Mówi się, że oczy to okna duszy...Ale jeśli oczy są przemęczone, cierpi nie tylko dusza, a także nasze ciało - odczuwamy pieczenie, ból głowy, gorzej widzimy. Takie dolegliwości dotykają nas coraz częściej, są bowiem efektem spędzania niezliczonych godzin przed ekranem komputera i przed telewizorem. Jak sobie poradzić z tym problemem? Przede wszystkim należy pozwolić oczom odpoczywać. Wart także wprowadzić kilka ulepszeń do komputera i zmienić nawyki związane z pracą.
Przemęczone oczy - porady
- Kiedy pracujesz nad czymś, co wymaga dużego skupienia - co 20 minut zrób sobie chwilę przerwy. Przez 30 sekund skup wzrok na jakimś oddalonym obiekcie - obrazku wiszącym na przeciwległej ścianie czy krajobrazie za oknem. W ten sposób pozwalasz oczom odpocząć.
- Kiedy siedzisz przy komputerze lub oglądasz telewizję - staraj się jak najczęściej mrugać - najlepiej co kilka sekund. Mruganie nawilża oczy i rozluźnia ich mięśnie.
- Jeśli twoja praca wymaga uważnego przyglądania się czemuś - czy to ekranowi komputera, czy dokumentom... - od czasu do czasu zamykaj oczy. Zamknięcie oczu nawet na kilka sekund przynosi szybką ulgę.
- Jeszcze jedna metoda na rozluźnienie mięśni oczu - energicznie zatrzyj ręce, aż się rozgrzeją, a potem przyłóż nasady dłoni do zamkniętych powiek i przytrzymuj tak przez kilka sekund.
- Zmocz kawałek gazy lub zwykły ręcznik w chłodnej wodzie, wykręć i przyłóż do oczu na 5 minut.
- Podobnie działa okład z plasterków ogórka. Połóż się na plecy, zamknij oczy i na każdym z nich połóż po plasterku ogórka. Leż tak 2-3 minuty. Jeśli chcesz odpoczywać przez dłuższą chwilę - po kilku minutach zmień plasterki ogórka na świeże.
- Jeśli zmęczenie oczu wynika także z ich suchości, stosuj tak zwane sztuczne łzy dostępne bez recepty w każdej aptece. Najbardziej popularne są Tears naturale i Lacrimal.
- Kiedy świeci ostre słońce - nawet zimą - noś okulary przeciwsłoneczne. Ciągłe mrużenie oczu także może prowadzić do ich szybkiego zmęczenia. Najlepsze są okulary ze szkłami żółtymi, bursztynowymi, pomarańczowymi lub brązowymi. Blokują one niebieskie światło, które najbardziej męczy oczy i zmusza nas do ich mrużenia.
- Kiedy czytasz, zadbaj o odpowiednie oświetlenie, żeby nie męczyć oczu. Najlepiej sprawdzają się lampy na długim, regulowanym ramieniu, które można ustawić tak, żeby światło padało prosto na czytaną stronę. Taka lampa, ze stosunkowo słabą żarówką, jest lepsza do czytania niż silna żarówka ustawiona na stole czy wisząca pod sufitem. Wystarczy wkręcić do niej żarówkę o mocy 40 czy 60 watów (lub świetlówkę kompaktową o analogicznej sile światła).
- Nie czytaj przy małej lampce w zupełnie ciemnym (poza tym) pokoju. Pozostałe światła także powinny być włączone. Jeśli między stroną, którą czytasz, a resztą pokoju jest bardzo duży kontrast, twoje źrenice muszą bez przerwy się rozszerzać i zwężać przy każdym podniesieniu wzroku.
- Staraj się nie czytać i nie pracować przy świetle świetlówek (czyli fluorescencyjnym). Ich światło cały czas miga (nawet jeśli tego nie zauważasz) i męczy oczy. Najlepsze do czytania jest światło naturalne albo żarowe (z tradycyjnej żarówki). Nowoczesne, energooszczędne świetlówki kompaktowe (coraz częściej zastępują żarówki) także nie są złe.
- Osoby po czterdziestce miewają problemy ze skupieniem wzroku na blisko położonych obiektach - kłopotem okazuje się nawleczenie igły czy odczytanie drobnego druku na opakowaniach. Z wiekiem problem się pogłębia. Najczęściej nie chodzi o poważną wadę wzroku, a jedynie o tak zwaną starczowzroczność (z wiekiem większość z nas staje się dalekowidzami). Jeśli poza tym widzisz wyraźnie i nie masz problemu ze skupieniem wzroku na oddalonych obiektach - może wystarczą proste, tanie okulary do czytania dostępne bez recepty. Ale nie kupuj ich na ulicy - idź do apteki i poproś farmaceutę o poradę.
Jeśli twoje oczy męczą się często lub bardzo szybko, jeśli domowe sposoby nie pomagają, jeśli czujesz, że wzrok ci się pogarsza, albo jeśli jesteś bardzo wrażliwy na światło - idź do okulisty. Niepokojącym objawem jest także podwójne widzenie oraz zawroty głowy - zwłaszcza jeżeli pojawiają się nagle i nie ustępują po kilku chwilach odpoczynku. W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz