17 sierpnia 2010

Podrażnienia oczu - drobina kurzu sprawia, że zalewamy się łzami...

Świat jest bardzo zakurzonym miejscem. A kiedy najmniejsza choćby drobina kurzu wpadnie do oka - robi się bardzo nieprzyjemnie. Zwykle z pomocą przychodzą gruczoły łzowe - łzy przepłukują powierzchnię oka, usuwają zanieczyszczenia, dostarczają substancji odżywczych i nawilżają oko. Kiedy łez jest za mało, oczy stają się czerwone i podrażnione.
Z wiekiem nasze gruczoły produkują mniej łez, dlatego osoby starsze częściej miewają podrażnione oczy. Głównymi sprawcami zaczerwienienia i swędzenia oczu są alergie, suche powietrze i dym tytoniowy.

Kiedy oczy są zbyt suche - robią się czerwone, swędzą, są nadwrażliwe na światło. Drobina kurzu mniejsza od kropki na końcu tego zdania sprawia, że czujemy się tak, jakby w oku tkwił kamień o ostrych krawędziach. A kiedy oczy wysychają na silnym wietrze albo łzawią od nadmiaru chloru w powietrzu - trudno się skupić na czymkolwiek innym. Na szczęście wszystkie te problemy można szybko rozwiązać.

Podrażnienia oczu - porady
  • Jeśli czujesz, że masz w oku jakiś pyłek, delikatnie podciągnij do góry górne rzęsy, odchylając od gałki ocznej górną powiekę. Potem poruszaj gałką oczną dookoła. Jeśli oko nie produkuje dosyć łez, żeby usunąć zanieczyszczenie, spróbuj użyć sterylnej płukanki do oczu albo tak zwanych sztucznych łez (jedno i drugie kupisz w aptece bez recepty).
  • Niektórzy odważni idą dalej i na chwilę wywracają górną powiekę. Zwykle to wystarcza, aby usunąć drażniący pyłek.
  • Jeśli to nie działa - albo jeśli nie potrafisz czy nie chcesz wywinąć powieki - wypróbuj prostą płukankę do oczu. Najpierw dokładnie wymyj i opłucz ręce. Nabierz w ręce (z dłońmi złożonymi w miseczkę) nieco ciepłej wody i zanurz w niej górną część twarzy. Otwieraj i zamykaj oko, żeby wypłukać obce ciało.
  • Jeśli używasz szkieł kontaktowych, a czujesz, że coś wpadło ci do oka, wyjmij szkło i starannie je wypłucz. Obejrzyj soczewkę, dokładnie sprawdzając, czy nie przykleił się do niej pyłek. Jeśli tak, to po usunięciu go wyjmij soczewki raz jeszcze.
  • Zmocz kawałek gazy w zimnej wodzie i przyłóż ją do oczu (zamkniętych) na tak długo, aż poczujesz ulgę. Jest to skuteczna, zwłaszcza jeśli swędzenie ma podłoże alergiczne. Niska temperatura sprawia, że kurczą się naczynia krwionośne, a woda pomaga nawilżać przesuszone oczy.
  • W zimnej wodzie namocz torebki z herbatą i przyłóż je na kwadrans do zamkniętych oczu. Gatunek herbaty nie ma znaczenia - ważny jest wilgotny i chłodny okład.
  • Kup nawilżacz powietrza i używaj go w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu (w nocy przenieś go do sypialni).
  • Jeśli masz czerwone i podrażnione oczy - używaj sztucznych łez. Można je kupić w aptece, dostępne są w kilku rodzajach różniących się konsystencją: gęstsze wystarczają na dłużej, ale mogą sprawić, że przejściowo będziesz nieco gorzej widział; rzadsze trzeba aplikować nieco częściej. Które będą dla ciebie lepsze? Poradź się farmaceuty, poproś go także o takie sztuczne łzy, które nie zawierają dodatkowych konserwantów. Przed zastosowaniem przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania.
  • Wysypiaj się. Brak snu może być powodem podrażnień oczu - oczy wysychają i czerwienieją.
  • Jeśli masz kłopoty z suchymi oczami - jedz banany. Zawierają one dużo potasu, który pomaga kontrolować poziom sodu w organizmie i gospodarkę płynami. Wystarczy banan dziennie.
  • Do porannych płatków, sałaty czy soku pomarańczowego dodaj łyżkę oleju z siemienia lnianego. Olej ten jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, ważnych dla dobrego nawilżenia oczu. Łzy zawierają - oprócz wody - także tłuszcze i śluz. Aby ta naturalna ochrona oczu spełniała swoje zadanie, organizm musi dysponować odpowiednią ilością kwasów omega-3. Innym dobrym źródłem tych substancji są orzechy włoskie i mięso ryb, takich jak tuńczyk czy łosoś.
  • Jeśli często odczuwasz suchość oczu, przyjrzyj się lekarstwom, które zażywasz. Powodem mogą być leki antyhistaminowe, przeciwdepresyjne, regulujące ciśnienie krwi lub uspokajające.
  • Jeśli masz zamiar wykonywać pracę, przy której może być dużo kurzu i pyłu - zakładaj okulary ochronne.
  • Na basenie zawsze noś okulary do pływania.
  • Przy ostrym słońcu przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, aby ochronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Osłonią także oczy przed przesuszaniem w wietrzne dni.
  • Częstym powodem podrażnień są kosmetyki i makijaż. Wybieraj więc kosmetyki hipoalergiczne; upewnij się także, czy używany przez ciebie krem pod oczy nie powoduje podrażnień. 
  • Unikaj dymu tytoniowego. Jeśli palisz papierosy - rzuć palenie, a przekonasz się, że twoje oczy poczują się znacznie lepiej.
Jeśli pyłek przylgnął ci do źrenicy albo jeśli nie możesz usunąć go z oka - idź do lekarza. Powinieneś także porozmawiać z lekarzem, jeśli po usunięciu pyłku z oka nadal czujesz w nim obce ciało, jeżeli oko jest zaczerwienione albo pogarsza się twoja zdolność widzenia. Może okazać się, że pyłek zarysował rogówkę oka. W takim przypadku mogą być potrzebne specjalne, lecznicze krople do oczu, żeby zapobiec zakażeniu i zmniejszyć ból.

Nie używaj kropli do oczu, które według opisu na opakowaniu - usuwają zaczerwienienie oczu. Najczęściej jedynie obkurczają one naczynia krwionośne; zaczerwienienie faktycznie znika, ale oczy nie są nawilżone, a w efekcie mogą wysychać jeszcze bardziej. Zamiast tego użyj raczej sztucznych łez. 

Brak komentarzy: