Jeżeli zajmuje warstwę powierzchniową skóry - nazywana jest potówką zwykłą. Jeżeli stan zapalny rozwija się głębiej - potówką czerwoną. Gdy potówki pękają, uwalniając uwięziony płyn - towarzyszy temu odczucie kłucia. Potówkom sprzyja gorąco, obcisłe ubranie, duża wilgotność i pot, a także tarcie skóry o skórę (u osób otyłych).
Kiedy skóra została podrażniona przez zbyt wysoką temperaturę - przypadłość znana z medycyny jako potówki, czyli miliaria - przede wszystkim trzeba ją ochłodzić. Przez następne kilka dni należy pozostać w domu (zwłaszcza jeśli na dworze jest upał), najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dobrze jest korzystać z chłodnych kąpieli albo prysznica, chłodzić się elektrycznym wiatraczkiem lub poprosić kogoś bliskiego, żeby nas wachlował. Czekajmy spokojnie, aż skóra ochłonie - a tymczasem można spróbować opisanych niżej kuracji i sposobów radzenia sobie z potówkami.
Potówki - porady
- Wszystko, co pomoże ochłodzić skórę, zmniejszy także swędzenie i obrzęk. Jeśli nie masz czasu na chłodną kąpiel, przyłóż do miejsca wysypki zimny kompres - na przykład kostki lodu zawinięte w gazę lub ręcznik - na 10 minut. Powtarzaj ten zabieg co godzinę.
- Wydaje się, że soda oczyszczona jest dobra niemal na wszystko, a na pewno jest znakomita na potówki. Wsyp kilka łyżek sody do chłodnej wody, a potem weź długą, odprężającą kąpiel. Pomoże to zmniejszyć swędzenie i przyspieszy gojenie. Możesz także dodać do kąpieli drobno mieloną mąkę owsianą - kupisz ją w sklepach ze zdrową żywnością.
- Posyp sodą oczyszczoną miejsce wysypki (możesz również użyć mąki kukurydzianej) - soda wchłania pot i wilgoć. To stara, ludowa metoda. Niektórzy specjaliści medycyny ludowej twierdzą nawet, że mąka kukurydziana jest lepsza, bo łagodniejsza dla skóry. Powtarzaj ten zabieg co kilka godzin, zawsze przedtem dokładnie myjąc i susząc chore miejsce.
- Chłodzący żel z aloesu to także stary, sprawdzony sposób na zmniejszenie swędzenia i przyspieszenie gojenia. Nakładaj żel na dokładnie wymyte miejsce wysypki 2-3 razy dziennie. Możesz wyciskać żel bezpośrednio ze świeżo ściętych liści aloesu albo kupić gotowy, zawierający go krem lub emulsję (na przykład typowy balsam do stosowania po opalaniu).
- Używaj kremu lub balsamu z mieszaniną tlenku cynku i wody wapiennej. Mieszanka ta stosowana jest do łagodzenia skutków oparzeń słonecznych - zmniejsza swędzenie i przynosi ulgę. Farmaceuta na pewno doradzi ci odpowiedni preparat.
- Jeśli obok wysypki na skórze pojawiają się pęcherze, nie zakrywaj ich opatrunkiem. Świeże powietrze przyspieszy gojenie.
- Kiedy na dworze jest bardzo gorąco i wilgotno, staraj się ograniczać wychodzenie z domu. Obawa przed potówkami to świetna wymówka, jeśli nie masz ochoty na przykład na męczący trening...Aby uniknąć potówek (a to naprawdę znacznie lepsze, niż później je leczyć), korzystaj jak najczęściej z kąpieli w letniej wodzie. Letnia woda jest zdecydowanie lepsza od zimnej. Pod wpływem zimnej wody naczynia krwionośne kurczą się, aby zachować ciepło, a więc - paradoksalnie - zimna kąpiel może prowadzić do większego magazynowania ciepła w organizmie.
- Ubieraj się w luźne, bawełniane lub lniane ubrania. W ten sposób łatwiej ci będzie zachować suchą skórę i zmniejszyć ryzyko podrażnień. Unikaj tkanin syntetycznych, a także obcisłych strojów - zawsze, ale szczególnie w czasie gorących dni.
- Nie używaj kremów do opalania na bazie oleju oraz tych, które zawierają masło kakaowe. Wybieraj kremy mniej tłuste, a przy tym hipoalergiczne, z filtrem chroniącym przed dwoma rodzajami promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB).
- Na plaży siedź pod parasolem. W cieniu będzie chłodniej niż na pełnym słońcu.
- Jeśli możesz - zrzuć kilka kilogramów. Osoby z nadwagą zwykle silniej się pocą, ich organizmy produkują także więcej ciepła, a jedno i drugie sprzyja powstawaniu potówek.
- Dostarczaj organizmowi więcej istotnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych - jedz mięso łososia, tuńczyka, makreli i innych tłustych ryb, dodawaj do potraw olej lniany. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie, co zmniejsza ryzyko potówek.
W najpoważniejszych przypadkach potówki mogą zaburzyć mechanizmy odpowiedzialne za regulację temperatury organizmu - wywoływać wysoką gorączkę i tak zwane przegrzanie.
1 komentarz:
Bardzo pomógł mi ten tekst! Serdecznie dziękuję!
Prześlij komentarz