Slim Body Expert |
Zdecydowana większość diet odchudzających wywołuje wrażenie, że dzięki nim jednocześnie osiąga się optymalny stan zdrowia. To nieprawda!
W rzeczywistości na dłuższą metę diety te powodują wręcz przybieranie na wadze, co popularnie nazywamy efektem jo-jo. A przede wszystkim niekorzystnie wpływają na metabolizm i podnoszą poziom stresu, przez co nieodwracalnie osłabiają organizm.
Aby na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów i wzmocnić swoje zdrowie, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Warto też wspomóc się preparatami roślinnymi, o których wspomnę w dalszej części tego listu. Indywidualnie dopasowane suplementy diety towarzyszące zmianie diety mogą zatrzymać jej pozytywne efekty na dłużej.
Na dłuższą metę dieta odchudzająca może mieć poważne konsekwencje
Podjęcie takiej diety i utrata wagi przynoszą dużo satysfakcji. Niestety, często jest ona ulotna. W 90% przypadków skuteczność diety odchudzającej nie trwa dłużej niż trzy lata. Niektóre osoby wręcz przybierają na wadze po powrocie do zwykłego trybu odżywania.
Destabilizacja i osłabienie metabolizmu
Dieta polega zazwyczaj na przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii niż ilość kalorii zwykle spalanych. Natychmiastowym efektem jest spadek masy pochodzącej z tkanki kostnej i mięśniowej.
Im mniej masy mięśniowej, tym mniej potrzeba energii, a tym samym kalorii. Co więcej, gdy ilość przyjmowanych kalorii się zmniejsza, organizm zaczyna się zachowywać jak w stanie długotrwałego głodu – przetwarza informację o nowym trybie odżywiania i zaczyna gromadzić jak największą ilość tłuszczów. Zatrzymuje też różne produkty uboczne, które w normalnych warunkach by wydalił. Organizm przygotowuje się również na wypadek kolejnych obostrzeń żywieniowych. Taki jest jego mechanizm obronny.
Mówiąc w skrócie, podczas diety odchudzającej zmniejsza się zdolność organizmu do spalania kalorii, a zwiększa się ilość produkowanych tłuszczów i zatrzymywanie niektórych produktów ubocznych. Długotrwałym efektem tego procesu jest osłabienie metabolizmu.
Wzrastający poziom stresu
W czasie diety występuje również duże ryzyko podwyższenia się poziomu stresu. Diety wywołują często intensywne poczucie frustracji i winy. Poczucie niesprawiedliwości wobec osób, które nie borykają się z nadwagą, ataki bulimii, obniżone poczucie własnej wartości w przypadku niepowodzenia…
W takich sytuacjach napięcie powoduje wydzielanie neuropeptydu Y (neuroprzekaźnika), który:
- przyczynia się do zwiększenia liczby komórek tłuszczowych,
- wspomaga magazynowanie pokarmów oraz
- sprawia, że mięśnie stają się odporne na działanie insuliny.
Poważne konsekwencje dla zdrowia
Osłabienie procesów metabolicznych i intensyfikacja stresu w czasie diety mogą być brzemienne w długotrwałe skutki:
- przyrost tkanki tłuszczowej,
- spadek masy mięśniowej,
- demineralizacja kości,
- niedobór witamin i minerałów,
- podatność na choroby układu krążenia w wyniku efektu jo-jo po kolejnych przebytych dietach,
- zaburzenia odżywiania,
- stany depresyjne...
Konsekwencje diety dla Twojego zdrowia mogą być więc poważniejsze niż myślisz.
Osiągnij wagę idealną, zdrowy tryb odżywiania oraz pełnię zdrowia!
Dieta-cud pozwalająca uzyskać sylwetkę modelki lub atlety nie istnieje. Jednakże stosowanie się do kilku prostych zasad umożliwi znaczną poprawę formy i stanu zdrowia, a zbędne kilogramy zaczną sukcesywnie znikać.
1. Postaw na długotrwałe efekty
Zamiast starać się zrzucić kilogramy przed zbliżającym się urlopem, pomyśl raczej o stałej zmianie diety na zdrowszą. Poprawi to Twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Skoncentruj się na tym, co planujesz osiągnąć długoterminowo zamiast stawiać na mało realne do osiągnięcia natychmiastowe efekty.
Kiedy zdasz sobie sprawę, że zmiana diety może zmienić Twoje życie, jej stosowanie stanie się naturalne i bezwysiłkowe. Skorzysta na tym nie tylko Twoja linia, ale cały organizm. Zdrowe ciało oznacza również więcej energii, bardziej pozytywne nastawienie, zwalczenie cellulitu oraz jędrniejsze ciało.
2. Wybierz jedyną sprawdzoną dietę
Amerykańscy naukowcy opublikowali niedawno wyniki badań, które polegały na porównaniu różnych diet. Pokazują one, że dieta o niskim indeksie glikemicznym (ograniczenie spożywania mąki, skrobi, cukrów) jest najlepszym sposobem na długotrwałą utratę wagi.
Zalety tej diety polegają na tym, że nie wymaga ona całkowitego zrezygnowania z pewnych typów pokarmów i nie pociąga za sobą uczucia głodu, co również ułatwia jej długookresowe stosowanie.
Zabawne, a zarazem interesujące jest to, że te niedawno przeprowadzone badania potwierdziły dokładnie to, co w Europie lekarze zalecali pacjentom cierpiącym na otyłość już w XIX wieku:
- ograniczenie spożycia pieczywa, ryżu, makaronu, ziemniaków, cukru
- przy jednoczesnym zachowaniu w diecie tłuszczów, ponieważ pozwalają one na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.
Badania te podają również w wątpliwość główne tendencje współczesnych dietetyków, którzy od ponad 50 lat zalecają zmniejszenie ilości przyjmowanych tłuszczów i zastąpienie ich zbożami. Jest to podstawowy błąd, jako że produkty te charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym i dlatego są odpowiedzialne za wzrost liczby przypadków otyłości i cukrzycy.
3. Wzmacniaj i reguluj działanie Twojego metabolizmu za pomocą roślin
Gdy tylko zaczniesz zmieniać przyzwyczajenia żywieniowe, Twój metabolizm automatycznie zareaguje, próbując zrekompensować zmiany.
Według naturopatów komórki mają zdolność do zapamiętania nowego trybu funkcjonowania, a metabolizm zawsze będzie miał tendencję do prób rekompensowania utraty takiej czy innej substancji, której mu brakuje z uwagi na dietę.
Aby wyrwać się z tego błędnego koła, przy odzyskiwaniu przez organizm równowagi żywieniowej zdecydowanie musisz wspomagać regulację metabolizmu i funkcjonowanie komórek tłuszczowych. Innymi słowy Twoje ciało będzie musiało nauczyć się normalnie pracować przy nowym trybie odżywiania.
Istnieją naturalne składniki, które stanowią doskonałe wsparcie dla organizmu w procesie odzyskiwania równowagi.
Guarana i kofeina pomagają tłuszczom zgromadzonym w organizmie przedostać się do reszty ciała za pomocą krwi, gdzie są wykorzystywane do wytwarzania energii. Liście jesionu i zielona herbata ułatwiają drenaż. Zielona herbata, ananas i czerwone wino pomagają pozbyć się mankamentów związanych w nadwagą (na przykład cellulitu).
Idealnym rozwiązaniem byłoby wpływanie na wszystkie wyżej wymienione aspekty jednocześnie, stosując odpowiednie suplementy diety.
Rzecz jasna żaden z naturalnych składników sam w sobie nie zdziała cudów. Dlatego jednocześnie trzeba podjąć zbilansowaną dietę i zmianę stylu życia na zdrowszy. Wyżej wymienione produkty mogą zaś okazać się pomocne w przyzwyczajaniu organizmu do nowych nawyków żywieniowych i sprawią, że efekty diety będą trwalsze.
Rośliny te można znaleźć pod postacią wyciągów i herbat, głównie w sklepach zielarskich. W kwestii wyboru naparu najlepiej poprosić o poradę specjalistę tak, aby był on odpowiedni pod względem indywidualnych potrzeb i wyznaczonych celów żywieniowych.
4. Ukierunkowane suplementy diety
Jeśli nie masz dostępu do tego typu wyciągów, w sklepach można znaleźć wiele suplementów diety wspomagających chudnięcie.
Wystrzegaj się tabletek czy innych produktów reklamowanych jako „lek-cud”, który rzekomo pomoże zrzucić zbędne kilogramy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zasada jest zazwyczaj taka, że im bardziej reklamowany produkt, tym mniejsza jego skuteczność…
Przede wszystkim zaś pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest skomponowanie diety o niskim indeksie glikemicznym. Właśnie na tym polega cały sekret.
----------------------------
Źródła:
- Cara B. Ebbeling et al. Effects of Dietary Composition on Energy Expenditure During Weight-Loss Maintenance.JAMA, June 27, 2012 DOI: 10.1001/jama.2012.6607.
- Sleep-deprived people eat 300 more calories a day; http://usatoday30.usatoday.
com/news/health/story/health/ story/2011/03/Sleep-deprived- people-eat-300-more-calories- a-day/45227686/1
Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go bezpłatnie zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz