5 czerwca 2010

Wybierasz się na żniwa? Możesz skosić Jęczmień

Jęczmień jest czerwonym, zaognionym, bolesnym guzkiem na krawędzi powieki, który wyglądem przypomina krostę. Jest to ostra, ropna infekcja jednego lub kilku gruczołów Molla (jęczmień zewnętrzny) lub gruczołów tarczkowych (jęczmień wewnętrzny). Jeżeli zapalenie gruczołu tarczkowego przechodzi w przewlekły, ziarnisty przerost, spowodowany zamknięciem przewodu, mamy do czynienia z gradówką. Oko może łzawić lub można mieć uczucie, że coś w nim jest. Jęczmień nabrzmiewa ropą w ciągu kilku dni, następnie pęka i goi się. Jęczmień może ustąpić całkowicie, gdy skończy się infekcja, lub pozostawić małą wypełnioną płynem cystę, która wymaga interwencji medycznej.

Chociaż jęczmień jest bolesny i denerwujący, zwykle nie bywa szkodliwy. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli jęczmień zaczyna krwawić, w krótkim czasie bardzo rośnie lub zaczyna się goić po upływie 2 dni. Jest prawdopodobne, że masz poważniejszą infekcję oka.

Kiedy mamy jęczmień, największym chyba wyzwaniem jest oparcie się pokusie pocierania powieki. Jest to naturalna reakcja, nawet jednak najbardziej uporczywe pocieranie nie zlikwiduje uczucia "czegoś w oku", a bakterie, które zainfekowały gruczoł Molla, mogą się rozprzestrzeniać. Zamiast tego należy wykorzystać wilgoć i ciepło, aby doprowadzić do pęknięcia jęczmienia. Chcąc nie dopuścić do kolejnych podrażnień, można postępować zgodnie z podanymi niżej wskazówkami.

Jęczmień - porady
  • Przykładaj ciepły okład na chore oko na 10-15 minut 4 razy dziennie przez 2-3 dni. Jako kompresu możesz użyć miękkiej flaneli, kawałka czystej bawełnianej szmatki, gazy, a nawet saszetki z herbatą. Zmocz okład w ciepłej wodzie, zamknij oko i przytrzymaj go na powiece. Gdy oko przyzwyczai się już do ciepła, możesz zwilżyć kompres jeszcze kilka razy coraz cieplejszą wodą. Ciepło spowoduje, że jęczmień szybciej dojrzeje do pęknięcia. Kompres po użyciu wyrzuć lub (jeśli jest z flaneli) upierz w bardzo gorącej wodzie, zanim wykorzystasz go kolejny raz (mógłbyś ponownie zainfekować oko bakteriami).
  • Aby gorący kompres miał dodatkową moc zwalczania infekcji, zanurz go w naparze z kwiatów nagietka lekarskiego. Wsyp 2 łyżeczki suszonych kwiatów do miseczki, dodaj 2 filiżanki wrzącej wody i parz przez 20 minut. Następnie odcedź kwiaty.
  • Istnieje też inny sposób na rozgrzanie bolącego oka. Ugotuj jajko na twardo, następnie wyjmij z gorącej wody i zawiń w czystą szmatkę. Przyłóż gorące jako do jęczmienia. Utrzymuje ono ciepło dłużej niż kompres.
  • Równie skuteczne są gorące ziemniaki. Ugotuj ziemniak, przetnij go na połowę, połóż na szmatce i przyłóż do oka. Ziemniak pozostaje gorący przez dłuższy czas, możesz więc położyć się i spróbować zrelaksować. Przetestuj najpierw gorące ziemniaki na innym kawałku skóry, aby uniknąć poparzenia.
  • Aby pobudzić układ immunologiczny i pomóc mu zwalczyć bakterie wywołujące infekcję, przyjmuj 200 miligramów jeżówki 2 do 4 razy dziennie aż do zniknięcia jęczmienia.
  • Jedz ząbek świeżego czosnku dziennie. Czosnek ma przeciwbakteryjne właściwości i działa najskuteczniej jedzony na surowo. Zetrzyj go do sałatki lub wymieszaj z sosem sałatkowym.
  • Jeśli masz skłonność do jęczmieni, postaraj się utrzymywać powieki w czystości. Przemywaj je raz dziennie mieszanką z 1 części szamponu dla dzieci i 10 części ciepłej wody. Używaj czystego wacika do każdego oka i wyrzucaj wacik po jednokrotnym przemyciu powieki.
  • Co kilka dni nakładaj na powieki ciepły kompres, aby nie dopuścić do zatkania ujść gruczołów.
  • Przyjmuj łyżeczkę albo 2 kapsułki oleju z siemienia lnianego. Może on pomóc zabezpieczyć mieszki włosowe przed zatykaniem się. Jeśli chcesz odnieść pełną korzyść z czystego oleju z siemienia lnianego, dodawaj go do sałatek lub nakładaj na chleb, ale nie gotuj. Pod wpływem ciepła następuje rozkład jego pożytecznych składników odżywczych.
  • Gdy masz jęczmień i nie chcesz dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji na członków rodziny lub ponownego zainfekowania siebie samego - myj często ręce i nie zbliżaj ich do oczu. Nie używaj ściereczek i ręczników wspólnie z członkami rodziny. Często zmieniaj swój ręcznik i poszewkę na poduszkę.
  • Pamiętaj, aby przyjmować dostateczną ilość witaminy A. Jeśli jęczmień jest twoim często powtarzającym się problemem, może to być oznaką niedoboru witaminy A. Jedz żółtka, masło, podroby i żółte, pomarańczowe, czerwone lub ciemnozielone warzywa. Pokarmy te są bogate w beta-karoten, który jest przekształcany przez organizm w witaminę A. Możesz także przyjmować multiwitaminę

Brak komentarzy: