Naukowcy wciąż badają, jakie potencjalne korzyści może przynieść doustne stosowanie aloesu zwyczajnego, jednak nie wysnuli jeszcze ostatecznych wniosków. Mimo to gorący zwolennicy aloesu są przekonani, że jego żel lub sok mogą być przyjmowane doustnie jako środek na bóle reumatyczne, cukrzycę, a także wrzody trawienne. Rozsądne wydaje się traktowanie takich stwierdzeń z dość dużą rezerwą, ale jedno wiadomo - aloes zwyczajny jest jednym z najlepszych naturalnych leków dla skóry, jakie dotychczas odkryto.
Silny środek leczniczy na skórę
Badacze nie są całkowicie pewni, jak działa aloes zwyczajny, ale zidentyfikowali wiele spośród aktywnych składników. Żel zawiera lepkie substancje, które są łagodzącymi naturalnymi środkami zmiękczającymi powierzchnię skóry. Jest zasobny w przeciwzapalne związki, a także związek zwany bradykininą, który pełni rolę środka przeciwbólowego o miejscowym działaniu. Mleczan magnezu z aloesu zmniejsza swędzenie. Żel zawiera substancje, które przyspieszają gojenie, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi do zranionych miejsc.
Aloes zwyczajny jest pożyteczny na wiele dolegliwości skórnych, między innymi na:
- Mniejsze oparzenia Niezwłoczne nałożenie aloesowego żelu łagodzi ból, nawilża skórę i zabezpiecza przed drobnoustrojami i powietrzem. Zmniejsza również ból towarzyszący oparzeniom słonecznym. Przy rozległych oparzeniach słonecznych dodaj 1-2 filiżanki soku z aloesu do kąpieli w letniej wodzie i zanurz się w niej dla ochłody i zmniejszenia bólu.
- Zranienie i zadrapania Żel z aloesu zwyczajnego, wysychając tworzy naturalny opatrunek na skórze i przyspiesza gojenie. Nie jest jednak dobrym środkiem na głębokie rany. Naukowcy w jednym ze szpitali w Los Angeles stwierdzili, że aloesowy żel w rzeczywistości wydłużał czas gojenia się tego typu ran.
- Łuszczycę Żel zmniejsza stan zapalny i wpływa łagodząco na swędzącą, łuszczącą się skórę, która jest charakterystycznym objawem tej przewlekłej skórnej dolegliwości. Pewne prowadzone przez 4 tygodnie badanie wykazało, że u osób, które stosowały aloes zwyczajny, nastąpiło oczyszczenie skóry w 83 procentach, podczas gdy u chorych używających nieaktywnego kremu jedynie w 6 procentach.
- Trądzik Zastosuj aloes zwyczajny, gdy dojdzie do nagłego wyrzutu bolesnych wyprysków. W jednym z przeprowadzonych badań dowiedziono, że 90 procent zmian na skórze wygoiło się całkowicie po 5 dniach stosowania aloesu zwyczajnego; było to dwukrotnie szybciej niż u osób używających tradycyjnych leków przeciw trądzikowi.
- Półpasiec Bolesne zmiany wywołane wirusem Herpes goją się szybciej po zastosowaniu na skórę aloesu zwyczajnego. Wydaje się, że żel tej rośliny ma pewne antywirusowe działanie. Poza tym aloes zwyczajny rozszerza drobne naczynia krwionośne zwane włoskowatymi, zwiększając przepływ krwi do chorych miejsc i tym samym przyspiesza gojenie.
Lekarze zgodnie twierdzą, że żel z aloesu zwyczajnego jest pożyteczny w przypadku niewielkich dolegliwości skórnych. Co można jednak powiedzieć o doustnym przyjmowaniu żelu lub soku? Niczego jeszcze dotychczas nie udowodniono, ale niektóre badania sugerują pewne intrygujące możliwości. Na przykład w doświadczalnym badaniu wykazano, że u ochotników, którzy przyjmowali sok z aloesu zwyczajnego 2 razy dziennie przez okres 42 dni, nastąpił istotny spadek stężenia cukru we krwi. Fakt ten może wskazywać, że aloes jest potencjalnie przydatny w leczeniu cukrzycy.
Japońscy naukowcy uważają, że czynne składniki aloesu zwyczajnego hamują wydzielanie soku żołądkowego i powstawanie nadżerek, co pozwala wierzyć, że prawdziwa jest opinia o aloesie jako środku na wrzody. Wydaje się, że 2 spośród czynnych związków chemicznych zawartych w aloesie zwyczajnym hamują rozwój lub niszczą Helicobacter pylori, bakterię, która odpowiedzialna jest za powstawanie większości wrzodów.
Związek chemiczny zwany acemannan, wykryty w skórce aloesu zwyczajnego, może mieć przeciwwirusowe działanie. Naukowcy muszą jednak przeprowadzić o wiele więcej badań, aby móc z całą pewnością stwierdzić przydatność tej substancji.
Zbyt silny, aby zapewnić komfort
Aloes jest bardzo skutecznym, wręcz nazbyt skutecznym środkiem, bo aż... przeczyszczającym. Aloesowy lateks, który jest ekstrahowany ze skórki liści, uważany jest za pobudzający środek przeczyszczający. Wywołuje skurcze jelit, co w efekcie prowadzi do wypróżnienia. Jak w przypadku innych silnych środków przeczyszczających, jest rzadko zalecany przez lekarzy. Może wywołać mocne skurcze lub biegunkę prowadzącą do utraty płynów i niezbędnych dla życia elektrolitów - substancji mineralnych, które odgrywają kluczową rolę w organizmie.
Jak stosować aloes zwyczajny
W aptekach i supermarketach można kupić produkty do pielęgnacji skóry zawierające aloes zwyczajny, nie ma jednak pewności, że ustabilizowana postać aloesu w tych produktach przynosi takie same korzystne efekty, jak naturalny żel. Jeśli zdecydujesz się kupić gotowe preparaty - kremy lub lotiony - sprawdź, czy aloes zwyczajny figuruje w czołówce na liście składników. Do stosowania wewnętrznego kupuj soki, które zawierają przynajmniej 98 procent aloesu.
Jeśli chcesz w pełni skorzystać z dobroczynnego działania aloesu, wiedz, że nic nie zastąpi samej rośliny. Łatwo ją hodować - nawet tym niedoświadczonym i najmniej utalentowanym ogrodnikom. Roślina jest mało wymagająca, potrzebuje niewiele wody, toleruje cień i ubogą glebę. Mimo to nie powinna być wystawiana na działanie temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza, dlatego najlepiej rośnie na parapetach okiennych i w szklarniach.
Aby złagodzić oparzenie słoneczne, skaleczenia, hemoroidy i mniejsze oparzenia, zacznij od dokładnego umycia skóry wodą z mydłem. Następnie odetnij kawał dużego liścia, rozetnij go wzdłuż i wyciśnij żel. Nałóż grubą warstwą na zmienione miejsca i powtarzaj ten zabieg 2-3 razy dziennie.
1 komentarz:
Uwielbiam aloes !Świetny blog -ciekawe posty Warto tu zagladac !!Pozdrawiam : )
Prześlij komentarz