Jeżeli masz gorączkę powyżej 39,5 stopni Celsjusza albo jeśli temperatura powyżej 38,5 stopnia utrzymuje się ponad 3 dni - wezwij lekarza. Natychmiast dzwoń po lekarza, jeśli gorączce towarzyszy sztywnienie karku, silny ból głowy lub krwotoczna wysypka, która po uciśnięciu skóry nie blednie. Inne niepokojące objawy to senność, krótki oddech, ból przy oddawaniu moczu, czerwone smugi wokół skaleczenia, nadwrażliwość na światło. Jeśli gorączkę ma dziecko poniżej 6 miesiąca życia - wezwij lekarza niezależnie od wysokości temperatury.
Jeśli mamy rozpalone czoło, możemy sięgnąć po paracetamol, aby obniżyć gorączkę. Możemy - ale nie zawsze musimy. Jeżeli temperatura nie przekracza 38,5 stopnia Celsjusza, pozwólmy jej robić swoje: podwyższona ciepłota ciała to jedna z metod, jakimi organizm walczy z bakteriami i wirusami. Jeśli źle się czujemy - wart spróbować kilku prostych metod. (Uwaga Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny - może to wywołać niebezpieczną reakcję organizmu zwaną zespołem Reye`a).
Gorączka - porady
- Wykąp się w letniej wodzie. Taka kąpiel pomoże ci obniżyć temperaturę ciała bez używania chemii. Nie próbuj gwałtownie zbijać gorączki, wchodząc do bardzo zimniej wody - organizm zareaguje na to zwiększeniem przepływu krwi do organów wewnętrznych, co może spowodować wzrost temperatury, zamiast jej spadku. Zanurz się w wodzie o temperaturze niższej o 2 stopnie Celsjusza od aktualnej temperatury ciała na około 15-20 minut.
- Użyj gąbki. Przecieranie gąbką zmoczoną w chłodnej wodzie miejsc najszybciej odprowadzających ciepło - pach i pachwin - może pomóc obniżyć temperaturę (woda parując, zmniejsza temperaturę powierzchni ciała).
- Jeśli nie możesz się wykąpać - połóż zimną, wilgotną gazę lub ręczniki na czole i na karku.
- Przyrządź szklankę naparu z krwawnika pospolitego. Składniki zawarte w tej roślinie otwierają pory skóry i zwiększają pocenie się - a pot, parując, obniża temperaturę ciała. Łyżkę suszonego krwawnika zalej szklanką wrzątku i parz przez 10 minut. Odstaw, poczekaj, aż ostygnie, a potem odcedź. Wypij 1-2 szklanki, aż poczujesz, że zaczynasz się pocić.
- Podobnie działa napar z kwiatów bzu czarnego (dziki bez czarny). Zioło to zawiera także inne składniki, pomocne przy przeziębieniu i grypie, które rozcieńczają śluz; 2 łyżeczki suszonych kwiatów bzu zalej szklanką wrzątku i parz przez 15 minut. Odcedź i pij napar 3 razy dziennie, aż gorączka spadnie.
- Wypij kubek gorącej herbatki imbirowej. W szklance wrzątku zaparz 1/2 łyżeczki mielonego korzenia imbiru. Odcedź i pij.
- Kiedy masz gorączkę, dosyp do jedzenia pieprzu kajeńskiego (papryka cayenne). Jednym z jego głównych składników jest kapsaicyna, która daje charakterystyczny, ostry smak. To ona powoduje pocenie się, a przy tym przyspiesza krążenie krwi.
- Sposób popularny w wielu krajach na świecie - mokre skarpetki. Najpierw rozgrzej stopy, mocząc je w gorącej wodzie. Parę cienkich, bawełnianych skarpetek zmocz w zimnej wodzie, wykręć je i załóż tuż przed pójściem do łóżka. Na nie naciągnij jeszcze jedną parę skarpet, suchych i grubszych - najlepiej wełnianych. Ten zabieg obniży gorączkę, przyspieszając krążenie krwi, którą organizm będzie się starał przepompowywać przez chłodne stopy. Musisz jednak spać w ciepłym pomieszczeniu - jeśli w twojej sypialni jest zimno, raczej nie stosuj tej metody.
- Inny sposób na zwiększenie przepływy krwi przez stopy - moczenie nóg w wodzie z gorczycą. Weź dostatecznie dużą miskę, żeby móc zanurzyć w niej obie stopy, nalej gorącej wody i wsyp zmielone ziarna gorczycy (2 łyżki na litr wody).
- Kolejna stara, ludowa metoda: zmocz prześcieradło w zimnej wodzie i zawiń się w nie. Dziś lekarze odradzają zbyt szybkie obniżanie temperatury ciała - jeśli zatem chcesz spróbować tej metody, użyj raczej nie zimnej, lecz letniej wody. Zawiń się w mokre prześcieradło od kolan do pach, a następnie owiń się kocem lub dużym, kąpielowym ręcznikiem i połóż się na 15 minut. Kiedy poczujesz, że prześcieradło jest ciepłe - zdejmij je.
- Kiedy masz gorączkę, łatwo o odwodnienie. Pij dużo wody - 8 do 12 szklanek dziennie (musisz pić tyle, żeby twój mocz był bladożółty). Możesz także sięgnąć po napoje izotoniczne, które uzupełniają zapas wody i soli mineralnych.
- Pij soki owocowe - zwłaszcza pomarańczowy - bogate w witaminę C. Witamina ta wspomaga system odpornościowy w walce z infekcją.
- Jedz zimne winogrona, które nie tylko dostarczą ci płynów, ale złagodzą także uczucie gorąca.
- Post nie jest metodą na wysoką temperaturę - osłabi twój organizm, który potrzebuje sił do walki z chorobą. Jeśli gorączka sprawia, że nie chce ci się jeść, spróbuj przynajmniej wypić szklankę bulionu, zjeść grzankę - musisz się odżywiać, żeby zdrowieć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz