Wiele kobiet odczuwa niewielki dyskomfort tuż przed miesiączką lub pierwszego albo drugiego dnia po jej wystąpieniu - zwykle łagodne skurcze i czasem ból głowy. Jednak dla niektórych przedmiesiączkowe objawy są na tyle poważne, że zakłócają codzienne życie. Należą do nich huśtawka nastroju, nerwowość, depresja i lęk - obok wzdęć, bólu piersi i przybierania na wadze. Na skurcze i ból głowy pomoże ibuprofen lub paracetamol. Na szczęście są także inne rzeczy, które możemy robić, aby kontrolować objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i - miejmy nadzieję - zapobiec dyskomfortowi lub przynajmniej go zmniejszyć w kolejnym miesiącu.
Problemy menstruacyjne - porady
- Kiedy czujesz nasilenie skurczów, pospaceruj albo pobiegaj. Możesz też popływać albo wsiąść na rower. Każdy rodzaj ćwiczeń fizycznych pomaga ograniczyć produkcję prostagladyn i pobudza uwalnianie przeciwbólowych endorfin. Ćwiczenia mogą także złagodzić wzdęcia.
- Zanurz się w gorącej kąpieli. Ciepło ułatwia odprężenie się napiętym mięśniom macicy. Możesz też położyć na brzuchu butelkę z gorącą wodą albo poduszkę elektryczną.
- Spróbuj homeopatycznego leku. Na silne skurcze specjaliści zalecają Magnesia phosphorica. Przyjmuj 5 granulek w potencji 6C lub 12C kilka razy, co godzinę. Jeśli skurcze nadal są dotkliwe, weź taką samą dawkę Pulsatilla lub Nux vomica. Pulsatilla jest wskazana, gdy skurczom towarzyszy niezrozumiała płaczliwość, natomiast Nux vomica jest zwykle zalecana na skurcze połączone z zaparciem i wyjątkową drażliwością.
- W ciągu dnia wypij 3 filiżanki ciepłej herbatki z liści maliny właściwej. (Szukaj ekspresowej herbatki w supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością). Liście zawierają fragrynę, substancję, która rozluźnia macicę i łagodzi skurcze. Może również osłabić nadmierne krwawienie.
- Kalina koralowa działa łagodząco na skurcze. Kup suszoną korę (dostępna w sklepach ze zdrową żywnością) i przyrządź napar z łyżeczki kory i filiżanki wody lub kup nalewkę i przyjmuj według wskazówek na opakowaniu.
- Dobra herbatka rumiankowa ma właściwości przeciwskurczowe i działa rozluźniająco na macicę. Stosuj 2 do 4 łyżeczek zioła na filiżankę gorącej wody lub kup herbatkę rumiankową w saszetkach. Podobne działanie ma mięta pieprzowa.
- Imbir lekarski to następny wypróbowany i godny zaufania lek przeciw skurczom. Uważa się, że jego działanie polega na hamowaniu produkcji prostagladyn. Aby przyrządzić herbatkę z imbiru, weź łyżeczkę zmielonego kłącza imbiru, zalej filiżanką wrzątku i parz przez 10 minut, a następnie przecedź.
- Aby poradzić sobie z zatrzymaniem wody przed miesiączką, zmniejsz ilość soli w diecie i przyjmuj witaminę B6. W tygodniu poprzedzającym wystąpienie miesiączki dodawaj jak najmniej soli do potraw i ogranicz jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości sodu, takich jak przetworzone mięsa, zupy w proszku i słone przekąski. Równocześnie przyjmuj codziennie do 50 miligramów witaminy B6. Wydaje się, że witamina ta ma łagodne moczopędne działanie. Zwróć uwagę, że bezpieczną górną granicą w przypadku B6 jest 10 miligramów dziennie, chociaż często zaleca się 25-50 miligramów dziennie na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli zaczniesz odczuwać mrowienie w palcach rąk i nóg - przerwij przyjmowanie witaminy B6.
- Jedz moczopędne pokarmy. Niektóre rodzaje żywności wykazują naturalne działanie moczopędne - wypróbuj szparagi, liście mniszka pospolitego (dodaj do sałatek), selery, czosnek, rzeżuchę i pietruszkę.
- Przyjmuj codziennie 1000 miligramów witaminy C i 1000 miligramów bioflawonoidów w dawkach podzielonych - po 500 miligramów jednego i drugiego rano i po 500 wieczorem. Suplementy te wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejszają nadmierne krwawienie. Bioflawonoidy występują w skórce winogron, jeżynach, borówce czarnej, owocach cytrusowych (zwłaszcza w ich miąższu i białej skórce).
- Niepokalanek pieprzowy także reguluje cykl miesiączkowy poprzez równoważenie stężenia hormonów płciowych. (U mężczyzn może zmniejszyć libido, dlatego w dawnych czasach podawano go duchownym i stąd nazwa "niepokalanek"). Wypróbuj to zioło, aby zmniejszyć bardzo obfite krwawienie. Przyjmuj 2 tabletki po 250 miligramów z wodą rano i wieczorem lub 30 kropli nalewki (proporcja 1 do 3 w 25 procentowym alkoholu) w odrobinie zimnej wody.
- Codziennie przyjmuj 1000 miligramów cytrynianu wapnia w dawkach podzielonych, razem z jedzeniem. Wapń jest naturalnym środkiem tonizującym i rozluźniającym mięśnie. Pomaga złagodzić ostre skurcze menstruacyjne. (Unikaj suplementów wapnia z dolomitowych muszli ostryg lub mączki kostnej - mogą mieć wysoki poziom ołowiu).
- Jeśli przyjmujesz wapń, powinnaś także przyjmować magnez w stosunku 1 do 2. Jeśli łykasz więc 1000 miligramów wapnia dziennie, bierz też 500 miligramów magnezu. Magnez przeciwdziała menstruacyjnym skurczom, ale w postaci cytrynianu i tlenku ma także działanie przeczyszczające. Stosuj glukonian magnezu, jeśli nie musisz się martwić o regularne wypróżnienia.
- Niezbędne kwasy tłuszczowe spowalniają produkcję prostagladyn, które przyczyniają się do skurczów. Aby zapewnić sobie ich właściwy poziom, przyjmuj 1000 miligramów oleju z wiesiołka dwuletniego 3 razy dziennie lub łyżkę oleju z siemienia lnianego dziennie (zastąp nim inne oleje dodawane do sosów sałatkowych).
- Podczas ostatnich 2 tygodni cyklu miesiączkowego przyjmuj 40 miligramów wyciągu z pluskwicy (świecznicy) groniastej (często przepisywanej na objawy menopauzy) 3-4 razy dziennie. Zioło to działa przeciwskurczowo, co oznacza, że relaksuje macicę i łagodzi skurcze. Niektórzy badacze wyrazili obawę, czy można stosować je dłużej niż 6 miesięcy, ponieważ ostatnio powiązano jego działanie z zatruciem wątroby (chociaż nie było to na pewno związane z tym właśnie ziołem). Jeśli to cię niepokoi, porozmawiaj z lekarzem fitoterapeutą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz