2 stycznia 2011

Skurcze mięśni - nasz organizm cierpi na niedobór potasu, magnezu lub wapnia...

http://www.zhamer.com/magnez/index.html
Czasami podczas wykonywania ćwiczeń łapie nas skurcz. Zdarza się, że występuje także wówczas, gdy jakaś część ciała była unieruchomiona w jednej pozycji przez długie godziny - powiedzmy podczas trzymania długopisu lub pędzla. W przypadkach tych skurcze powodowane są przez nadużywanie mięśnia, odwodnienie, stres lub zmęczenie. Jeśli jednak łydki boleśnie się kurczą, gdy próbujesz zasnąć, lub gdy mięsień często nieruchomieje z niewiadomego powodu, pierwotną tego przyczyną jest sygnał chemiczny z układu nerwowego, który "informuje" mięsień, że ma reagować. Często problem ten jest powiązany z nierównowagą między potasem i sodem.

Proste zabiegi, takie jak ogrzanie czy masaż, mogą szybko pomóc na skurcze mięśni. Gdy katusze już się skończą, ważne jest, by podjąć działania przeciwskurczowe. Nasz organizm cierpi prawdopodobnie na niedobór potasu, magnezu lub wapnia - trzech minerałów, które regulują napięcie mięśni i stan nerwów. (Obfitość potasu znajduje się w owocach i warzywach, jeśli jednak dieta jest wysokobiałkowa, możemy w tym czasie tracić potas). Trzeba także pić dużo wody i regularnie ćwiczyć.

Skurcze mięśni - porady
 • Połóż elektryczną poduszkę lub gorącą flanelę na bolący mięsień, aby złagodzić skurcz i zwiększyć przepływ krwi. Ustaw poduszkę na małe grzanie, trzymaj ją na mięśniu przez 20 minut, zdejmij na 20 minut i ponownie połóż na 20 minut.
 • Weź długi ciepły prysznic lub zanurz się w kąpieli. Aby zwiększyć odczucie ulgi, wsyp do wanny 1/2 filiżanki soli gorzkiej. Magnez zawarty w soli gorzkiej sprzyja rozluźnianiu mięśni.
 • Znajdź centralny punkt skurczu. Uciśnij to miejsce kciukiem, nasadą dłoni lub luźno zaciśniętą pięścią. Przytrzymaj ucisk przez 10 sekund, zwolnij na 10 minut i ponownie uciśnij. Będziesz odczuwać pewien dyskomfort w miejsce rozdzierającego bólu. Po kilku powtórzeniach ból powinien zacząć ustępować.
 • Zmieszaj 1 część olejku gaulterii rozesłanej (kupisz go w aptece) z 4 częściami oleju roślinnego i wmasuj w miejsce skurczu. Gaulteria rozesłana zawiera salicylan metylu (pokrewny aspirynie), który likwiduje ból i pobudza krążenie krwi. Możesz stosować tę mieszankę kilka razy dziennie, ale nie razem z poduszką elektryczną - mógłbyś poparzyć skórę. (Uwaga Nie łykaj olejku z gaulterii rozesłanej, ponieważ jest bardzo toksyczny).
 • Przed snem wypij szklankę toniku - zawiera on chininę, popularny lek przeciw skurczom łydek. Wprawdzie badania poparły zastosowanie chininy na nocne skurcze łydek, ale nie przyjmuj chininy w postaci tabletek - może wywoływać poważne skutki uboczne, takie jak dzwonienie w uszach i zaburzenia widzenia.
 • Aby zapobiec nocnym skurczom łydek, postaraj się nie spać z wyprostowanymi palcami nóg. Nie owijaj się też zbyt mocno pościelą, ponieważ palce będą wtedy wygięte w dół, sprzyjając skurczowi.
 • Przyjmuj 250 miligramów witaminy E dziennie, aby zapobiec nocnym skurczom nóg. Badania wykazują, że przyjmowanie witaminy E poprawia krążenie krwi w tętnicach.
 • Niski poziom minerałów zwanych elektrolitami, do których należą potas, sód, wapń i magnez, może przyczynić się do skurczów. Być może nie musisz uzupełniać ilości sodu (w postaci soli kuchennej) w diecie, ale możesz potrzebować więcej pozostałych elektrolitów. Dobrym źródłem magnezu są pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, orzechy i fasola. Potas uzyskasz z większości warzyw i owoców, zwłaszcza z pomidorów, bananów i pomarańczy. Wapnia dostarczą ci produkty nabiałowe.
 • Gdy mimo zmiany diety wciąż łapią cię skurcze, przyjmuj 500 miligramów wapnia i 500 miligramów magnezu 2 razy dziennie, czyli po 1000 miligramów każdego suplementu. Pewne osoby, które cierpią na skurcze nóg na skutek deficytu magnezu, odczuwają szybką poprawę po zażywaniu suplementów. Nie przyjmuj magnezu bez wapnia - minerały te działają w parze.
 • Jeśli zażywasz środki moczopędne przy wysokim ciśnieniu krwi, zwiększona potrzeba oddawania moczu może prowadzić do niedoboru potasu. W efekcie dochodzi do stanu zwanego hipokalemią, który powoduje zmęczenie, osłabienie mięśni i ich skurcze. Zapytaj lekarza, czy możesz przejść na inny lek na nadciśnienie, który nie jest moczopędny.
 • Skurcze są często skutkiem odwodnienia, więc jeżeli łapią cię z dużą częstotliwością, pij więcej wody.
 • Jeśli masz skurcze podczas ćwiczeń, pij przynajmniej 2 szklanki wody 2 godziny przed każdym planowanym wysiłkiem. Następnie przerwij i pij 100-250 mililitrów co 10-20 minut w trakcie ćwiczeń. Jeśli pocisz się obficie, rozważ picie napoju dla sportowców, który uzupełnia utracony sód i inne elektrolity.
Skurcze mięśni zazwyczaj zaczynają się i kończą, nie powodując trwałego uszkodzenia. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli skurcz utrzymuje się dłużej niż 24 godziny albo gdy nie ustępuje mimo stosowania wskazanych domowych sposobów. Zadzwoń do lekarza, jeśli skurcz pojawi się w dolnej części pleców lub szyi wraz z bólem, który promieniuje wzdłuż nogi lub ręki. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli skurcze pojawią się w dolnej, prawej części brzucha - mogą oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego.
Prześlij komentarz