12 marca 2010

Dlaczego rumianek leczy?

Dlaczego rumianek leczy? O niezwykłych właściwościach tego zioła decyduje złożony skład kwiatów. Zawierają one olejek eteryczny. flawonoidy, cholinę, śluz, witaminę C oraz szereg innych związków. Istnieje wiele odmian rumianku, ale właściwie wszystkie mają wspólne cechy i niezwykłe wręcz właściwości lecznicze. Na przykład rumianek pospolity ma właściwości - przeciwzapalne, odwadniające, bakteriostatyczne, bakteriobójcze, przeciwnieżytowe, wiatropędne. Listę tę można by znacznie przedłużyć.

Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, które zrywa się w miarę dojrzewania w pogodne i suche dni. W naszym kraju rosną naturalnie lub pochodzą z upraw. Rumianek można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Jest środkiem przeciwzapalnym zalecanym w podrażnieniu skóry, zapaleniu spojówek, bolesnych ranach, oparzeniach, odmrożeniach, hemoroidach. To roślina o małej alergogenności, nie wykazuje działań ubocznych. Dlatego preparaty z rumianku można stosować u niemowląt i dzieci. Zalecany jest na przykład przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Wykąpanie niemowlęcia w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku pomoże w leczeniu odparzeń, świądu, podrażnień skóry. 

Roślina jest tak delikatna, że używa się jej nawet do przemywania oczu. Rumianek leczy też drobne uszkodzenia oraz otarcia błony śluzowej sromu i pochwy. Poza tym zioło wykazuje silne neutralne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze (nawet w stosunku do patogenów opornych na antybiotyki!). Leczy też nieżyty żołądka i jelit.
Ze względu na zdolność do pobudzania wydzielania żółci i zapobiegania nadmiernej fermentacji roślina polecana jest przy braku łaknienia. Najnowsze badania potwierdzają jej właściwości przeciwwrzodowe. jest też niezmiernie pomocna w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Płukanie gardła naparem z tej rośliny przynosi ulgę w bólu i zapobiega rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych.

Rumianek ma silne działanie uspokajające. Badania wskazują na bezpośrednie oddziaływanie preparatów zawierających tę roślinę na receptory znajdujące się w centralnym układzie nerwowym. Wypicie herbatki rumiankowej ukoi nasze nerwy, odpręży, ułatwi zaśnięcie oraz...poprawi pracę przewodu pokarmowego. W wielu krajach herbatka z rumianku jest tak popularna jak czarna. Zaparzając ją, należy pamiętać, że nie wolno jej gotować! Należy zalać łyżkę kwiatostanów ok. 200 ml gorącej wody i parzyć pod przykryciem ok. 20 min.
Rumianek w znakomity sposób likwiduje bóle brzuszka u niemowląt. Wykazuje bowiem działanie rozkurczowe i zmniejszające ilość gazów w przewodzie pokarmowym (zapobiega wzdęciom).

Coraz większe zastosowanie znajduje rumianek w kosmetologii. W aptekach i drogeriach znajdziemy płyny do mycia włosów, kremy, balsamy, maseczki pielęgnacyjne, pasty do zębów zawierające rumianek (tzw. biokosmetyki). W aptekach dostępne są ponadto preparaty oparte na bazie kwiatów rumianku: np. płyny do leczenia stanów zapalnych błon śluzowych (Azulan, Azulacen), preparaty pomocne przy dolegliwościach wątrobowo-żółciowych i zaburzeniach trawiennych (Cholesol, mieszanka ziołowa Gastrogran), uspokajające, np. mieszanka ziołowa Nervosan, a także czopki Hemorol, Rumianek Fix w saszetkach i szereg innych. 
Przy stosowaniu kosmetyków i leków na bazie rumianku zawsze zwracajmy uwagę na potencjalną możliwość wystąpienia reakcji alergicznych! W przypadku wątpliwości, czy możemy stosować dany preparat, korzystajmy z porady farmaceuty!    

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dziękuję za artykuł:)