5 października 2010

Przerost gruczołu krokowego - wielu mężczyzn w późniejszym wieku zaczyna mieć problemy z oddawaniem moczu...

Po czterdziestce wielu mężczyzn zauważa, że trudniej jest im oddać mocz - wypływa on pod niższym ciśnieniem i na koniec lecą tylko strużki albo wręcz kropelki. Denerwujące jest także to, że trzeba wstawać w nocy. Przyczyną jest często łagodny przerost gruczołu krokowego o nienowotworowym podłożu. Gruczoł krokowy, który produkuje płyn nasienny, tworzy jakby pierścień wokół cewki moczowej (przewodu wyprowadzającego mocz na zewnątrz).
Jego przerost blokuje ten przepływ. Ponad połowa mężczyzn po 50. roku życia ma nieznacznie powiększony gruczoł krokowy.

Wielu mężczyzn w późniejszym wieku zaczyna mieć problemy z oddawaniem moczu - częściej odczuwa potrzebę opróżnienia pęcherza i doświadcza przy tym bólu. W takiej sytuacji przede wszystkim należy sprawdzić, czy przyjmowane przez nas leki mogą powodować pogorszenie choroby (na przykład preparaty przeciwhistaminowe i środki udrożniające drogi oddechowe). Następnie trzeba pomyśleć o zmodyfikowaniu diety i być może spróbowaniu pewnych suplementów. Wiele spośród proponowanych kuracji, stosowanych osobno lub łącznie, może pomóc złagodzić owe problemy. Zanim jednak podejmiemy próbę leczenia we własnym zakresie potencjalnie ciężkiej choroby, jaką może kryć w sobie przerost gruczołu krokowego, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.
  • Przyjmuj 160 miligramów palmy sabalowej w postaci kapsułek 2 razy dziennie. Poszukaj wyciągu, w którym znajduje się 85 do 95 procent kwasów tłuszczowych i steroli. Suplement ten, zawierający wyciągi z owoców palmy sabalowej, wydaje się blokować działanie hormonu odpowiedzialnego za rozrost gruczołu krokowego (prostaty). Zmniejsza on również stan zapalny.
  • Pygeum, suplement, który pochodzi z kory wiecznie zielonego drzewa afrykańskiego - ze śliwy afrykańskiej, jest we Francji najbardziej rozpowszechnionym lekiem na łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty). Pygeum działa przeciwzapalnie. Stwierdzono także, że zmniejsza obrzęk i pomaga w przypadkach nadmiernego oddawania moczu w ciągu nocy. Jeśli chcesz spróbować tego zioła, skonsultuj się z lekarzem fitoterapeutą, który wskaże właściwą dla ciebie dawkę.
  • Szukaj suplementów zawierających wyciąg z suszonego korzenia pokrzywy zwyczajnej i przyjmuj 2 razy dziennie po 250 miligramów. Korzeń pokrzywy wpływa na obkurczenie gruczołu krokowego, a gdy jest przyjmowany z palmą sabalową lub pygeum, wydaje się poprawiać skuteczność danego suplementu.
  • Jedz codziennie dużo pomidorów lub produktów na bazie pomidorów. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że u mężczyzn, którzy zjadali przynajmniej 10 porcji pomidorów w tygodniu, ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego spadło o ponad 45 procent. Pomidory zawierają dużo likopenu, karotenoidowego barwnika. Karotenoidy są naturalnymi przeciwutleniaczami i silnymi substancjami zwalczającymi chorobę. Likopen zmniejsza stan zapalny i obrzęk gruczołu krokowego. Arbuzy i morele są również zasobne w likopen. Możesz także przyjmować suplementy likopenu. Zalecana dawka wynosi 10-20 miligramów dziennie.
  • Ludowy sposób na powiększony gruczoł krokowy; jedz codziennie garść nieprażonych nasion dyni. Są one dobrym źródłem cynku, składnika odżywczego o kluczowym znaczeniu dla właściwej kondycji gruczołu krokowego.
  • Dodawaj do posiłku 2 razy dziennie łyżkę oleju z siemienia lnianego. Jest on bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Te oraz inne niezbędne kwasy tłuszczowe wpływają na poziom prostaglandyn, zmniejszając w ten sposób stan zapalny w gruczole krokowym (a więc także i jego obrzęk).
  • Ogranicz picie płynów wieczorem, w przeciwnym razie będziesz musiał częściej wstawać w ciągu nocy. Organizm potrzebuje mnóstwo płynów, ale pij przed kolacją, a nie później.
  • Jeśli już masz problem z oddawaniem moczu, ogranicz liczbę wypijanych napojów z zawartością kofeiny, takich jak kawa, herbata i cola. Pod wpływem kofeiny następuje zwężenie ujścia pęcherza moczowego i powstaje blokada dla wypływającego moczu. Kofeina działa również moczopędnie, a chyba nie chcesz wstawać w nocy, aby załatwić swoją potrzebę.
  • Wyeliminuj wysokoprocentowe napoje alkoholowe - podrażniają one ścianki gruczołu krokowego. Piwo i wino możesz pić, ale nie w nadmiarze. Badania wykazały nawet, że umiarkowane spożycie alkoholu - 2-3 piwa lub 2-3 kieliszki wina na tydzień - mogą zmniejszyć ryzyko łagodnego przerostu gruczołu krokowego i osłabić objawy tego przerostu.
  • Staraj się o regularny wytrysk nasienia - kochając się, albo samodzielnie. Gruczoł krokowy wytwarza płyn bazowy dla nasienia i ejakulacja pomaga zmniejszyć wewnętrzne ciśnienie tego płynu. Powoduje również skurcz mięśni otaczających gruczoł krokowy, co wpływa korzystnie na przepływ krwi i ochrania prostatę przed stanem zapalnym.
  • Posiedź w ciepłej wodzie. Ciepło zwiększa krążenie krwi w gruczole krokowym, pomagając złagodzić stan zapalny i obrzęk. Jeśli jest to możliwe - spędzaj codziennie 20 do 45 minut w przyjemnej kąpieli.
  • Oddawaj mocz zawsze, kiedy odczuwasz parcie. Niektórym mężczyznom wydaje się, że unikną chodzenia do toalety, ćwicząc kontrolę nad pęcherzem moczowym. Jednak gdy pęcherz jest przepełniony, mocz może podrażnić gruczoł krokowy.
  • Gdy jesteś w toalecie, staraj się oddać jak najwięcej moczu, odpocznij przez moment i za chwilę znowu spróbuj. Lekarze nazywają to podwójnym opróżnianiem. Jest to dobry sposób na całkowite opróżnienie pęcherza.
  • W czasie oddawania moczu próbuj raczej siedzieć na sedesie niż stać. Nowa pozycja, w której bardziej się rozluźnisz, może się okazać skuteczniejsza.
  • Zrelaksuj się w toalecie. Nie są to zawody, nikt cię nie popędza ani nie odmierza czasu. Poczytaj coś, porozmyślaj, weź 10 powolnych, głębokich oddechów pod rząd. Powinieneś się świadomie odprężyć - napięcie i lęk pobudzają hormony stresu, które prowadzą do zwiększenia napięcia mięśni między innymi pęcherza moczowego. Jeśli wywierasz na siebie zbyt dużą presję psychiczną, aby coś wykonać, już samo to wykonanie może spowodować blokadę. Nie ma potrzeby, aby zamieniać problem natury fizycznej w problem psychiczny.
Jeśli trudno ci zacząć oddawać mocz, strumień moczu jest słaby, masz uczucie, że pęcherz nie opróżnia się całkowicie i często odczuwasz potrzebę chodzenia do toalety w nocy, powinieneś poddać się badaniu. Lekarz stwierdzi, czy masz łagodny przerost gruczołu krokowego, i może wykluczyć inne schorzenia, zwłaszcza nowotwór prostaty. Jeśli objawy są poważniejsze - nie jesteś w stanie oddać moczu, nawet jeśli wytężasz siły, dłużej niż przez 8 godzin - oznacza to zatrzymanie moczu. Konieczne jest natychmiastowe leczenie szpitalne, aby uniknąć niewydolności nerek.

Niektórzy mężczyźni twierdzą, że powinno się wstać i jak najwięcej chodzić, aby pomóc sobie przy dolegliwościach prostaty. Kiedy siedzisz, wywierasz nacisk na gruczoł krokowy. Rzeczywiście, mężczyźni, którzy siedzą przez dłuższy czas podczas wykonywania pracy - na przykład kierowcy ciężarówek - lub oglądają telewizję przez ponad 40 godzin tygodniowo, częściej cierpią na przerost gruczołu krokowego niż ci, którzy prowadzą ruchliwy tryb życia. Wystarczy około dwugodzinny spacer raz na tydzień, aby różnica była zauważalna. Jeśli pracujesz przy biurku, co jakiś czas wstań i pochodź. 
               
  

Brak komentarzy: