Kiedy przechadzamy się po ziołowym ogrodzie, trudno jest nam oprzeć się pokusie zerwania kilku liści, roztarcia ich w palcach i rozkoszowania się ich zapachem. Wiemy obecnie, że zapachy te nie tylko są przyjemne, ale często mają leczniczą moc. Ukryte w olejkach eterycznych, działają bezpośrednio na ośrodki nerwowe w mózgu, wywołując szereg rozmaitych reakcji.
Olejki eteryczne zmniejszają lęk i depresję, podwyższają próg stresu i dodają energii. Badania wykazują, że zapachy pewnych ziół - takich jak lawenda wąskolistna, pomarańcza bergamota, majeranek ogrodowy i sandałowiec biały - wywierając wpływ na fale mózgowe, wywołują odprężenie i sen.
Obecnie mamy możliwość szerokiego korzystania z zalet silnie stężonych olejków eterycznych, ponieważ są one otrzymywane na skalę przemysłową. Roślina może zawierać zaledwie 1% wonnego olejku, jednak kiedy jest on wyodrębniany i destylowany, zapach staje się intensywny.
Z leczniczego działania olejków eterycznych można korzystać na wiele sposobów - wdychając zapach, kąpiąc się w wodzie z dodatkiem olejku lub wykorzystując go do masażu skóry. Aby wdychać aromat, wystarczy nasączyć chusteczkę do nosa 1-2 kroplami lub posłużyć się nawilżaczem lub specjalnym rozpylaczem do aromaterapii. Można też użyć popularnego kominka.
Olejek eteryczny stosowany do kąpieli lub masażu powinien być rozcieńczony w tak zwanym oleju nośnikowym. Aby sporządzić olej do masażu, dodaj 8-12 kropli olejku eterycznego do 8 łyżek tłoczonego na zimno oleju roślinnego, na przykład migdałowego, z pestek winogron lub słonecznikowego. Do kąpieli najczęściej miesza się 10 do 30 kropli olejku eterycznego z 20 łyżkami oleju nośnikowego.
Olejki eteryczne są silnie stężone i nie wolno ich stosować wewnętrznie. Niektórzy mogą być na nie uczuleni i rozwinąć reakcję alergiczną różnego typu i w różnym nasileniu: należy więc zachować ostrożność, kiedy sięgamy po nowy olejek. Ponieważ olejki eteryczne mogą wnikać przez skórę do krwiobiegu, nie powinny ich stosować kobiety w ciąży. Należy porozmawiać ze specjalistą, zanim zastosujemy taki olejek, a także wtedy, gdy mamy wrażliwą skórę, cierpimy na padaczkę, mamy wysokie ciśnienie krwi bądź przeszliśmy niedawno operację.
Jeśli chcemy się upewnić, czy kupujemy olejki eteryczne wysokiej jakości i przechowujemy je właściwie - zasięgnijmy porady aromaterapeuty. Wiele olejków może być przechowywanych przez lata i nie traci zapachu, chociaż niektóre olejki cytrusowe - na przykład pomarańczowy czy cytrynowy - powinny być trzymane w lodówce. Przechowujmy olejki w zalakowanych, ciemnych butelkach, z dala od światła słonecznego i najlepiej w chłodnym miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz