W większości przypadków u osób podatnych na krwawienie z nosa występuje bez wyraźnej przyczyny. Może ono być także wynikiem stłuczenia lub dłubania w nosie, a u małych dzieci często jest wywołane przez obce ciało (na przykład koralik) wepchnięte do nozdrza.
Bez względu na przyczynę, krwawienie występuje wówczas, gdy naczynia krwionośne w nosie ulegają przerwaniu. Może do tego dojść, gdy wrażliwa wyściółka nosa zostanie podrażniona przez suche powietrze albo klimatyzację. Podatne na krwotoki z nosa są osoby ze stwardnieniem tętnic, podobnie jak te, które przyjmują pewne leki, w tym z grupy przeciwzapalnych (jak aspiryna lub ibuprofen) albo leki na rozrzedzenie krwi (jak warfarin).
W przypadku krwawienia nie należy wpadać w popłoch. Krwawienie z nosa zwykle udaje się zatamować w ciągu kilku minut. Oto kilka skutecznych sposobów, jak to zrobić.
Krwawienie z nosa - porady
- Najprostszą metodą na krwotok z nosa jest tradycyjny ucisk. Usiądź prosto z głową lekko pochyloną do przodu (w ten sposób uniemożliwisz spływanie krwi do gardła). Najpierw delikatnie wydmuchaj zalegającą krew z nosa, która może przeszkadzać w uszczelnieniu przerwanego naczynia krwionośnego. Następnie chwyć chrzęstną część nosa jak szczypcami i mocno ściśnij. Wytrzymaj w tym położeniu przez co najmniej 10 minut. Zwykle to skutkuje.
- Jeśli nadal krwawisz, możesz w krwawiące nozdrze włożyć tampon z kawałka zwiniętej gazy i uciskać przez kolejne 15-20 minut. Gdy krwawienie zostanie zatamowane, pozostaw tampon w nosie przez 2 godziny. Jeśli krew nie przestaje płynąć, wezwij pomoc medyczną - być może potrzebna będzie fachowa tamponada lub uszczelnienie pękniętego naczynia krwionośnego przez przyżeganie (kauteryzację).
- Może pomóc odrobina soku z cytryny lub olejku lawendowego nałożona na krwawiące miejsce (jeśli orientujesz się, gdzie ono jest - zwykle w przedniej części przegrody nosowej).
- Przyłóż zewnętrzny okład z lodu lub zimny okład nasączony oczarem wirginijskim wzdłuż krwawiącego nozdrza. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zwężają się i krwotok słabnie.
- Pewien stary sposób leczenia sugeruje, aby wziąć mały kawałek szarego papieru, posypać go solą i włożyć między dziąsła a górną wargę, w miejscu pod nosem. Według innej metody należy włożyć monetę lub mały, płaski guzik pod górną wargę, też poniżej urażonego nozdrza. Brak jednak naukowych dowodów, że sposoby te są skuteczne.
- Jeśli chcesz uniknąć krwotoków z nosa, powinieneś zadbać o ciągłe nawilżanie błon śluzowych - pij więc 8 szklanek wody dziennie. Jesteś odpowiednio nawodniony, gdy mocz jest w jasnym, a nie ciemnym kolorze.
- Zimą zapobiegaj wysuszającemu działaniu centralnego ogrzewania, zwiększając wilgotność powietrza - włączaj nawilżacz lub susz pranie na kaloryferach.
- Przecieraj śluzówkę nosa wazeliną albo nawilżaj obficie rozpylaczem do nosa z roztworem soli fizjologicznej. Roztwór ten możesz przygotować sam - wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli kuchennej w około 500 mililitrach przegotowanej wody. Każda z tych metod pomoże ci utrzymać wilgotność nozdrzy. Jest to pożyteczne w sytuacji, kiedy jesteś tuż przed podróżą samolotem, gdy właśnie przeszedłeś przeziębienie lub infekcję zatok, albo gdy przebywasz w bardzo suchym klimacie.
- Uważaj z przyjmowaniem aspiryny. Aspiryna może mieć wpływ na krzepliwość krwi, a nie jest to dobre, gdy często zdarza ci się krwawienie z nosa. Nie przerywaj przyjmowania dziennej dawki aspiryny, jeśli przepisał ci ją lekarz na rozrzedzenie krwi; poradź się go jednak, czy nie można zmienić stosowanego leku.
- Jeżeli twoje reakcje alergiczne dotyczą także śluzówki nosa, zajmij się ich skutecznym leczeniem. Ustawiczne podrażnianie alergenami i uszkadzanie przez dmuchanie nosa dodatkowo przeciąża śluzówki.
- Jeśli często nękają cię krwotoki z nosa, wprowadź do diety pokarmy bogate w witaminę C. Wybierz pomarańcze, grejpfruty, kiwi i mnóstwo zielonych warzyw. Możesz także przyjmować suplement. Dzienna dawka witaminy C może wynosić w takich wypadkach 1000 miligramów. Witamina C wpływa na wzmocnienie ścianek naczyń włosowatych i jest kluczowym składnikiem kolagenu, substancji, która tworzy w nozdrzach wilgotną, ochronną warstwę. Razem z witaminą C przyjmuj 500 miligramów dziennie bioflawonoidów w postaci suplementów, takich jak wyciąg z pestek winogron (Endotelon), wyciąg z kory sosny nadmorskiej, pycnogenol lub proantocyjaniny. Flawonoidy wpływają leczniczo na naczynia włosowate.
1 komentarz:
Bardzo ciekawy, rzetelny i przydatny wpis. Całkiem niedawno, moje dziecko również miało krwotok z nosa - na szczęście bardzo szybko ustało, a po konsultacji z lekarzem, okazało się że to nic poważnego. Niemniej jednak - takich objawów nie powinniśmy bagatelizować.
Prześlij komentarz