8 lipca 2010

Oparzenia słoneczne - nasza cera ma wygląd ugotowanego homara

Na skutek nadmiernego wystawiania się na działanie promieni ultrafioletowych (UV) zewnętrzna warstwa skóry ulega stanowi zapalnemu. Najczęściej są to oparzenia pierwszego stopnia - choć może im towarzyszyć udar cieplny. Ból zwykle jest najsilniejszy po około 4 godzinach od działania słońca i utrzymuje się przez kilka dni; później skóra zaczyna się złuszczać. Powtarzające się oparzenia przyspieszają starzenie się skóry i zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Również pewne leki mogą zwiększyć wrażliwość skóry na światło słoneczne (niektóre antybiotyki, środki uspokajające i moczopędne, tabletki antykoncepcyjne, doustne leki przeciwcukrzycowe).

Jeżeli nasza cera ma wygląd ugotowanego homara i odczuwamy dotkliwy ból, trzeba połknąć przeciwzapalny lek sprzedawany bez recepty, na przykład aspirynę lub ibuprofen, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić bolesność. Należy postępować tak samo, jak w przypadku każdego innego rodzaju oparzenia, czyli schłodzić je zimną wodą. Można również użyć chłodzącego aerozolu po opalaniu, który zawiera znieczulające składniki - doradzi nam farmaceuta. Trzeba pić dużo płynów, ponieważ poza tym, że doznaliśmy oparzeń, jesteśmy prawdopodobnie także nieco odwodnieni. Następnym razem, gdy wyjdziemy na słońce, warto użyć filtru przeciwsłonecznego.

Oparzenia słoneczne - porady 
  • Najważniejszym sposobem postępowania przy oparzeniu jest chłodzenie go - sięgnij więc po środki schładzające, zanim spróbujesz czegokolwiek innego. Zanurz oparzone słońcem miejsce w zimnej wodzie lub przykładaj na nie zimne kompresy przez 15 minut. Zimno zmniejsza obrzęk i pochłania ciepło ze skóry.
  • Jeśli poparzyłeś się na całym ciele, zanurz się w zimnej kąpieli z dodatkiem mąki owsianej. Możesz kupić mąkę owsianą w postaci koloidalnego produktu, który tworzy zawiesinę w kąpieli, lub drobno zemleć szklankę owsa i dodać do wanny z wodą. Jeżeli nie masz mąki owsianej - użyj mąki ziemniaczanej.
  • Zaparz czajniczek zielonej herbaty i pozostaw do ostygnięcia. Zamocz ściereczkę lub gazę w naparze i użyj jej jako kompresu. Zielona herbata zawiera składniki, które chronią skórę przed skutkami szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego i zmniejszają stan zapalny.
  • Wykorzystaj chłodzące właściwości mięty pieprzowej, aby ukoić skutki oparzenia. Parz herbatkę miętową lub wymieszaj 2 krople olejku miętowego w filiżance letniej wody. Schłodź płyn, nasącz nim miękką szmatkę i zwilż oparzoną powierzchnię.
  • Wyjątkowo bolesne miejsca oparzenia nacieraj delikatnie plastrami ogórka lub ziemniaka. Warzywa te zawierają związki, które schładzają oparzenie i pomagają zmniejszyć obrzęk.
  • Łagodzące działanie ma również ocet - pomaga zmniejszyć ból po oparzeniu, swędzenie i stan zapalny. Zanurz kilka kawałków papierowego ręcznika w białym lub jabłkowym occie i połóż je na poparzone powierzchnie. Pozostaw okład tak długo, aż papier wyschnie. Powtarzaj tę kurację dowolnie często.
  • Otwórz kapsułkę z witaminą E i posmaruj olejkiem skórę.
  • Jeśli oparzone miejsca swędzą, weź zimną kąpiel - dodaj do wody 2 szklanki octu, zanim się w niej zanurzysz.
  • Osłoń oparzoną powierzchnię pastą zrobioną z jęczmienia, kurkumy i jogurtu (użyj ich w równych proporcjach).
  • Przetrzyj bolącą, zaróżowioną skórę schłodzoną herbatą.
  • Nałóż na oparzenie mieszankę białka kurzego, miodu i oczaru wirginijskiego (lub wybrany jeden z tych składników).
  • Pasta do zębów uchodzi za środek łagodzący ból niewielkich oparzeń i przeciwdziałający tworzeniu się pęcherzy.
  • Nałóż na bolącą skórę warstwę czystego aloesu zwyczajnego, wyciskając żel ze świeżo ściętego liścia tej rośliny lub wykorzystując żelowy produkt dostępny w aptekach. Jeśli chcesz kupić żel, upewnij się, czy jest w stu procentach aloesowy.
  • Starannie posmaruj oparzenia maścią zawierającą nagietek lekarski. Zioło to znane jest z przeciwobrzękowych i przeciwbólowych właściwości.
  • Przyjmuj doustnie dziurawiec zwyczajny. Musisz jednak wówczas unikać słońca, ponieważ zioło to jeszcze bardziej uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych.
  • Pokrywaj skórę filtrem przeciwsłonecznym z faktorem 15 i wyższym, co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz.
  • Między godziną 11 a 15 ogranicz przebywanie na słońcu. Jest to pora, gdy promienie słoneczne operują najsilniej.
  • Jeśli łatwo ulegasz oparzeniom albo borykałeś się w przeszłości z nowotworem skóry, nie ryzykuj. Zakrywaj się przed słońcem. Noś długie spodnie, długie rękawy, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne.
  • Pewne badania wykazały, że jedzenie pasty pomidorowej może uchronić ludzi o jasnej karnacji skóry przed oparzeniami słonecznymi. Powszechnie uważa się, że likopen, składnik odżywczy zawarty w pomidorach, zabezpiecza skórę przed promieniami ultrafioletowymi.
Natychmiast wezwij lekarza (lub karetkę pogotowia), jeśli osoba oparzona przez słońce czuje się znużona, występują u niej zaburzenia orientacji albo jest zbyt słaba, aby utrzymać się na nogach. Wezwij lekarza także wówczas, gdy chory ma rozległe pęcherze (o średnicy ponad 1,5 centymetra) lub oznaki nadinfekowania oparzonej skóry, takie jak wydzielina ropna, czerwone smugi lub jej rosnąca nadwrażliwość.

Wiele osób jest zdania, że okładanie oparzeń zsiadłym mlekiem działa łagodząco. Zsiadłe mleko nie powleka skóry dokładnie. Jeśli skutecznie schładza twoje oparzenia - możesz je stosować. Pod żadnym pozorem nie używaj jednak jakichkolwiek olejów, tłuszczów lub łoju na poparzone miejsca, ponieważ mogą zatrzymać ciepło i doprowadzić do "usmażenia" skóry. 

Brak komentarzy: