30 października 2010

Skóra tłusta - dręczący problem

Skóra spełnia bardzo ważną rolę: kontaktuje się ze środowiskiem, chroni organizm przed jego negatywnym wpływem, narażając się na zgubne skutki. Czasami jednak nie daje sobie rady z obciążeniami, reaguje np. nadmiernym złuszczaniem lub wzmożonym wydzielaniem łoju. Trzeba jej pomóc, odpowiednio pielęgnować, bo tylko zdrowa i zadbana jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

Nie wszyscy wiedzą, że skóra jest naszym największym narządem. Jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 metrów kwadratowych, waży zaś 10-20 kg! Na każdy centymetr kwadratowy przypada ok. 20-40 gruczołów łojowych, 100 potowych, 4 metry nerwów, 20-40 włosów i miliony komórek.
Składa się z trzech warstw:
  • tkanki podskórnej, w której zgromadzone są rezerwy tłuszczowe,
  • sprężystej skóry właściwej z naczyniami krwionośnymi, włóknami nerwowymi, zakończeniami nerwów czuciowych, gruczołami potowymi itd.,
  • naskórka z głębiej położonymi żywymi komórkami i zewnętrzną warstwą rogową z komórkami obumarłymi.
Dlaczego tłusta?
  • Prawidłowo funkcjonująca skóra wytwarza ochronną powłokę tłuszczową. Wydzielanie łoju jest stymulowane przez układ hormonalny. W wyniku zakłócenia jego równowagi zwiększa się ilość produkowanego tłuszczu. Towarzyszą temu zaburzenia w procesie złuszczania się naskórka. Rozwijają się bakterie, powodujące stany zapalne. Pojawiają się wypryski i zaskórniki.
  • Nadmierny łojotok występuje nie tylko w okresie dojrzewania. Może nasilać się pod wpływem stresu, wysokich temperatur, zaburzeń psychicznych, chorób neurologicznych. Bywa także skutkiem diety bogatej w tłuszcze i słodycze.
  • Rodzaj skóry jest uwarunkowany genetycznie, dlatego nadmiernego łojotoku nie sposób wyleczyć całkowicie. Można jednak i trzeba zmniejszyć jego uciążliwe objawy. Służy temu odpowiednia dieta (mnóstwo warzyw i nabiału!), zabiegi pielęgnacyjne i różne preparaty o działaniu oczyszczającym i łagodzącym.

Brak komentarzy: