek do dezynfekcji i dokładnie wytrzyj wnętrze butów po ich zdjęciu.
  • Tam, gdzie zdarza się, że ludzie chodzą boso - w siłowni, w przebieralni czy na basenie - noś zawsze klapki.
  • Jeśli masz paznokcie u stóp pogrubiałe, pożółkłe, kruche i łamliwe - to prawdopodobnie cierpisz na grzybicę paznokci, która może rozwinąć się w grzybicę stóp. Jak najszybciej pozbądź się tej przypadłości. Stosuj środki dostępne bez recepty, a jeśli nie pomogą - idź do lekarza. Jeśli tego nie zrobisz, wkrótce będziesz musiał walczyć z trudniejszym przeciwnikiem.... 


Brak komentarzy: