3 września 2010

Zapalenie krtani - dobrym sposobem na odzyskanie głosu może być spędzenie tygodnia w...bibliotece

Boli nas dolny odcinek gardła i nie możemy wydać z siebie żadnego dźwięku. Prawdopodobnie mamy zapalenie krtani - części dróg oddechowych, w której mieszczą się struny głosowe. Normalnie struny głosowe, drgając, otwierają się i zamykają podczas mówienia. Gdy ulegają obrzękowi, wibrują w inny sposób, co jest przyczyną chrypy. Poza nadużywaniem strun głosowych zapalenie krtani może być wywołane przeziębieniem i innymi infekcjami wirusowymi, paleniem papierosów, alergiami lub infekcją zatok, narażaniem się na działanie czynników drażniących, takich jak kurz czy spaliny, a także pewnymi schorzeniami, jak zapalenie oskrzeli czy zgaga.

Najlepszym sposobem, aby odzyskać głos przy zapaleniu krtani, jest spędzenie tygodnia w...bibliotece. Po prostu należy być cicho, nie można nawet szeptać. Choć wydaje się to dziwne, szept nadwyręża struny głosowe w równym stopniu, co krzyk. Odciążanie strun głosowych pozwoli uniknąć poważniejszych problemów - krwawienia czy tworzenia się na nich guzków, polipów lub torbieli. W czasie, gdy nie będziemy używali głosu, warto wypróbować jedną lub kilka łagodzących terapii.

Zapalenie krtani - porady

 • Powstrzymuj potrzebę kasłania lub odchrząkiwania. Jedno i drugie może uszkodzić struny głosowe. Spróbuj stłumić to uczucie, popijając wodę lub po prostu przełykając.
 • Pij przynajmniej 6 do 8 szklanek ciepłej lub letniej (nie gorącej) wody dziennie. Płyn nawilża krtań, co jest podstawą w leczeniu jej z zapalenia.
 • Inne ciepłe płyny, takie jak bulion z kurczaka, mogą także złagodzić uczucie miejscowego dyskomfortu.
 • Zielarze zalecają na złagodzenie zapalenia krtani picie naparu z szanty zwyczajnej i dziewanny drobnokwiatowej. Szanta zwyczajna, roślina o owłosionych liściach z rodziny jasnotowatych, od dawna stosowana była przez różne firmy cukierkach na kaszel. Z kolei dziewanna drobnokwiatowa zawiera galaretowaty śluz, który łagodzi podrażnione tkanki. Aby przyrządzić każdą z tych herbatek, wrzuć 1-2 łyżeczki suszonego zioła do filiżanki wrzącej wody, parz przez 10 minut, przecedź i wypij. Pij od 1 do 3 filiżanek dziennie. Oba zioła są z reguły dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.
 • Starym ludowym sposobem na zapalenie krtani jest przyjmowanie 2 łyżeczek soku z cebuli i zaraz potem łyżeczki miodu. Powtarzaj tę kurację co 3 godziny. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz uzyskać cebulowy sok, mechanicznie wyciskając cebulę w wyciskarce do cytryn.
 • Zmieszaj łyżeczkę miodu, trochę soku z cytryny i szczyptę pieprzu kajeńskiego i wypij tę miksturę małymi łyczkami. Powtarzaj tak często, jak to będzie konieczne.
 • Wdychaj parę z miski z gorącą wodą przez 5 minut; korzystaj z takiej parówki 2-4 razy dziennie. Aby złapać jak najwięcej pary, nakryj głowę ręcznikiem, tworząc nad miską namiot i głęboko oddychaj. Para ponownie nawilży wysuszone gardło i przyspieszy leczenie.
 • Jeśli chcesz, aby inhalacja miała silniejsze działanie lecznicze, dodaj do gorącej wody od 4 do 6 kropli odkażających i przeciwzapalnych olejków eterycznych, takich jak lawendowy, sandałowy czy rumiankowy.
 • Zrób gorący okład z naparu dziewanny drobnokwiatowej, szałwii lekarskiej, tymianku pospolitego lub hyzopu lekarskiego. Przyłóż go do gardła, a następnie okręć szyję suchym ręcznikiem, aby zatrzymać ciepło okładu.
 • Oddychaj przez nos - drogi nosowe są naturalnymi nawilżaczami. Oddychanie ustami natomiast wystawia krtań na działanie suchego, zimnego powietrza.
 • Używaj nawilżacza powietrza w sypialni lub wieszaj pojemnik z wodą na kaloryferze. Nasze struny głosowe pokryte są błoną śluzową, która musi być wilgotna, aby chronić je przed różnymi czynnikami drażniącymi.
 • Gdy podróżujesz samolotem, żuj gumę lub ssij pastylki. Powietrze w kabinie pasażerskiej jest wyjątkowo suche i struny głosowe, jak i cała śluzówka dróg oddechowych łatwo ulegają podrażnieniom. Jeśli masz zamknięte usta i zwiększasz wydzielanie śliny, zapobiegasz odwodnieniu.
 • Innym sposobem podczas lotu jest trzymanie co jakiś czas mokrej ściereczki lub flanelki na nosie i ustach dla zwilżenia powietrza przechodzącego przez drogi oddechowe.
 • Zapytaj lekarza, czy leki, które przyjmujesz, mogą być przyczyną twojej chrypy. Niektóre lekarstwa, w tym leki na ciśnienie krwi i tarczyc oraz preparaty przeciwhistaminowe, mogą bardzo wysuszać gardło.
 • Jeśli palisz papierosy - rzuć palenie, jest ono bowiem przyczyną wysuszenia gardła. Unikaj także zadymionych pomieszczeń, na przykład w piwiarniach czy barach.
Zazwyczaj zapalenie krtani nie jest poważne i po kilku dniach odzyskujesz głos. Jeśli jednak po 4-5 dniach wciąż jesteś zachrypnięty, skontaktuj się z lekarzem. Utrzymująca się chrypa z niewiadomego powodu wymaga rozpoznania, zwłaszcza gdy palisz papierosy. Może być na przykład oznaką nowotworu.
Idź do lekarza również w takim przypadku, gdy kaszlesz z krwią lub masz świszczący oddech. Nie zwlekaj też z wizytą u lekarza, gdy zapaleniu krtani towarzyszy silny ból (trudno jest nawet przełknąć ślinę). Górna część krtani może ulec tak dużemu obrzękowi, że mógłby on zamknąć drogi oddechowe i stać się zagrożeniem dla życia.
Prześlij komentarz