17 października 2010

Sińce - jak przyspieszyć gojenie?

Uderzyliśmy się (albo ktoś nas uderzył...) na tyle mocno, że doszło do pęknięcia kilku włosowatych naczyń krwionośnych umiejscowionych tuż pod skórą. Krew wycieka z uszkodzonych naczyń naczyń i sączy się do otaczających tkanek. Początkowo miejsce uderzenia przybiera klasyczny, czarno-siny kolor, charakterystyczny dla większości siniaków. Potem, w miarę jak wysączona krew ulega rozkładowi, można zobaczyć całą paletę odcieni: od fioletu aż do zieleni i żółci. Sińce zwykle znikają same, bez żadnego działania z naszej strony, po 10-14 dniach.

Złagodzenie bólu w miejscu stłuczenia i przyspieszenie znikania sińców wymaga kilku zabiegów. Najpierw należy zahamować dopływ krwi do stłuczonego miejsca, aby ograniczyć wielkość powstającego siniaka - tu przyda się lód i odpowiedni ucisk. Potem trzeba pomóc organizmowi oczyścić miejsce stłuczenia, a więc przyspieszyć przepływ krwi, zwiększając temperaturę. Jednocześnie (jeśli skóra nie jest pęknięta) można stosować maści i okłady wspomagające gojenie się sińców i zmniejszające ból.

Sińce, stłuczenia - porady 
  • Do stłuczonego miejsca jak najszybciej przyłóż lód. Schłodzone uszkodzone naczynia krwionośne zwężą się, dzięki czemu mniej krwi wysączy się do otaczających tkanek. W sklepach sportowych możesz kupić woreczki ze specjalnym żelem - osoby czynnie uprawiające sporty zwykle trzymają kilka takich woreczków w zamrażarce. Jeśli ich nie masz - wystarczy na przykład paczka mrożonego groszku zawinięta w ręcznik. Do stłuczonego miejsca możesz także przyłożyć na 10 minut kawałek flanelowej szmatki zmoczonej w bardzo zimnej wodzie. Niezależnie od tego, jaką metodę stosujesz, zdejmij okład po 10 minutach i odczekaj kolejnych 20 minut, zanim przyłożysz go ponownie - zapobiegnie to zbytniemu wychłodzeniu skóry.
  • Jeśli stłukłeś rękę lub nogę, szybko owiń miejsce powstania sińca bandażem elastycznym. W ten sposób zmniejszysz ilość krwi, która wycieka do tkanek. Siniak będzie, ale mniejszy.
  • Zmniejsz przepływ krwi w rejonie stłuczenia. Jeśli uderzyłeś się w nogę, a nigdzie się nie spieszysz - usiądź na fotelu, unieś nogę tak, aby znalazła się powyżej serca i połóż pod nią poduszkę. Jeśli siniec robi się na ręce - usiądź wygodnie i przez pewien czas trzymaj rękę w górze, także powyżej poziomu serca.
  • Przez pierwszą dobę chłodź siniaki. Potem - wskazane są gorące okłady, aby przyspieszyć krążenie krwi w stłuczonym miejscu, a tym samym usuwanie uszkodzonych komórek. Możesz wykorzystać poduszkę elektryczną - kilka razy dziennie, po 20 minut. Używaj jej zgodnie z instrukcją obsługi. Żeby się nie poparzyć, kładź poduszkę na posiniaczoną kończynę, a nie pod nią.
  • Jeśli nie masz poduszki elektrycznej, zrób sobie gorący kompres (tu nie ma znaczenia, czy nałożysz go pod czy na zasiniaczone miejsce). Najprostszym rozwiązaniem jest butelka z gorącą wodą. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym możesz kupić specjalne gotowe kompresy do podgrzewania.
  • Dobrze sprawdza się ciepły okład z żywokostu lekarskiego. Żywokost zawiera składniki zmniejszające obrzęk i przyspieszające tworzenie się nowych komórek skóry i naczyń krwionośnych. Sporządź napar z suszonych liści żywokostu (30 gramów na 1/2 litra wrzątku; 60 gramów jeśli używasz świeżych liści). Po 10 minutach odcedź napar. Pamiętaj, chodzi o okład - naparu z żywokostu się nie pije! W ciepłym naparze namocz szmatkę lub kawałek gazy i przyłóż na godzinę na siniaka. (Uwaga Nie stosuj tego okładu, jeśli masz skaleczoną skórę lub otwartą ranę).
  • Ocet winny zmieszany z ciepłą wodą wpływa na gojenie. Taki okład zwiększa przepływ krwi w podskórnych naczyniach krwionośnych, a więc przyspiesza absorpcję (usuwanie) komórek tworzących siniec. Podobnie działają okłady z oczaru wirginijskiego.
  • Arnika górska od dawna stosowana była na stłuczenia i sińce. Roślina ta zwiera składniki, które redukują stan zapalny i zmniejszają obrzęk. Kup maść lub żel z wyciągiem z arniki i codziennie smaruj stłuczone miejsce.
  • Weź pęczek natki pietruszki, rozgnieć go i rozsmaruj na stłuczonym miejscu, a następnie zawiń bandażem elastycznym. Niektórzy naukowcy uważają, że substancje zawarte w natce pietruszki zmniejszają stan zapalny, redukują ból i przyspieszają znikanie sińców.
  • Delikatnie posmaruj siniec olejkiem z dziurawca zwyczajnego. Dziurawiec znany jest głównie jako środek na łagodne stany depresyjne, ale olejek z dziurawca przyspiesza gojenie się ran. Zawiera on dużo taniny, naturalnego środka ściągającego, który obkurcza tkanki i naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym krwawienie z naczyń włosowatych. Zacznij kurację od razu po powstaniu siniaka, smarując stłuczone miejsce 3 razy dziennie.
  • Bromelina, enzym zawarty w ananasie, rozkłada białka - także te odpowiedzialne za stan zapalny i ból. Zażywaj codziennie do 500 miligramów bromeliny między posiłkami, aż siniec zniknie.
  • Spróbuj homeopatycznego wyciągu z arniki górskiej. Zażywaj jedną dawkę co 4 godziny - pierwszego dnia przyjmij 4 dawki, przez kolejne dni zażywaj po 2 lub 3, aż siniec zniknie.
  • Jeśli siniaki na twojej skórze powstają bardzo łatwo, być może masz niedobór witaminy C. Witamina C wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, a więc utrudnia ich pękanie i wysączanie się krwi do tkanek. Jedz pokarmy zawierające dużo tej witaminy - takie jak papryka czy owoce cytrusowe - albo zażywaj do 1000 miligramów dziennie w postaci drażetek.Zwiększ ilość przyjmowanych flawonoidów - jedz marchewkę, morele i owoce cytrusowe. Flawonoidy wspomagają działanie witaminy C. Bogatym ich źródłem jest także wyciąg z pestek winogron - zażywaj do 100 miligramów dziennie.
  • Innym powodem podatności na siniaki może być niedobór witaminy K. Znajdziesz ją we włoskiej kapuście, jarmużu, brokułach, brukselce i zielonych, liściastych warzywach. Możesz także zażywać suplementy multiwitaminowe (aby zintensyfikować ich wchłanianie, łykaj je w czasie posiłków).
Jeśli nabiłeś sobie porządnego siniaka, nie zażywaj aspiryny - może to pogorszyć sprawę. Aspiryna wpływa na zmniejszenie gęstości krwi, może zatem spowodować powiększenie siniaka - bo rzadsza krew łatwiej będzie się wysączać z uszkodzonych naczyń. Podobnie działa ibuprofen. Jeżeli ból jest na tyle silny, że potrzebujesz środka przeciwbólowego - zażyj raczej paracetamol. Jeśli twoja skóra jest podatna na powstawanie siniaków, a przyjmujesz regularnie aspirynę (na przykład po to, aby zmniejszyć ryzyko zawału) - porozmawiaj z lekarzem, ale bez jego wiedzy nie przestawaj zażywać aspiryny.

Warto wybrać się do lekarza, jeśli siniaki pojawiają się na skórze bez wyraźnej przyczyny - uderzenia lub innego urazu. Czasami takie sińce mogą być objawami poważnych problemów. Koniecznie pokaż lekarzowi sińce na brzęknących stawach i takie, które nie zaczynają blednąć i znikać po tygodniu. Niepokojącym objawem jest towarzyszący zasinieniu silny ból albo gorączka, a także długo utrzymujący się siniak z boku głowy nad uchem (kości czaszki w tym miejscu są bardziej podatne na pęknięcia). 
             

Brak komentarzy: