21 października 2010

Bolesne przypadłości

Ból może utrudnić nam normalne funkcjonowanie i wręcz zatruć życie. Każdy ból jest uciążliwy, zwłaszcza, gdy pojawia się często i ustępuje opornie, mimo że łykamy tabletki przeciwbólowe. Niekiedy ból jest skutkiem poważnej choroby i wówczas należy niezwłocznie zgłosić się po poradę lekarską.

Uciążliwy ból głowy 

Migrena przysparza nam szczególnie wiele udręki, gdyż występuje regularnie: nawet kilka razy w miesiącu. Często towarzyszą jej mdłości, wymioty, światłowstręt, nadmierna wrażliwość na hałas, pocenie się, mrowienia twarzy. Pulsujące bóle głowy nasilają się pod wpływem ruchu. Silny ból głowy trwa zwykle od 4 nawet do 72 godzin, jest najczęściej umiejscowiony z jednej strony. U co piątej osoby występują dodatkowe objawy, które poprzedzają atak bólu: błyski świetlne, mroczki, ubytki pola widzenia.
 
Dość często występują też bóle głowy spowodowane nadciśnieniem i chorobami zatok. Bóle tak zwane napięciowe są efektem nadmiernego napinania mięśni głowy i karku a także stresu oraz zmęczenia. Mogą wystąpić pod wpływem niektórych czynności: prowadzenia auta, pisania na komputerze, rozmowy telefonicznej, kiedy to nasza głowa znajduje się przy klatce piersiowej. Są też bóle spowodowane nadmiernym rozszerzeniem naczyń wewnątrz czaszki lub ich skurczem.

Bóle głowy można złagodzić, stosując: masaż, akupresurę, kurację odpowiednimi olejkami zapachowymi albo kąpielami leczniczymi z dodatkiem ziół. Pomogą też długie spacery, sport oraz mniej nerwów.

Bolące "rusztowanie" 

Na bóle krzyża każdy z nas cierpi okresowo lub przewlekle. Najczęściej sami jesteśmy sobie winni, gdyż za mało dbamy na co dzień o nasze "rusztowanie". Kręgosłup to część ciała niewidoczna gołym okiem, ale będąca naszym najważniejszym narządem ruchu. Decyduje o postawie, sprawności fizycznej i zdrowiu wielu narządów wewnętrznych. Pełni funkcję podpory ciała, utrzymuje je w pionie i porusza. Poza tym chroni przed urazami rdzeń kręgowy, który jest ważną częścią układu nerwowego. Jego budowa stanowi mistrzowską konstrukcję złożoną z 33 kręgów i 156 stawów łączących kręgi pięciu odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i kości ogonowej.

Upośledzenie funkcji kręgosłupa wpływa na cały nasz organizm. Często jest ponad miarę przeciążany w domu i w pracy, czego efektem są bóle i ograniczenie ruchomości. Związane są one dźwiganiem, z wymuszoną przez wiele godzin postawą stojącą, a także długotrwałym siedzeniem.

Przy przewlekłych przeciążeniach narastają zmiany zwyrodnieniowe. Nie możemy na przykład odchylić głowy do tyłu i do przodu, wykonać skłonu, przysiadu, a w skrajnych przypadkach nawet chodzić. Jeżeli natomiast coś nagle dźwigniemy, efektem mogą być bolesne dyskopatie (wypadnięcia dysku).

Zdarzają się dolegliwości ostre i przewlekłe. Wszystko to zależy od charakteru schorzenia. Medycyna poznała co najmniej 100 powodów bólów krzyża, z których najczęściej występują dyskopatie, zespół bolesnego barku oraz bóle artretyczne.

Ulgę w bólach kręgosłupa przynosi unikanie bezruchu i jak najczęstsze zmiany pozycji. Im słabsze mięśnie, tym większy ucisk na krzyż i krążki międzykręgowe. Zaleca się więc ćwiczenia rozciągające: "koci grzbiet", "kołyska", skłony i wymachy oraz wzmacniające mięśnie brzucha. Pomagają też ciepłe okłady położone na bolące miejsce. Bóle łagodzą także umiejętnie wykonane masaże (tylko przez doświadczonego masażystę), które pobudzają krążenie krwi i rozluźniają mięśnie, ciepłe kąpiele i akupunktura. Przy dotkliwych bólach pomagają również maści i plastry rozgrzewające, poprawiające ukrwienie oraz przecibólowe. 

Brak komentarzy: