2 października 2010

Ból ucha to jedno z najczarniejszych wspomnień z dzieciństwa

Ból ucha oznacza zwykle, że coś niepokojącego dzieje się w uchu środkowym, które mieści się za błoną bębenkową. Cienki kanał, zwany trąbką Eustachiusza, łączy ucho środkowe z tylną ścianką gardła. Służy on do odprowadzania płynów i wyrównywania ciśnień między wnętrzem ucha a światem zewnętrznym.Wirus - ten sam, który powoduje przeziębienie - może sprawić, że płyn przedostaje się do ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza, gdzie gromadzi się, wywołując silny ból. W płynie rozwijają się bakterie, co prowadzi do zapalenia ucha środkowego. Najczęściej na zapalenie ucha zapadają dzieci, ale dorośli także mogą się go nabawić. Jeśli ból ucha odczuwasz w samolocie albo po wyjściu z niego - najprawdopodobniej jego przyczyną są różnice ciśnień, a nie stan zapalny.


Ból ucha to jedno z najczarniejszych wspomnień z dzieciństwa. Można próbować radzić sobie z tym problemem na dwa sposoby: zewnętrznie (stosując uważnie krople do uszu czy nawet wyciąg z czosnku) albo wewnątrz (jedząc pokarmy, które pomogą usunąć śluz i oczyścić trąbkę Eustachiusza). W łagodzeniu bólu może także pomóc wysoka lub niska temperatura.

Problemy z uszami - porady 
  • Podgrzej łyżeczkę oliwki dla niemowląt, oleju mineralnego czy po prostu oliwy z oliwek (przytrzymuj łyżeczkę przez minutę nad garnkiem z gotującą się wodą). Sprawdź temperaturę na nadgarstku (zakraplanie zbyt gorących kropli może być bardzo nieprzyjemne), a potem wpuść kilka kropli do ucha. (Uwaga Absolutnie nie zakraplaj żadnego płynu do ucha, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć uszkodzoną błonę bębenkową. Objawem jej uszkodzenia jest zwykle sączący się z ucha płyn).
  • Spróbuj pikantnie doprawionego rosołu albo chili. Ostre przyprawy pomagają rozrzedzić wydzielinę i śluz, również tę zgromadzoną w uszach (ból ucha wynika najczęściej z ciśnienia zbierającej się w nim wydzieliny).
  • Pij codziennie dużo wody. Jest ona niezbędna do rozrzedzania śluzu i wydzieliny, a przy tym mięśnie, które pracują przy połykaniu, pomagają także odblokowywać zatkane uszy przez otwarcie ujścia trąbki Eustachiusza i zdrenowanie gromadzącej się w uchu środkowym wydzieliny.
  • Płucz gardło ciepłą wodą z solą. To poprawia krążenie krwi w rejonie nosogardła, a zatem zmniejsza przekrwienie i obrzęk blokujący drenaż przez trąbkę Eustachiusza.
  • Spróbuj wyciągu z jeżówki i gorzknika kanadyjskiego. Jeżówka pomaga zwalczać infekcje, gorzknik ułatwia odsuszanie płynu gromadzącego się w uchu. Do niewielkiej ilości wody dodaj po zakraplaczu każdej substancji i pij co 2-3 godziny.
  • W nocy używaj dodatkowej poduszki, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż zwykle. Ułatwi to odpływanie płynu z ucha, a więc zmniejszy odczucie bólu.
  • Połóż się na boku i podłóż pod chore ucho termofor albo elektryczną poduszkę. Możesz także użyć ręcznika zmoczonego w gorącej wodzie. Ciepło przyspiesza krążenie krwi i pomaga zmniejszyć ciśnienie.
  • Użyj suszarki do włosów. Nastaw ją na dmuchanie ciepłym (nie gorącym!) powietrzem i nagrzewaj ucho z odległości co najmniej 15 centymetrów tak, aby strumień ciepłego powietrza wpadał wprost do ucha.
  • Aby pozbyć się stanu zapalnego w uchu, przykładaj do niego ciepły okład i równocześnie załóż zimne skarpetki. Bawełniane skarpetki zmocz w zimnej wodzie, wykręć je i podłóż pod podeszwy stóp. Na to załóż suche, wełniane skarpety, aby utrzymać zimny okład na miejscu.
  • Codziennie jedz 1-2 surowe ząbki czosnku. Czosnek ma właściwości bakterio- i wirusobójcze. Możesz żuć ząbki czosnku lub rozgnieść je, wymieszać z oliwą i posmarować tym chleb.
  • Jeśli surowy czosnek źle na ciebie wpływa - przy każdym posiłku zażywaj kapsułki z wyciągiem z czosnku.
  • Sporządź antybakteryjne krople do uszu. Wyciśnij ząbek czosnku, dodaj kilka kropli soku do łyżeczki oliwy z oliwek, wymieszaj i zakraplaj do chorego ucha.
  • Jeśli uszy produkują zbyt dużo woskowiny albo jeśli czyszcząc je niechcący wpychasz woskowinę głębiej zamiast ją usunąć, może się zdarzyć, że utworzy się korek blokujący kanał słuchowy. To może powodować ból ucha, "dzwonienie" w uszach, osłabienie słuchu i problemy z równowagą. Aby usunąć nadmiar woskowiny, zakrop do ucha substancję, która ją zmiękcza lub rozpuszcza, a następnie umyj ucho, żeby wypłukać tłustą wydzielinę.
  • Aby ułatwić usuwanie stwardniałej woskowiny, delikatnie masuj obszar tuż za małżowiną uszną. Następnie otwieraj i zamykaj usta, jednocześnie delikatnie pociągając  małżowinę.
  • Przed snem napełnij zakraplacz ciepłą oliwą z oliwek i zakraplaj nią chore ucho. Niech oliwa - która działa zmiękczająco - wpłynie swobodnie jak najgłębiej. Potem zatkaj ucho kawałkiem waty, żeby nie poplamić poduszki.
  • Powtarzaj ten zabieg codziennie, przez 3-4 dni. Kiedy woskowina zmięknie, usunie się sama podczas mycia uszu albo ich czyszczenia (delikatnego!) patyczkiem higienicznym.
  • Kiedy skończysz już usuwać nadmiar woskowiny, wysusz ucho suszarką do włosów. Ustaw suszarkę na ciepły strumień powietrza i trzymaj około 30 centymetrów od ucha.
  • Kiedy się myjesz, przecieraj wilgotną szmatką lub gąbką zewnętrzne części ucha. Poza sytuacją, kiedy usuwasz nadmiar woskowiny po zmiękczeniu jej oliwą - nigdy nie wkładaj patyczka higienicznego do kanału usznego; najprawdopodobniej uda ci się tylko wepchnąć woskowinę głębiej. Ponadto ryzykujesz przebicie błony bębenkowej i uszkodzenie kanału usznego.
  • Tłuszcze nasycone pobudzają produkcję woskowiny i wpływają na jej gęstość. Jedz mniej tłustych potraw, masła, twardych serów, a przede wszystkim ogranicz do minimum ilość utwardzanych tłuszczów roślinnych, obecnych głównie w gotowych daniach, chipsach, margarynach. Zastąp tłuszcze nasycone innymi, zdrowszymi - jedz tłuste ryby, orzechy i ziarna.
  • Jeśli używasz aparatu słuchowego, codziennie wieczorem dokładnie go wytrzyj i wyczyść, usuwając z niego woskowinę.
  • Jeśli masz obfitość włosów w uszach, może ci pomóc przycinanie ich specjalnym trymerem do uszu. Dzięki temu woskowina nie będzie się tak łatwo zbierała wokół wylotu ucha.
  • "Ucho pływaka" to rodzaj zapalenia ucha często powodowanego obecnością wody w kanale usznym (stąd nazwa) albo urazem mechanicznym przy zbyt gorliwym czyszczeniu ucha. Idź do apteki - opisz farmaceucie objawy i poproś o jakiś skuteczny środek. Jeśli to dopiero początek stanu zapalnego (głównym objawem jest wtedy swędzenie), być może uda ci się powstrzymać chorobę, zanim infekcja dostanie się głębiej.
  • Możesz także zmieszać rozcieńczony spirytus z białym octem winnym (w stosunku 1 do 1) i zakropić płyn do ucha. Pochyl głowę, potem pociągnij lekko za małżowinę, żeby płyn dostał się do kanału usznego. Trzymaj głowę pochyloną albo połóż się na kilka minut na boku, a potem usiądź i przechyl głowę w przeciwną stronę, aby osuszyć ucho. Ocet zakwasza środowisko (bakterie tego nie lubią), a spirytus pomaga osuszyć kanał.
  • Kiedy masz katar - delikatnie wydmuchuj nos. Jeśli dmuchasz zbyt mocno, bakterie, które mogą doprowadzić do infekcji, "wpychasz" z zatok do ucha środkowego.
  • Częste infekcje uszu mogą być objawem alergii pokarmowej. Zwykle wiąże się ona z produktami mlecznymi, pszenicą, kukurydzą, orzeszkami ziemnymi lub pomarańczami (owoce cytrusowe). Postaraj się nie jeść tych składników przez jakiś czas i sprawdź, czy to pomoże. Następnie wprowadzaj je stopniowo po jednym. Jeśli ucho znów zaczyna boleć - prawdopodobnie znalazłeś winowajcę, usuń go zatem na stałe ze swojej diety.
  • Żuj bezcukrową gumę do żucia zawierającą słodzik o nazwie ksylitol. Jest to substancja otrzymywana z kory brzozy (znajduje się także w niewielkich ilościach w truskawkach i śliwkach). Badania wykazały, że dzieci żujące 2 drażetki takiej gumy w ciągu dnia o 40 procent rzadziej zapadały na infekcje uszu. Prawdopodobnie ksylitol blokuje namnażanie się bakterii powodujących zapalenie ucha środkowego.
  • W czasie kąpieli używaj zatyczek do uszu, aby woda nie dostawała się do kanałów słuchowych. Najlepsze są zatyczki woskowe lub silikonowe, które dają się modelować i dopasować do kształtu ucha. Jeśli dużo pływasz - kup specjalne zatyczki dla pływaków (są dostępne także w dziecięcych rozmiarach).
  • Po basenie lub kąpieli pod prysznicem dokładnie wysusz uszy. Użyj suszarki do włosów - ustaw ją tak, aby strumień ciepłego (nie gorącego!) powietrza nie był zbyt mocny i susz uszy z odległości co najmniej 30 centymetrów.
  • Nie próbuj usuwać z uszu całej woskowiny. Jest ona naprawdę potrzebna - pokrywa kanał słuchowy, chroniąc ucho wewnętrzne przed zawilgoceniem.
  • Nie narażaj uszu na bardzo głośne dźwięki. Jeśli pracujesz w hałasie, zakładaj słuchawki ochronne.
Jeśli czujesz silny ból, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni albo jeśli towarzyszy mu gorączka - idź do lekarza. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli z ucha sączy się płyn, jeśli masz zawroty głowy albo ból narasta w czasie nagryzania. Nagły, krótkotrwały atak ostrego bólu, a potem lekka ulga - takie objawy mogą oznaczać uszkodzenie lub przebicie błony bębenkowej - szczególnie z towarzyszącym sączeniem się płynu (często z krwią), przytłumionym słyszeniem, dzwonieniem w uszach, zawrotami głowy. Jeśli masz takie objawy - nie próbuj leczyć się opisanymi tu domowymi sposobami, tylko od razu idź do lekarza. Skontaktuj się także z lekarzem, jeśli ucho jest zatkane zbitą woskowiną, a domowymi sposobami nie udaje się jej usunąć. Lekarz może zapisać ci specjalne krople albo zalecić płukanie ucha.

"Ucho pływaka" jest zapaleniem zewnętrznego kanału słuchowego. Wbrew nazwie zapadają na nie nie tylko pływacy - można się go nabawić także pod prysznicem. Najczęściej powodem jest woda, która pozostaje w kanale usznym, umożliwiając tym samym gwałtowny rozwój bakterii lub grzybów. Na początku ucho zaczyna swędzieć, jest zatkane. Jeśli na tym etapie nie zacznie się leczenia - może wystąpić obrzęk i wytwarzanie się płynu. Jeśli naciśniemy trójkątny kawałek chrząstki (tak zwany skrawek uszny) u wylotu kanału słuchowego i poczujemy ostry, przeszywający ból, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z "uchem pływaka". 
                                

Brak komentarzy: