Reakcje alergiczne mogą wywoływać substancje dostające się do organizmu drogą pokarmową (na przykład orzeszki ziemne), wchłaniane przez skórę (niektóre substancje roślinne), wdychane (pyłki, pleśń), dostarczane w zastrzykach (penicylina) oraz osadzane na skórze (metale). Wrażliwość na alergeny bywa dziedziczna. Swędzenie, kichanie, bolące czy podrażnione oczy, katar - są to typowe objawy kataru siennego oraz wielu innych alergii. Można oczywiście brać różne leki antyalergiczne (aby zadziałały skuteczniej, dobrze jest przyjmować je, zanim zacznie się atak alergii). Można także spróbować kilku metod opisanych poniżej. Przede wszystkim jednak należy pozbyć się z domu pyłków roślin, roztoczy, złuszczonego naskórka zwierząt i innych drobnych cząsteczek, które powodują ostrą reakcję układu odpornościowego.
Alergie - porady
- Pokrzywa zwyczajna zawiera substancję działającą podobnie jak leki przeciwhistaminowe. W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić kapsułki z liśćmi pokrzywy suszonymi w niskich temperaturach - przynajmniej 3 razy dziennie po 500 miligramów.
- Wyciąg z miłorzębu dwuklapowego (miłorzębu japońskiego) przeżywa renesans ze względu na znajdujące się w nim substancje, które sprzyjają lepszej koncentracji naszego umysłu i zapamiętywania. Może on także pomagać w walce z uczuleniami. Miłorząb dwuklapowy zawiera terpeny zwane ginkgolidami, mogące powstrzymać działanie niektórych substancji uczestniczących w reakcjach alergicznych (chodzi o tak zwany czynnik aktywujący płytki krwi). Jeśli zdecydujesz się na tę terapię - przynajmniej powyżej 240 miligramów wyciągu dziennie.
- Kwercetyna jest barwnikiem, który - między innymi - nadaje specyficzny fioletowy odcień ciemnym winogronom i odpowiada za zieleń zielonej herbaty. Również ta substancja redukuje uwalnianie histaminy. Przynajmniej 2 razy dziennie po 500 miligramów kwercetyny. (Uwaga Nie bierz kwercetyny, jeśli już zażywasz pokrzywę - ona także zawiera tę substancję).
- Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają ograniczyć stany zapalne, także towarzyszące reakcjom alergicznym. Doskonałymi źródłami tych substancji są niektóre ryby: łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki. Jeśli nie lubisz ryb, możesz przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci kapsułek - wybierz takie, które dostarczają ci dziennie 1000 miligramów mieszanki kwasów dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA).
- Olej z siemienia lnianego to także doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Zażywaj łyżeczkę oleju dziennie - możesz dodać go do sałatki, do szklanki soku czy mlecznego koktajlu. Pamiętaj tylko, że oleju lnianego nie wolno podgrzewać.
- Jeśli masz zaczerwienione i opuchnięte oczy - zmocz flanelową szmatkę w zimnej wodzie i przykładaj do oczu taki zimny okład, dopóki czujesz , że przynosi ci ulgę.
- Aerozole z roztworami soli do nosa używane są do oczyszczania nosa ze śluzu i nawilżania górnych dróg oddechowych. Niestety, badania wykazały, że niektóre z nich zawierają także pewne substancje konserwujące, które mogą uszkadzać nabłonek zatok - może zatem bezpieczniej będzie sporządzić własną płukankę, rozpuszczając płaską łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Napełnij tym roztworem małą strzykawkę, stań nad umywalką i delikatnie naciskając tłok, wprowadź płyn do nosa.
- Nie wychodź z domu przed burzą, a także do 3 godzin po niej. W tym czasie znacząco wzrasta wilgotność powietrza, unoszące się w nim pyłki pęcznieją, pękają i uwalniają drażniące substancje, co u alergików może powodować ataki kataru.
- Jeśli musisz wyjść z domu, załóż ściśle przylegające do skóry okulary przeciwsłoneczne, żeby chronić oczy przed pyłkami.
- Jeżeli wygląd nie jest dla ciebie najważniejszy - wychodząc z domu zakładaj maskę na twarz. W sklepach z narzędziami można kupić niewielkie maski chroniące przed pyłem i kurzem.
- Możesz także zastawić pułapkę na pyłki. Nasmaruj wewnętrzne brzegi nozdrzy wazeliną - unoszące się w powietrzu pyłki będą przyklejać się do wazeliny i nie wciągniesz ich głębiej do nosa wraz z wdychanym powietrzem.
- Podczas jazdy samochodem zamykaj okna. Jeżeli pojazd ma klimatyzację, ustaw ją na obieg zamknięty, aby powietrze z pyłkami nie wlatywało do wnętrza. Niektóre systemy klimatyzacji i wentylacji samochodowej można wyposażyć w dodatkowe filtry zatrzymujące pyłki roślin - zapytaj o nie mechanika albo poszukaj ich w autoryzowanym serwisie.
- Myj głowę przed snem, żeby kurz i pyłki nagromadzone we włosach nie przenosiły się na poduszkę.
- Roztocze kurzu domowego, wredne małe potworki (tak małe, że nie widać ich gołym okiem), żywią się cząsteczkami kurzu, które w większości stanowią złuszczone komórki naskórka. Są wszędzie - w dywanie, zasłonach, pościeli. Ich odchody są silnym alergenem. Najprostszą metodą jest odcięcie ich od źródła pożywienia, czyli oddzielenie od kurzu, na którym żerują. Łóżko, kanapę i poduszki przykrywaj specjalnymi, antyalergicznymi narzutami, dostępnymi w sklepach z tkaninami i meblowych.
- Regularnie odkurzaj dywany. Najlepsze są odkurzacze z podwójnym workiem na kurz i wyposażone w filtry typy HEPA, które zatrzymują nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu. Jeśli jesteś alergikiem, rozważ, czy nie zrezygnować z dywanów i wykładzin - drewniana podłoga wygląda naprawdę elegancko.
- Co tydzień zmieniaj pościel. Pierz ją w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni Celsjusza), żeby zabić roztocze.
- Usuń śmieci i schowaj niepotrzebne rzeczy, które gromadzą kurz i są przez to rajem dla roztoczy.
- Kup osuszacz powietrza - suche powietrze to mniej roztoczy, które giną, gdy wilgotność spada poniżej 45 procent.
- Zwierzęta powinny mieć zakaz wstępu do sypialni. Reakcje alergiczne może wywołać ich sierść, złuszczone komórki skóry, ślina, łupież. Wszystkie te alergeny powstają w pokoju nawet wtedy, kiedy pies czy kot z niego wyjdą.
- Niektóre psy są naprawdę szczęśliwe, gdy mogą mieszkać w tradycyjnej budzie na dworze. Jeśli jesteś uczulony na psią sierść, może to być najlepsze rozwiązanie dla obu stron.
Lubisz pracę w ogródku? Wspaniale. Po prostu urządź ogródek i zorganizuj sobie pracę tak, żeby alergia nie odbierała ci całej przyjemności. Zamiast roślin wiatropylnych zasadź takie, które zapylane są przez owady (bodziszki, irysy, powojniki). Zastąp trawnik jakimś innym podłożem (może to być kostka), ponieważ z trawy unoszą się obłoki pyłków i zarodników. Nie sadź nowych żywopłotów i sam nie przycinaj już istniejących. Zlikwiduj także pryzmę kompostową, która jest źródłem zarodników pleśni. W poradnikach dla alergików powinieneś znaleźć szczegółowe wskazania, jakie rośliny są dla ciebie bezpieczne, a jakie stwarzają większe ryzyko.
2 komentarze:
Alergie mogą powodować zaczerwienione oczy. Dowiedz się więcej:http://www.chronoczy.pl/higiena-oczu/choroby-i-schorzenia-oczu/dolegliwosci-i-oczne/
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
Prześlij komentarz