26 listopada 2010

Jak zapachy wpływają na nasze samopoczucie

Możemy zamknąć oczy i zatkać uszy, a więc odciąć zmysły wzroku i słuchu, ale nie możemy przestać oddychać. A oddychając - czy tego chcemy, czy nie - czujemy zapachy. Dlatego właśnie wiele bodźców zapachowych działa na nas podprogowo - nie jesteśmy świadomi ich istnienia. Potrafimy na przykład czuć się szczęśliwsi, bardziej zadowoleni, zrelaksowani lub mniej zmęczeni nawet nie wiedząc, że to właśnie zapach oddziałuje na nas w ten sposób.
Zapach jest elementem aranżacji miejsca, buduje jego klimat, oziębia lub ociepla przestrzeń. Stymuluje pragnienia i wspomnienia, wywołuje emocje.

Zapachy można podzielić się na trzy grupy:

1)  Zapachy głowy, np. grejpfrut - powodują lepsze ukrwienie, a tym samym pobudzenie mózgu; ten rodzaj zapachu jest najbardziej przydatny w biurze, na uczelni i podczas intensywnego przyswajania sobie wiedzy, gdyż zwiększa koncentrację i niweluje zmęczenie umysłowe
2)  Zapachy serca, np. tymianek – pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie
3)  Zapachy o nucie korzenia – działają na strefę przyjemności i samoakceptacji, dlatego często wykorzystywane są w roli afrodyzjaków.

Aromaterapia jest metodą leczniczą o historii tak długiej jak historia cywilizacji. Jej podstawą jest wykorzystywanie pozytywnych właściwości olejków eterycznych zawartych w roślinach. Olejki eteryczne od wieków stanowiły składnik leków, perfum i kosmetyków. Od zamierzchłych czasów znany był ich korzystny wpływ na zdrowie i psychikę.

Współcześnie aromaterapia przeżywa ogromny rozkwit, szczególnie Japonii, w krajach Europy Zachodniej, USA i Kanadzie. Powoli trend ten przychodzi również do Polski. Powodem tej niezwykłej popularności aromaterapii jako metody leczniczej jest fakt, że stosowane są w niej wyłącznie naturalne i czyste substancje roślinne, nie wywołujące efektów ubocznych. 

Na popularność aromaterapii wpływa również jej bardzo wysoka skuteczność w leczeniu oraz w wywoływaniu odpowiednich odczuć psychicznych, np. poczucia szczęścia i wyższego poziomu energii.

Zachęcam do sięgnięcia po uprzyjemniające kąpiel aromaterapeutyczne olejki eteryczne. W zależności od użytych wyciągów relaksują, ożywiają, uspokajają myśli, wprowadzają w stan wyciszenia, pobudzają zmysły lub wspomagają odchudzanie.

Brak komentarzy: