Prawdopodobnie w każdej aptece jest oddzielna półka gęsto zastawiona środkami na odciski. Jeśli mamy ten problem, walkę z nim należy zacząć właśnie od wizyty w aptece. Może się jednak okazać, że poszukiwania najlepszego medium zaprowadzą nas dalej. Czego naprawdę potrzebują nasze stopy? Odpowiedniego olejku zmiękczającego skórę, dostosowanych do kształtu stóp wkładek, odpowiednich skarpetek, odpowiedniego obuwia z odpowiednio wyprofilowanymi wkładkami... W przypadku odcisków na rękach pomóc mogą dobre rękawiczki. Co jeszcze? Oto kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z odciskami i zrogowaceniami.
Dobre rady
- Jeśli odcisk boli lub utrudnia chodzenie, musisz usunąć zewnętrzną warstwę martwych, stwardniałych komórek skóry, aby zmniejszyć grubość odcisku, a co za tym idzie - ucisk na biegnące pod skórą nerwy. Weź gorącą kąpiel, a potem - kiedy skóra jest jeszcze wilgotna i miękka - pumeksem ścieraj odcisk. Prawdziwy pumeks to lekki, porowaty materiał wulkaniczny, działający na zrogowaciałą tkankę jak naturalny papier ścierny. W drogeriach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można najczęściej kupić pumeks syntetyczny, wytwarzany na przykład z poliuretanu. Nie próbuj zeszlifować całego odcisku za jednym razem - możesz wtedy uszkodzić i zadrażnić skórę. Ścieraj raczej codziennie po trochu, bądź cierpliwy i konsekwentny. Jeżeli odcisk jest wyjątkowo gruby i twardy, zabieg usuwania go może zająć nawet kilka tygodni.
- Czasami na skutek ocierania się o siebie palców stóp tworzą się między nimi odciski - nieco inne niż te na zewnętrznych częściach stopy, bardziej miękkie - bo skóra między palcami jest zwykle stale lekko wilgotna. Na takie odciski pumeks nie pomoże (bo trudno byłoby manewrować nim między palcami). Kup specjalny pilniczek do odcisków i usuwaj po trochu stwardniałą skórę. Możesz także wkładać pomiędzy palce piankowe wkładki, które zapobiegają ocieraniu i powstawaniu odcisków. Jeśli sam sobie nie radzisz - id do pedikiurzystki. Fachowiec pomoże ci bezboleśnie pozbyć się problemu, doradzi odpowiednie wkładki do butów, a nawet dobierze specjalne ochronne krążki czy nakładki.
- Zamiast piłować i ścierać pumeksem możesz spróbować je zmiękczyć. Odciski na palcach stóp nacieraj oliwą z oliwek i osłaniaj specjalnymi nakładkami. W aptekach można kupić wykonane z gąbki lub silikonu samoprzylepne nakładki - miękkie kółka z otworem na odcisk. Załóż nakładkę, nasmaruj odcisk oliwą albo olejem rycynowym, a potem zalep od góry plastrem, żeby olej nie wysychał. Nakładka zmniejsza ucisk i utrzymuje wilgoć, wspomagając zmiękczające działanie oleju.
- Skuteczną metodą zmiękczającą jest także wymoczenie odcisków w wodzie z solą gorzką, czyli epsomitem. Na opakowaniu soli znajdziesz szczegółowe wskazówki, jak jej używać.
- Popularną metodą jest zastosowanie plastra na odciski, który zawiera kwas salicylowy. Przyklej go po kąpieli w taki sposób, żeby zmiękczająca substancja zawierająca kwas przylegała tylko do odcisku, a nie do skóry wokół niego, bo może dojść do zadrażnienia lub poparzenia skóry.
- Innym źródłem kwasu salicylowego jest aspiryna. Możesz sporządzić własny zmiękczacz odcisków: rozgnieć na miałki proszek 5 tabletek aspiryny, a potem zrób z nich pastę, dodając 1/2 łyżeczki soku cytrynowego i 1/2 łyżeczki wody. Posmaruj tą pastą odcisk, owiń kawałkiem samoprzylegającej folii i nakryj podgrzanym ręcznikiem. Odczekaj 10 minut, potem zdejmij folię i delikatnie szlifuj odcisk pumeksem. (Uwaga Tej metody nie mogą stosować osoby uczulone na aspirynę).
- Ważne, aby dobrze zabezpieczyć odcisk przed dalszym otarciem. Możesz w tym celu sporządzić dopasowaną do twojej stopy nakładkę. Weź kawałek plastra na odciski, najlepiej z warstwą samoprzylepną. Wytnij w materiale dziurkę nieco większą niż powierzchnia odcisku (najprościej jest złożyć materiał na pół i wyciąć półkole - po rozłożeniu masz gotowy, okrągły otwór). Przyklej nakładkę do stopy tak, aby otaczała odcisk.
- Jeśli masz miękki odcisk między palcami stóp, używaj piankowego separatora, czyli miękkiej wkładki ochronnej, która oddziela palce, zapobiegając ocieraniu. Wkładki można kupić w aptekach i drogeriach.
- Noś skarpetki o grubych, miękkich podeszwach. Dostępne są specjalne skarpetki z podeszwą w formie poduszeczki - zapobiegają one pogarszaniu się sytuacji.
- Czasami wystarczy popularna wkładka do buta - miękka, dostępna bez recepty - żeby zmniejszyć nacisk i przyspieszyć gojenie się odcisków.
- Jeśli na twoich stopach pojawiają się stwardnienia - smaruj je kremem lub maścią zawierającą mocznik. To pomoże złuszczyć stwardniałe komórki skóry, zanim uformuje się z nich kłopotliwy odcisk. Używaj jak najmniejszych ilości - maści z mocznikiem mogą działać drażniąco.
- Aby uniknąć odcisków, raz na tydzień mocz stopy w ciepłej wodzie. Po wymoczeniu użyj nawilżającej emulsji do stóp.
- Grunt to wygodne buty. Zadbaj o to, aby pomiędzy końcem dużego palca stopy a noskiem buta było przynajmniej 1/2 centymetra wolnego miejsca. Buty powinny być także na tyle szerokie, żeby palce i całe stopy nie były ściskane z boków. Oczywiście nie mogą też być za szerokie, bo wtedy stopa przesuwa się i trze o but, co też może się skończyć powstaniem odcisków.
- Po całym dniu chodzenia stopy zawsze są lekko spuchnięte - dlatego kupuj (i przymierzaj) buty po południu. Jeśli wybierzesz się do sklepu rano, możesz kupić znakomite buty, które już wieczorem okażą się za małe.
- Wysokie obcasy? W porządku, o ile są stałym elementem stroju. Zakładaj je raczej na specjalne okazje. Kupując buty na wysokim obcasie, sprawdź, czy ich przednia część jest wyposażona w odpowiednie, miękkie poduszeczki, zmniejszające nacisk na przednią część stopy.
- Nie graj w tenisa w butach do biegania. Wybieraj odpowiedni rodzaj obuwia, przeznaczony do twojego ulubionego sportu. Firmy obuwnicze obuwnicze wydały miliony na badania pozwalające produkować buty dostosowane do konkretnych ruchów stopy.
- Aby uniknąć odcisków na rękach, noś rękawiczki z miękką wyściółką zawsze wtedy, kiedy przystępujesz do grabienia, malowania domu, strzyżenia żywopłotu i innych czynności, w czasie których istnieje ryzyko otarcia rąk.
Wiele osób próbuje samodzielnie wycinać odciski - specjalnym nożem, brzytwą czy po prostu nożyczkami. Nie rób tego! Lepiej nie testować amatorskich umiejętności chirurgicznych na własnym ciele. Bardzo łatwo nabawić się w ten sposób zakażenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz