14 października 2010

Czy lawenda będzie zwalczać nowotwory?

Kto by pomyślał, że lekarstwo może pachnieć tak cudownie? Olejki z lawendy, od dawna cenione i wykorzystywane do wyrobu perfum, mydeł i wonnych saszetek, ułatwiają również trawienie, zmniejszają niepokój i oddalają bezsenność. Badania naukowe pozwalają nawet sądzić, że jeden z lawendowych olejków może w przyszłości odegrać niebagatelną rolę w leczeniu nowotworu.
 

Lawenda wąskolistna, wieloletni krzew o strzelistych kwiatostanach złożonych z purpurowych lub jasnoniebieskich kwiatów, ma swą długą historię jako roślina lecznicza. Jej suszone kwiaty mogą być zaszywane w torebkach i wkładane pod poduszkę dla przywrócenia kojącego snu. Lawendowy aromat pochodzi od unoszących się w powietrzu cząsteczek estrów linalolu, olejków, które stymulują nerw węchowy w mózgu i działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Sam zapach lawendy może równie skutecznie wpłynąć na spokojny odpoczynek, jak silniejsze (i potencjalnie uzależniające) leki nasenne.

Lawenda jest ziołem, po które warto sięgnąć wówczas, gdy odczuwamy lęk lub napięcie. Naukowcy odkryli, że roślina ta wzbudza rodzaj fal mózgowych występujący w trakcie relaksacji organizmu. Dodaj odrobinę olejku lawendowego do kominka do aromaterapii lub dyfuzora, aby jego zapach rozszedł się w całym pomieszczeniu. Jeżeli nie masz kominka, dodaj 3 krople olejku lawendowego do miseczki z parującą wodą i wdychaj parę. Jeśli masz więcej czasu, pozwól sobie na uspokajającą kąpiel, dodając olejek lawendowy lub garść suszonych kwiatów lawendy do wanny napełnionej wodą.

Nieprzypadkowo olejki do masażu są często przesycone lawendą. Eteryczne olejki lawendy są z łatwością wchłaniane przez skórę, a ich uspokajający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy pomaga się zrelaksować. W przeciwieństwie do innych olejków eterycznych, olejek lawendowy (sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach i zielarniach) może być stosowany bezpośrednio na skórę. Może jednak powodować silne podrażnienie i dlatego powinieneś używać go ostrożnie. Możesz go również zmieszać z lekkim olejem nośnikowym, na przykład z oliwą z oliwek.

Lawendę stosuje się także jako:
  • Lek na ból głowy. Kiedy dokucza ci ból głowy, nałóż odrobinę olejku lawendowego na każdą skroń i wmasowuj go tak długo, aż odczujesz wyraźną ulgę.
  • Kojący środek na ból brzucha. Niemieccy lekarze często zalecają herbatkę lawendową na ułatwienie trawienia. Olejki rozluźniają mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, łagodzą skurcze żołądka i jelit po posiłkach. Lawenda zmniejsza również tworzenie się gazów w jelitach. Aby przyrządzić napar, zalej czubatą łyżeczkę kwiatów lawendy filiżanką wrzątku i parz przez 10 minut; następnie przecedź.
  • Środek zwalczający infekcje. Taniny zawarte w lawendzie niszczą bakterie i chronią niewielkie skaleczenia i zadrapania przed zainfekowaniem. Zanurz czystą szmatkę w naparze z lawendy i przykładaj taki kompres na ranę.
  • Środek do pielęgnacji uszu. Te same związki chemiczne zawarte w lawendzie, które pomagają w infekcjach skóry, likwidują swędzenie i podrażnienie towarzyszące przewlekłemu stanowi zapalnemu ucha zewnętrznego (w tak zwanym uchu pływaka).
  • Środek przeciwbólowy. Olejek lawendowy ma delikatne właściwości przeciwbólowe. Wydaje się, że zmniejsza przewodzenie impulsów nerwowych, które przenoszą sygnały bólu. Wymieszaj kilka kropli olejku z łyżką oleju nośnikowego i wcieraj go w obolałe miejsce. Dzięki swemu przeciwzapalnemu działaniu lawenda łagodzi również swędzenie. Jest doskonałym środkiem łagodzącym ból po użądleniu przez owady.
Czy lawenda będzie zwalczać nowotwory? Specjaliści od nowotworów zaobserwowali, że pewna grupa związków chemicznych zawartych w lawendzie zwanych monoterpenami wydaje się hamować rozwój komórek nowotworowych i może zapobiegać ich namnażaniu się. Wstępne badania laboratoryjne sugerują, że monoterpeny mogą hamować rozwój nowotworów tkanek miękkich, jakie występują na przykład w wątrobie, piersiach i gruczole krokowym. Wykazano nawet, że związki te spowalniają wzrost guzów okrężnicy i wątroby.
 Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić z całą pewnością, że lawenda działa korzystnie w zwalczaniu nowotworów. Jednak pierwsze wyniki są na tyle obiecujące, że obecnie testuje się te olejki eteryczne w badaniach klinicznych pod kątem prawdopodobnego przeciwnowotworowego potencjału.    

Brak komentarzy: