29 września 2010

Problemy z paznokciami - łamliwość, przebarwienia, pofałdowania czy infekcja grzybicza...

Poza wrastaniem paznokci u nóg grzybica paznokci jest prawdopodobnie najbardziej dotkliwym problemem związanym z tą częścią ciała. Gdy już nabawimy się tej przypadłości - zwykle dotyka ona dużego palca stopy - paznokieć staje się gruby, odbarwiony i kruchy.
Do innych dolegliwości paznokci należy kruchość (może być efektem wieku, wysuszenia albo zbyt dużego nawilżenia, bądź też niedoboru składników odżywczych). Także niektóre choroby skórne mogą mieć wpływ na paznokcie, na przykład łuszczyca (wywołuje zgrubienia i zagłębienia na paznokciach) albo miejscowe łysienie zwane fachowo alopecita areata, czyli łysieniem plackowatym (paznokcie mają wówczas bruzdy, wgłębienia i stają się szorstkie).

Niektórzy bardzo dbają o paznokcie, innym natomiast nie zależy na tym zupełnie. Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami manikiuru, czy też nie, warto poszukać pomocy, gdy na skutek łamliwości, przebarwień, pofałdowania czy infekcji grzybiczej paznokcie staną się brzydkie. Wystarczy lepiej się odżywiać, zastosować wybrane suplementy i środki grzybobójcze, aby przywrócić im doskonały wygląd.


Problemy z paznokciami - porady
  • Aby zwalczyć uporczywą grzybicę paznokci, sięgnij po olejek drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej). Ze względu na silne odkażające właściwości jest przydatny w leczeniu grzybicy. W pewnym badaniu okazał się równie skuteczny, jak chemiczne leki przeciwgrzybicze. Nakładaj 1-2 krople na odbarwiony paznokieć 1-2 razy dziennie. Najlepiej zrób to po kąpieli, kiedy skóra jest najbardziej zmiękczona.
  • Możesz użyć też proszku przeciwgrzybiczego, który absorbuje wilgoć i przeciwdziała grzybicy. Dobrym wyborem będą Canesten-AF lub Daktarin (często zalecane na grzybicę stóp). Możesz też nasypać leczniczego proszku do skarpetek.
  • Jeśli twoje stopy są spocone, gdy wracasz do domu, od razu załóż czyste skarpety. A jeśli pracujesz w biurze, weź ze sobą świeże skarpety na zmianę - szczególnie w upalne letnie dni - abyś mógł się przebrać, zanim rozpoczniesz pracę.
  • Nie przycinaj skórek. Obcinając je, usuwasz warstwę ochronną paznokci. Grzyby i bakterie mogą wówczas łatwiej zasiedlić miejsca wokół ich nasady.
  • Przyjmuj po 10 miligramów biotyny (witaminy H, czyli B7) 3 razy dziennie podczas posiłku. Dawno temu weterynarze stwierdzili, że witamina ta wzmacnia końskie kopyta - a są one zbudowane głównie z kreatyny, tego samego surowca, z którego utworzone są paznokcie człowieka. Jeśli masz słabe lub kruche paznokcie, być może wystarczy biotyna, aby je wzmocnić i pogrubić. Nie działa ona jednak od razu. Musisz stosować tę kurację przez co najmniej 6 miesięcy, aby zauważyć poprawę. Do żywności zasobnej w biotynę należą jęczmień, orzechy, ryż i soja.
  • Pij filiżankę naparu ze skrzypu lub pokrzywy zwyczajnej raz dziennie. Zioła te zawierają dużo krzemionki i innych minerałów, niezbędnych do wzrostu paznokci. Sprzedawane są między innymi w postaci herbatki ekspresowej w sklepach ze zdrową żywnością i w zielarskich.
  • Jeśli masz paznokcie kruche i łuszczące się, wzbogać dietę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdują się one w takich pokarmach, jak tłuste ryby (makrela, sardynki, łosoś), siemię lniane lub olej z siemienia lnianego. Jeśli nie jadasz dużo ryb, przyjmuj łyżeczkę oleju z siemienia lnianego dziennie (zastąp nim inne oleje dodawane do sałatek) albo posypuj zmielonym siemieniem lnianym płatki śniadaniowe lub inne dania.
  • Olej z nasion wiesiołka dwuletniego jest kolejnym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Przyjmuj 1000 miligramów 3 razy dziennie wraz z posiłkami.
  • Jeśli na paznokciach pojawią się białe plamki, możesz mieć niedobór cynku. Zwiększ zawartość cynku w diecie - jedz wołowinę, wieprzowinę, wątróbkę, drób (ciemne mięso), jajka i owoce morza, a także sery, fasole, orzechy i zarodki pszenicy.
  • Jeśli masz paznokcie wysuszone i kruche, wcieraj w nie wazelinę lub tłusty krem, aby dać im jak najwięcej wilgoci. Jeśli robisz to przed snem, załóż na noc cienkie bawełniane rękawiczki.
  • Zmywaj naczynia i wykonuj inne prace domowe wymagające moczenia rąk w gumowych rękawiczkach.
  • Zmywacze do paznokci zawierające aceton lub formaldehyd bardzo wysuszają paznokcie. Stosuj zmywacze z octanem.
Kobietom, które mają problemy ze słabymi, miękkimi, kruchymi paznokciami, sztuczne paznokcie muszą się wydawać darem z niebios. Jeśli jednak chcemy uniknąć grzybicy paznokci, nie należy nosić takich imitacji, bez względu na to, jak bardzo marzymy o eleganckich paznokciach. Sztuczne paznokcie przykleja się na wierzchu prawdziwych, a przestrzeń między nimi staje się miejscem rozmnażania grzyba. W luce tej może się również rozwinąć bolesna infekcja bakteryjna. Sztuczne paznokcie są najczęstszą przyczyną grzybiczej infekcji paznokci u kobiet.


O ile nie podejrzewasz, że podłożem tego stanu jest brak jakichś składników odżywczych, kruche paznokcie stanowią raczej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Grzybica paznokci natomiast jest uporczywa i samoistnie może ustąpić dopiero po upływie miesięcy, a nawet lat. Jeśli masz grzybicę - zapytaj lekarza o lekarstwo, które mogłoby ci w miarę szybko pomóc.

Brak komentarzy: