22 sierpnia 2010

Pokrzywka - bywa mała jak guzik albo wielka jak półmisek..

Pokrzywka bywa mała jak guzik albo wielka jak półmisek - ale zawsze wywołuje ją reakcja alergiczna. Jej objawem są obrzęki czerwonawe na obrzeżach z białym środkiem lub wybrzuszenia na skórze. Powstają one, kiedy komórki uwalniają histaminę - substancję, która sprawia, że osocze z rozszerzonych naczyń krwionośnych wycieka i gromadzi się w głębszych warstwach skóry.
Nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie regularnie miewają pokrzywkę, a inni nie doświadczają jej nigdy. Substancji i zjawisk wywołujących pokrzywkę jest wiele. Słońce, gorąco, stres, infekcje wirusowe, lekarstwa... Każdy czynnik, który wywołuje alergię, może także być przyczyną pokrzywki (a więc też pyłki kwiatów, roztocze, kurz, niektóre pokarmy...).

Prosty lek antyhistaminowy, dostępny w aptece bez recepty, może szybko zablokować reakcję alergiczną leżącą u podstaw pokrzywki. Zapytajmy farmaceutę o taki lek, który nie będzie powodował senności. Czekając, aż lekarstwo zacznie działać, warto sięgnąć po wymienione niżej domowe sposoby, które na pewno przyniosą nam ulgę. Ważne jest także, aby zidentyfikować czynnik, który wywołał pokrzywkę - po to, żeby w przyszłości go unikać.

Pokrzywka - porady
  • Jeżeli przyczyną pokrzywki nie jest zimno (co zdarza się bardzo rzadko), weź chłodną kąpiel albo przyłóż do zmienionego miejsca zimny okład. W niskiej temperaturze naczynia krwionośne kurczą się, ograniczając wydzielanie histaminy. Możesz również dodać do wody zawiesinę mąki owsianej - i moczyć się w takiej kąpieli przez 10-15 minut (tylko uważaj, wychodząc z wanny - drobno zmielona mąka owsiana sprawia, że może być bardzo ślisko!).
  • Posmaruj zmienione miejsca mieszanką tlenku cynku i wody wapiennej albo maścią z wyciągiem z oczaru wirginijskiego. Środki te mają właściwości ściągające, powodują zwężanie naczyń krwionośnych.
  • Spróbuj mleczka magnezjowego albo Pepto-Bismolu. Mają one odczyn alkaliczny (zasadowy), więc zmniejszają swędzenie.
  • Wymieszaj odrobinę wody z sodą oczyszczoną albo wodorowinianem potasu, tak aby powstała pasta. Nałóż ją na zmiany - to pomoże zmniejszyć podrażnienie i swędzenie.
  • Jeśli twoja pokrzywka jest niewielka i chcesz przede wszystkim zmniejszyć swędzenie, posmaruj ją maścią z hydrokortyzonem (na przykład Dermovate). Postępuj dokładnie według instrukcji na opakowaniu.
  • Zmieszaj łyżeczkę dowolnego octu winnego z łyżką letniej wody. Zanurz w tym płynie wacik i przecieraj nim obrzęki, aby zmniejszyć swędzenie.
  • Stara chińska metoda na pokrzywkę: 60 gramów brązowego cukru i 30 gramów świeżego imbiru lekarskiego wymieszaj w 200 mililitrach octu winnego; gotuj tę mieszankę przez kilka minut. Odpowiednio małą ilość powstałego syropu (adekwatną do powierzchni skóry zmienionej chorobowo) rozprowadzaj każdorazowo w ciepłej wodzie i nakładaj na pokrzywkę kilka razy dziennie.
  • Zielarze proponują, żeby zamiast sięgać po leki antyhistaminowe spróbować pokrzywy zwyczajnej (pokrzywy parzącej). Wyciąg z pokrzywy dostępny jest w postaci kapsułek - przyjmuj 6 kapsułek po 40 gramów dziennie. Albo prościej: zerwij pokrzywy, ugotuj je na parze i jedz. Pamiętaj, żeby zbierać pokrzywy w długich spodniach i rękawiczkach.
  • Zażywaj 3 razy dziennie kapsułkę zawierającą 1000 miligramów oleju z tłustych ryb. W oleju tym znajdują się ważne kwasy tłuszczowe; działa on przeciwzapalnie. Możesz także jeść ryby - łososia, tuńczyka (świeżego, nie z puszki) lub makrelę.
  • Przyjmuj dziennie do 1000 miligramów witaminy C podzielone na 3 porcje. Witamina C w tej dawce działa podobnie, jak antyhistaminy. Nie przekraczaj 1000 miligramów dziennie, bo możesz dostać biegunki.
  • Stres może wywoływać pokrzywkę lub pogarszać ją. Jeśli żyjesz w dużym napięciu, spróbuj zastosować techniki relaksacyjne - medytację lub jogę.
  • Zaparz sobie kubek herbatki rumiankowej lub kozłka lekarskiego (waleriany) - obie działają uspokajająco, łagodzą stres, a więc zmniejszają prawdopodobieństwo pokrzywki. Łyżeczkę któregoś z suszonych ziół wymieszaj w szklance wrzątku, odczekaj 10 minut, odcedź i wypij.
  • Żeby uniknąć pokrzywki, musisz się zorientować, co ją wywołuje. Jeśli nie wiesz - zacznij prowadzić dziennik. Najczęstszymi powodami są niektóre pokarmy i napoje, a także suplementy i lekarstwa. Nawet jeśli nie widzisz bezpośredniego związku pokrzywki ze swoją dietą, prowadź zapiski dalej. Notuj także takie czynniki, jak pogoda, poziom stresu, ubranie, czas spędzony na słońcu. Jeżeli będziesz cierpliwy i konsekwentny, w końcu na pewno uda ci się wykryć winowajcę odpowiedzialnego za swędzenie i zmiany.
  • Do pokarmów najczęściej wywołujących pokrzywkę należą między innymi: mięso skorupiaków, orzechy, czekolada, ryby, pomidory, jajka, świeże jagody, maliny, truskawki, a także mleko. Część ludzi reaguje alergicznie także na konserwanty zawarte w niektórych pokarmach czy w winie, na przykład siarczyny. Kiedy zidentyfikujesz niefortunny składnik - od razu usuń go z diety i sprawdź, czy rzeczywiście pokrzywka będzie wtedy występować rzadziej.
  • Jeśli przyjmujesz jakieś leki, to wśród wywołujących pokrzywkę preparatów najczęściej wymienia się niesteroidowe środki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen) oraz aspirynę. Lekarze wiedzą, że podobnie mogą działać niektóre środki uspokajające, moczopędne, suplementy pokarmowe, środki zobojętniające kwasy, leki stosowane w zapaleniu stawów, niektóre witaminy, krople do oczu, krople do uszu, środki przeczyszczające i nawadniające.
Choć pokrzywka jest nieprzyjemna, raczej nie bywa niebezpieczna. Zwykle znika sama - czasami po kilku minutach, czasami po kilku godzinach, rzadziej po kilku dniach. Jeśli jednak zauważysz pokrzywkę wokół oczu albo wewnątrz ust, jeżeli wiążą się z nią trudności w oddychaniu, zawroty głowy czy nagła senność - dzwoń po pogotowie! Możesz mieć tak zwany wstrząs antyfilaktyczny - śmiertelnie niebezpieczną reakcję alergiczną, która może doprowadzić do obrzęku śluzówki dróg oddechowych i w efekcie do śmierci przez uduszenie. Jeśli często miewasz pokrzywkę, zapytaj lekarza o leki przydatne w takich sytuacjach - czy to w postaci zestawu do szybkiej iniekcji adrenaliny, czy odpowiedniego inhalatora. W przypadku przewlekłej pokrzywki niereagującej na leczenie, lekarz może przepisać ci doustne steroidy.

Czy myślałeś kiedyś o swojej skórze jako o podręcznym notesie? Jeśli masz specyficzną pokrzywkę zwaną dermografizmem, przekonasz się, że to możliwe. Osoby mające tę przypadłość zauważają, że gdziekolwiek się podrapią, pozostawiają na skórze charakterystyczne, pokrzywkowe obrzęki. Histamina i inne substancje wydzielają się u nich punktowo, powodując zmiany w konkretnych, podrażnionych miejscach. Osoby te często nie mają żadnych innych objawów alergii, a pokrzywka (ale nie skłonność do niej) znika szybko, bez stosowania jakichkolwiek środków.

W nieustannych poszukiwaniach przyczyn pokrzywki lekarze trafili na kilka naprawdę oryginalnych czynników, które ją wywołują. Niektórzy ludzie dostają pokrzywki, kiedy ich skóra zetknie się z.... wodą. Inni - na skutek dotknięcia jakiegokolwiek wibrującego przedmiotu, na przykład uchwytu włączonego odkurzacza czy przyrządu do masażu stóp. 

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Elo u mnie pokrzywka trwała jakies 40 godz ;/ niestety spac sie nie da;( ale niesamowita ulge przynosi zimny prysznic 3x na dzien.

Anonimowy pisze...

Dzięki za ten artykuł już jestem po sterydach i jest znaczna poprawa, pozdrawiam

Unknown pisze...

Stosujac różne diety też można zminimalizować pokrzywkę.