2 stycznia 2011

Spierzchnięte wargi - nawet najdoskonalsze projekty mają jakieś wady...

Wargi są suche, podrażnione i popękane. Mogą boleć i swędzieć. Najczęstsze powody pierzchnięcia warg to zimne powietrze, silne słońce, alergia, wysoka gorączka, a także zbyt częste oblizywanie ust.

Nawet najdoskonalsze projekty mają jakieś wady. Nasze wargi, wystawione na działanie słońca, wiatru i zimna, nie zostały wyposażone w gruczoły łojowe, które zapewniałyby im miękkość i odpowiednią wilgotność. Brak im także melaniny - pigmentu sprawiającego, że nasza skóra opala się, co chroni ją przed działaniem promieni słonecznych.
 
Nic zatem dziwnego, że wargi nam pierzchną i pękają jak skóra na starych butach, jeśli chcemy, aby nasze wargi były zawsze gotowe do pocałunku - musimy je chronić przed szkodliwymi czynnikami.

Spierzchnięte wargi - porady
  • Możesz kupić pomadkę w drogerii lub aptece, ale możesz także użyć produktów naturalnych. Doskonale działa wosk pszczeli (jest również składnikiem wielu pomadek). Smaruj nim wargi przed wyjściem z domu, aby zapobiec ich wysychaniu.
  • Wiele osób uważa, że na popękane i spierzchnięte wargi doskonale działa masło kakaowe (sprawdza się także w przypadku spękanej skóry rąk). Stosuj je 4-5 razy dziennie albo częściej, jeśli twoje wargi bardzo szybko wysychają.
  • Aby zmiękczać i nawilżać, możesz smarować wargi oliwą z oliwek albo jakimś olejem roślinnym.
  • Jeśli masz w domu kapsułki z witaminą E - wyciśnięty z nich olejek także może pomóc.
  • Skorzystaj z tradycyjnej i bardzo skutecznej metody - smaruj wargi wazeliną.
  • Zabawna ciekawostka: w Stanach Zjednoczonych można kupić krem stworzony do pielęgnacji krowich wymion, który bardzo wielu Amerykanów stosuje właśnie jako balsam na spierzchnięte wargi! Okazuje się, że to, co dobre dla krowy, może pomóc także stworzeniom chodzącym na dwóch nogach. Wymiona - podobnie jak ludzkie wargi - są bardzo delikatne, a krem zawiera między innymi lanolinę i wazelinę.
  • Jeśli twoje wargi są suche i łatwo pękają, pij codziennie 8 szklanek wody (a nawet więcej, jeśli dasz radę). To prawdopodobnie nie zapobiegnie wysychaniu warg, ale uchroni cię przed pogorszeniem tego stanu.
  • Przed wyjściem na słońce posmaruj wargi pomadką z filtrem UV (co najmniej 15). Wargi wymagają ochrony przed promieniowaniem tak samo, jak cała reszta skóry. (Uwaga Jeśli wargi zaczną cię swędzieć lub puchnąć - zrezygnuj z tej metody. Niektórzy ludzie są uczuleni na balsam do ust z filtrem).
  • Metoda dla pań: kremowa szminka - zwłaszcza w ciemnych odcieniach - także chroni wargi przed promieniami słonecznymi i pomaga je nawilżać.
  • Jeśli powietrze w twoim domu jest bardzo suche (na przykład zimą, kiedy grzeją kaloryfery), włączaj nawilżacz, szczególnie na noc w sypialni.
  • Wzbogacaj swoją dietę w witaminy z grupy B - jedz mięso, ryby, ziarna, orzechy oraz zielone warzywa liściaste. Niedobory witaminy B mogą powodować pękanie i pierzchnięcie warg.
  • Nie oblizuj ust. Wprawdzie w ten sposób zwilżasz wargi - ale tylko na chwilę. Ślina bardzo szybko wysycha, a usta są później bardziej suche. Pamiętaj także, że w ślinie znajdują się enzymy trawienne wysuszające tkanki.
  • Nie używaj balsamów i pomadek zawierających fenol lub kamforę - działają silnie wysuszająco.
  • Jeśli smarujesz wargi dziecka - nie używaj pomadek smakowych. Dzieci będą wówczas oblizywały wargi, co tylko przyspieszy ich pierzchnięcie.
Problemy z kandydiozą. Jeśli pękają ci kąciki ust, a wewnątrz jamy ustnej masz białawe plamy - być może chodzi o tak zwane pleśniawki spowodowane przez pewien gatunek drożdży. Zastosuj wtedy żel do ust zawierający mikonazol (na przykład Daktarin). Jeśli przy tym nosisz protezy dentystyczne, pamiętaj o ich częstym i dokładnym czyszczeniu. Drożdże mogą rozwijać się na protezach i zarażać nabłonek ust. Kandydioza dotyka także małe dzieci i niemowlęta. Jak najczęściej sterylizuj smoczki - zarówno te "uspokajające", jak i te służące do picia.

Zwykle wystarczy balsam lub pomadka do ust. Jeśli jednak po 2 czy 3 tygodniach wargi nadal są spierzchnięte i popękane, warto pójść do lekarza. Podobnie, jeśli wargi pękają ci bardzo często - być może chodzi o drożdżycę. Suche i łatwo pękające wargi mogą być także objawem alergii na jakiś składnik pomadki do ust czy pasty do zębów. Bywa - choć rzadko - że stale zaczerwienione, suche czy łuszczące się wargi są pierwszym sygnałem rozwijającego się nowotworu. 

Brak komentarzy: