Nie wezmę alkoholu do ust! - to głębokie przekonanie znane jest każdemu, komu zdarzyło się obudzić z pękającą głową i żołądkiem skręconym jak powróz. Podstawowa rada w takiej sytuacji: jeśli jest nam niedobrze - trzeba sobie ulżyć. Wymioty to jeden ze sposobów, w jaki organizm pozbywa się toksyn. Jeśli głowa boli tak, że musimy sięgnąć do apteczki - dobrze jest wybrać aspirynę albo ibuprofen. Należy unikać wtedy paracetamolu - jeśli piliśmy alkohol, może uszkodzić nam wątrobę! Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z kacem. A na przyszłość... Cóż, jeśli - jak większość ludzi - zmienimy zdanie co do unikania alkoholu, postarajmy się przynajmniej pić go z umiarem i w taki sposób, żeby możliwie najmniej wpływał na nasz organizm.
Na KACA?..., podobno dobra jest praca
- Kiedy tylko się obudzisz, wypij szybko 2 duże szklanki wody, żeby zlikwidować skutki odwodnienia.
- Wypij dużą szklankę soku grejpfrutowego, pomarańczowego lub pomidorowego. Soki owocowe zawierają fruktozę - prosty cukier przyspieszający metabolizm alkoholu.
- Jeśli lubisz kawę - wypij szybko filiżankę lub dwie. Kofeina zwęża naczynia krwionośne - także te w mózgu. Tylko nie przesadź - kofeina, podobnie jak alkohol, działa moczopędnie, więc jeśli wypijesz za dużo, grozi ci jeszcze większe odwodnienie.
- Pueraria łatkowata (kudzu) jest tradycyjnym chińskim środkiem na zatrucie alkoholowe. Napar sporządzony z korzeni tej rośliny często pije się jako poranną herbatkę po zakrapianym wieczorze. Preparaty kudzu dostępne są w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Przez Internet można także kupić kapsułki zawierające wyciąg z tej rośliny. Zawsze stosuj się do zaleceń zawartych w instrukcji na opakowaniu.
- Kiedy już uda ci się pokonać nudności, zjedz talerz rosołu lub po prostu wywaru drobiowego. Pomoże ci to uzupełnić sód i potas, które organizm stracił w czasie picia.
- Znakomitą metodą uzupełnienia braków potasu i innych składników jest mleczny koktajl bananowy. Zmiksuj 1/2 szklanki mleka, banana i 2 łyżeczki miodu. Banany zawierają dużo potasu, który bardzo łatwo tracimy z moczem i w trakcie wymiotów. Miód z kolei ma w sobie mnóstwo fruktozy.
- Jeśli jesteś w stanie - zjedz lekki posiłek: owoce, grzankę, miód. Owoce i miód są bogatym źródłem fruktozy. Kanapkę z szynką zostaw lepiej na drugi dzień.
- Homeopatyczny lek o nazwie Nux vomica (przyrządzany z drzewa kulczyba wronie oko) pomaga na skutki nadużycia alkoholu. Zażywaj 3 do 5 kulek leku w potencji 30CH co 4 godziny, rozpuszczając je pod językiem.
- Choć masz ochotę pozostać w łóżku, zdecydowanie lepiej wpłynie na ciebie szybka przechadzka albo jogging. Ruch i wysiłek fizyczny pobudzają organizm do produkcji endorfin, naturalnych środków przeciwbólowych. Picie dużych ilości alkoholu może obniżyć stężenie endorfin w mózgu.
- Jeśli idziesz na imprezę, na której będzie alkohol - przed wyjściem z domu zjedz coś, najlepiej tłustego. Tłuszcz "użyje" alkoholu do swej emulgacji, więc do krwi wchłoniona zostanie jego mniejsza ilość, co oznacza, że trudniej ci będzie się upić. To z kolei zmniejszy ryzyko kaca następnego dnia.
- Jeśli pijesz alkohol, sięgaj raczej po wódkę lub gin niż po whisky, rum czy brandy. Także białe wino działa wolniej niż czerwone. Białe alkohole, takie jak wódka, nie zawierają domieszek substancji, które są odpowiedzialne za poranne nudności i ból głowy. Białe wino zawiera mniej tych substancji niż czerwone.
- Pij powoli. Twój organizm spala (czyli rozkłada) alkohol w stałym tempie, około 30 mililitrów na godzinę. Jeśli dłużej poczekasz do następnego kieliszka - organizm spali go więcej, a zatem mniej alkoholu dotrze do mózgu.
- Próbuj pić nie tylko alkohol, ale także wodę mineralną, soki owocowe i inne napoje bezalkoholowe.
- Nie pij szampana i innych alkoholi musujących (także mieszanek typu gin z tonikiem czy rum z coca-colą). Gaz zawarty w napojach sprawia, że alkohol szybciej przenika do krwi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz