31 stycznia 2016

Co to jest Chlorella?

Na naszej planecie w morzach i wodach słodkich żyje łącznie około 23000 rodzajów alg. Większość ich istnieje od zamierzchłych czasów. Skamieniałości pochodzące z ery prekambryjskiej dowodzą, że chlorella istnieje już od ponad 2500 milionów lat. 
W przeciwieństwie do Japonii i Chin chlorella była prawie nieznana w Europie. Dopiero w połowie XX wieku pojawiły się pierwsze opracowania naukowe na jej temat. Od tego czasu wiedza o niezwykłych właściwościach chlorelli znacznie się wzbogaciła. 

Algi mogą być jednokomórkowcami o mikroskopijnej wielkości tak jak Chlorella, albo roślinami o kształtach drzewiastych ze zorganizowaną strukturą, tworzącymi prawdziwy podwodny las, jak np. Morszczyn(Kelp). Morza, jeziora, stawy, strumienie, rzeki, lecz również szczeliny, pnie drzew i wilgotne gleby są głównymi biotopami wszystkich alg.



Chlorella zawiera więcej witaminy B12 niż wątroba wołowa, 50 razy więcej chlorofilu niż lucerna (jest najbogatszym znanym źródłem chlorofilu, stąd też jej nazwa), a także wiele rzadkich mikro i makro elementów. 60 procent jej składu stanowi białko (w soi dla przykładu: białka jest zaledwie 30 procent). Około 20 procent to węglowodany, a 10 procent - tłuszcze. Białko chlorelli zawiera dziewiętnaście aminokwasów, w tym wszystkie aminokwasy niezbędne. Stąd też jest równorzędne z białkiem zwierzęcym, z jednym, tylko zastrzeżeniem: zawiera mniej metioniny. Ta właściwość może okazać się w niektórych przypadkach zaletą.Chlorella zawiera szczególnie dużo lizyny - aminokwasu, którego z kolei, brakuje w diecie z dużą zawartością pszenicy. 

chlorofil, czynnik wzrostu chlorelli (CGF - chlorella growth factor), ściana komórkowa( sporopolleina) oraz Chlorellin. 
Ze względu na wysoką jakość obecnego w chlorelli białka, z powodzeniem może być stosowana jako wysokobiałkowy suplement w dietach niskokalorycznych. Chlorella zawiera ponadto ponad dwadzieścia różnych witamin i związków mineralnych. Jest, na przykład, bogatym źródłem karotenu (prowitaminy A), niezwykle potrzebnej całemu organizmowi. Ponadto występują w niej znaczące ilości żelaza,  cynku i kobaltu. Zawiera więcej witaminy B12 niż wątroba wołowa i jest znakomitym, a jednocześnie niskokalorycznym źródłem tej witaminy, której tak często brakuje w dietach wegetariańskich. 

Substancje występujące w niej w dużym stężeniu lub gdzie indziej nie występujące stanowią o unikalności i wyjątkowości tej super-algi:

CHLOROFIL, powszechnie wiadomo że tzw zielenina jest zdrowa. Kolor zielony pochodzi od chlorofilu zawartego w warzywach liściastych a  Chlorella jest największym ze znanych jego źródeł. Wydaje się iż współczesna dieta nie zawiera wystarczającej ilości części zielonych roślin. Budowa chlorofilu jest zbliżona do hemoglobiny co sugerowałoby jej krwiotwórczy charakter. Przede wszystkim chlorofil korzystnie oddziałuje na błony śluzowe przewodu pokarmowego stanowiące naturalną barierę przed przedostawaniem się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego bezpośrednio do krwiobiegu.
WITAMINA B12
ŚCIANA KOMÓRKOWA-  zawarta w niej sporopolleina jest substancją unikalną obecną w ściance komórkowej chlorelli. Metale ciężkie oraz toksyny są przez nią wiązane w sposób nieodwracalny i wydalane na zewnątrz. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zdeterminowane jest sprawnym usuwaniem toksyn. Sęk w tym że tych toksyn przybywa szybciej niż jesteśmy w stanie spacyfikować, ot rozwój i cywilizacja.                         Co zatem robić ? Jeść mało i rozważnie , raz dziennie sie spocić i z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Chlorella Pyroneidosa cechuje się wyjątkowo wysoką zawartością witaminy B12. Przyjmując codziennie średnio 2-3 gramy chlorelli dostarczamy organizmowi ponad 3 razy więcej zalecanej dziennej dawki. Brak witaminy B12 może upośledzić sprawność intelektualną i wywołać zaburzenia neurologiczne. Niedobór tej witaminy narasta latami. I nawet niewielki jej deficyt, trudny do wykrycia w warunkach laboratoryjnych, jest niezwykle groźny. 
Witamina ta jest jednym z ważniejszych składników diety, którego poziom spada wraz z wiekiem. Dzieje się tak, gdyż w miarę upływu lat zmniejsza się wydzielanie przez żołądek kwasu solnego, pepsyny i tzw. intrisic factor - białka wiążącego cząsteczki witaminy B12 z pożywienia. Oprócz starzenia się i związanej z tym obniżającej się asymilacji substancji odżywczych, najczęstszymi przyczynami braku witaminy B12 są: chroniczny nieżyt żołądka, nadużywanie alkoholu czy chroniczne zapalenie nerwów. Brak witaminy B12 daje o sobie natychmiast znać. Niszczone są czerwone krwinki, co skutkuje osłabieniem krwi jak i szybkim przemęczaniem się. Mogą również wystąpić zaburzenia systemu nerwowego, jak np. brak koordynacji mięśniowej (skurcze, drgawki). 
Witamina B12 przyczynia się do prawidłowego metabolizmu homocysteiny. Homocysteina jest szkodliwym dla układu sercowo-naczyniowego aminokwasem łatwo poddającym się utlenianiu. Wówczas staje się źródłem wolnych rodników. Wysoki poziom homocysteiny zatruwa mózg - następuje pogorszenie nastroju, spada sprawność intelektualna, występują depresje i zaburzenia pamięci.

BETA - KAROTEN

Chlorella jest niezwykle zasobna w beta karoten, który organizm wykorzystuje do produkcji witaminy A.
Czynnik wzrostu chlorelli (CGF - chlorella growth factor) oraz ściana komórkowa. 

CZYNNIK WZROSTU CHLORELLI- CGF

nazwany Chlorella Growth Factor - CGF jest wyjątkowym elementem umiejscowionym w jądrze komórkowym chlorelli. Jest to złożony zestaw niezwykle cennych substancji, sprzyjających w naturalny sposób wzrostowi komórek. 
Zdolność  chlorelli do pochłaniania zanieczyszczeń zauważono już wiele lat temu kiedy stwierzono iż nie da się jej hodować do celów konsumpcyjnych w zbiornikach naturalnych ze względu na to że otrzymany produkt jest bardzo zanieczyszczony.Wówczas to badacze zaczęli przyglądać się baczniej jej strukturze komórkowej. Otóż błona komórkowa chlorelli składa się z trzech warstw ochronnych bardzo odpornych na czynniki zewnętrzne. Warstwy te są podstawą absorbujących zanieczyszczenia  właściwości chlorelli. Najgrubsza jak i średnia błona komórkowa wiążą toksyczne substancje. Składają się one z mikrowłókien celulozowych, które formują bardzo ustrukturyzowaną sieć. W tej właśnie sieci metale ciężkie jak też inne szkodliwe substancje zostają uwięzione, jak w pajęczynie. Ponadto średnia błona komórkowa chlorelli zawiera sporopollein - substancję, która również wiąże niektóre toksyny. 

Składniki



Woda2,7%
Białka60,0%
Tłuszcze11,0%
Błonnik2,6%
Węglowodany20,0%
Kcal13 w 3g
Kwasy tłuszczowe ( W 100 g)
Nienasycone225,0 mg
kwas α-Linolowy2,92 g
Kwas ƴ-Linolowy0,03 g
Nasycone50,0 mg
Kwasy nukleinowe
RNA3,95 g
5'-CMP0,13
5'-AMP0,99 g
5'-UMP0,79 g
5'-GMP1,26 g
DNA0,51 g
5'-dCMP0,13 g
5'-dAMP0,12 g
5'-dTMP0,11 g
5'-dGMP0,15
Chlorofil3,60 g
Ksantofil425,0 mg
Inozytol89,0 mg
MINERAŁY w 100g.
Żelazo225.0 mg
Wapń341,0 mg
Potas885,0 mg
Magnez373,0 mg
Cynk4,1 mg
Mangan5,7 mg
Selen7,0 µg
Sód15,4 mg
Miedź0,16 mg
Jod0,5 mg
Beta-karoten86,80 mg
Karoten124.0 mg
Kwas foliowy1,20 mg
WITAMINY w 100g.
Witamina A6,91 µg
Witamina B11,90 mg
Witamina B24,60 mg
Witamina B320,0 mg
Witamina B61,40 mg
Witamina B120,60 mg
Witamina C59,0 mg
Witamina D1,13 µg
Witamina E5,70 mg
Witamina K13,11 µg
Kwas Pantotenowy5,83 mg
Kwas Foliowy1,40 mg
Biotyna 281 µg
Inozytol182 mg
Witamina PP34,00 mg
Cholina 0,22 g
AMINOKWASY w 100 g.
Arginina3.60 g
Lizyna3.46 g
Histydyna1.26 g
Fenyloalanina3.03 g
Tyrozyna2.22 g
Leucyna5.08 g
Izoleucyna2.39 g
Metionina1.41 g
Walina3.75 g
Alanina4.65 g
Glicyna3.35 g
Prolina2.61 g
Kwas glutaminowy5.93 g
Seryna2.15 g
Treonina2.63 g
Kwas asparaginowy5.08 g
Tryptofan1.35 g
Cysteina0.69 g
Ornityna0.06 g
CGF (Czynnik Wzrostu Chlorelli)5%

Brak komentarzy: